Biežāka kļūst atviļņa slimība
Samērā bieži ir vērojama situācija, kad cilvēki sūdzas par dedzināšanas sajūtu aiz krūšu kaula, kas parādās pēc ēšanas, īpaši tad, ja uzturā lietoti trekni, sātīgi ēdieni. Daudzreiz cilvēki tam nepievērš īpašu uzmanību, paļaujoties uz to, ka pēc kāda laika nepatīkamā sajūta izzudīs. Tomēr šāda rīcība nav pareiza – jo bieži vien dedzināšana liecina par nopietnas gremošanas orgānu saslimšanas – gastroezofageālā refluksa (atviļņa) slimības (GERS) attīstību.
Slimības pamatā ir kuņģa sālsskābes un gremošanas fermenta pepsīna atvilnis atpakaļ barības vadā, un šo vielu kairinošā ietekme uz barības vada gļotādu. Reizēm GERS gaitu nosaka paaugstinātais sālsskābes līmenis barības vadā, taču reizēm tas ir normāls, bet kairinājuma cēlonis ir paaugstināts barības vada gļotādas jūtīgums.
Barības vada gļotādas kairinājuma rezultātā rodas jau minētā dedzināšana aiz krūšu kaula pēc maltītes, bet ar laiku visbiežāk attīstās gļotādas bojājums, ko var konstatēt endoskopiski. Tomēr jāatceras, ka GERS raksturīgās sūdzības var liecināt par šo slimību arī tad, ja endoskopiski gļotādas bojājumi nav redzami.
GERS ne tikai pasliktina pacienta dzīves kvalitāti. Daļai pacientu barības vada gļotādas bojājums noved pie tās šūnu pārveidošanās (intestinālas metaplāzijas) un veidojas t.s. Bareta barības vads, kas saistīts ar palielinātu vēždraudi. Slimības sarežģījumi var būt arī barības vada sašaurinājums, čūla vai asiņošana.
Pastāv arī t.s. ārpus barības vada GERS simptomi. Visbiežāk tie ir balsenes bojājumi, arī hronisks klepus. Reizēm GERS ir saistīts arī ar pastiprinātu zobu bojāšanos, hronisku faringītu vai otītu. Izplatīti ir arī miega traucējumi.
Slimības ārstēšanā nozīmīga ir gan medikamentoza ārstēšana, gan virkne ar dzīves veida maiņu saistītu pasākumu. Pacientam no uztura jāizslēdz trekni, kairinoši ēdieni, jāizvairās no alkoholisko dzērienu un kafijas lietošanas. Tāpat būtiski ir pēc ēšanas vismaz 1,5-2 stundas atrasties vertikālā stāvoklī, nevis atlaisties guļus. Ļoti ieteicams atmest smēķēšanu, kā arī mazināt lieko ķermeņa svaru.
Medikamentozajā ārstēšanā būtiskākā preparātu grupa ir protonu sūkņu inhibitori (PPI). Šie preparāti parasti ir jālieto ilgstoši. Agrāk GERS ārstēšanā plašāk tika lietoti histamīna otrā tipa receptoru antagonisti (H2RA), tomēr pieredze rāda, ka PPI efektivitāte ir augstāka.
Jebkurā gadījumā jāņem vērā, ka GERS ārstēšanai nepieciešama ārsta konsultācija, arī endoskopiska izmeklēšana. Pašārstējoties un samierinoties, ka sūdzības samazinās kāda reizēm iedzerta tablete, pacients savu veselību pakļauj ļoti nopietnam riskam.
Jau labu laiku Rīgā, Bruņinieku ielā 20 strādā "Vakcinācijas centrs". Šeit ir iespējams saņemt vakcināciju un ārsta konsultāciju pirms ceļojuma. Vakcinācijas centrs" savu darbību ir paplašinājis. Tagad šeit ir iespējams arī saņemt profesionālu ārsta internista-terapeita, ģimenes ārsta un ķirurga konsultāciju un ieteikumus, t.sk. receptes, veikt jebkuras analīzes, kā arī (cukura un holesterīna līmeni asinīs nosakām uz vietas ar stripu), nepieciešamības gadījumā saņemt nosūtījumu tālākiem detalizētiem izmeklējumiem un noformēt darba nespējas lapu.
Strādājam darba dienās 9.00-19.00 (vasarā 10.00-18.00) un sestdienās 9.00-15.00 (vasarā – slēgts).
Gaidīsim Jūs "Vakcinācijas centrā", lai izvērtētu Jūsu veselības stāvokli un palīdzētu risināt iespējamās veselības problēmas!
Dr. Aigars Ķimenis,
internists – terapeits,
www.vakcinacijascentrs.lv
Tālr. 67704935
Rīgā, Bruņinieku ielā 20