medicine.lv skaitļos

Lietotāji online237
Aktīvie uzņēmumi12085
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
ZOBI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

ZOBI

veic barības satveršanas, nokošanas un sasmalcināšanas funkciju; tie ietekmē artikulēto skaņu veidošanu un cilvēka izskatu (sevišķi priekšzobi). Katram zobam ir zoba kronis mutē redzamā daļa, zoba kakliņš, ko cieši apņem smaganas, un zoba sakne (vai saknes), kas atrodas zoba ligzdiņā žoklī. Zobā ir dobums, kas turpinās saknes kanālā un beidzas ar atveri zoba saknes galā. Pa šo atveri zoba saknes kanālā un dobumā ienāk asinsvadi un nervi, kas kopā ar saistaudiem veido zoba mīkstos audus - pulpu. Tā nodrošina zoba barošanos, aizsargā zobu pret dažādu kaitīgu ārējās vides faktoru iedarbību.

Zoba pamatmasu veido dentīns (70- 72% minerālvielu, 28-30% organisko vielu). Tajā ir daudz dentīna kanāliņu, kuros ir pulpas šūnu izaugumi. Tie apgādā ar barības vielām zoba cietos audus, kā arī uztver kairinājumus. Zoba kronī un kakliņā dentīnu no ārpuses klāj cietākie organisma audi - emalja (96,5-97% minerālvielu, 3-3,5% organisko vielu). Tajā nav kairinājuma uztvērēju, tāpēc tā pasargā pārējos zoba audus no mutes dobumā esošajiem kairinātājiem. Zoba saknē dentīnu apņem mīkstākie no zoba cietajiem audiem - cements (60% minerālvielu, 40% organisko vielu). Zoba sakni žoklī nostiprina galvenokārt saistaudi (Periodonts), kā arī citi zoba apkārtējie audi (parodonts). Žokļos zobu rindas veido zobu lokus. Pareizā sakodienā augšzobi un apakšzobi saskaras, augšzobiem nedaudz pārsedzot apakšzobus. Atkarībā no vietas zobu rindā zobam ir noteikts uzdevums un anatomiskās īpatnības.

Ir vairākas zobu grupas: priekšzobi, acu zobi, mazie dzerokļi, lielie dzerokļi. Priekšzobiem ir kalta forma, asa, horizontāla griezējšķautne, viena sakne; ar tiem tiek nokosta barība. Аcu zobiem ir šķēpveida kronis, viena gara, spēcīga sakne; tie satur barību. Mazajiem dzerokļiem ir 2 pauguriņi kožamvirsmā, viena sakne, kas dažreiz sadalās divās. To galvenā funkcija - barības saspiešana. Lielajiem dzerokļiem ir 3-5 pauguriņi kožamvirsmā un 2-3 saknes. Šie zobi barību sasmalcina. Izšķir piena zobus (20) - pa 10 katrā žoklī (4 priekšzobi, 2 acu ∆Zobi, 4 lielie dzerokļi) - un pastāvīgos zobus (28-32) - 16 katrā žoklī (4 priekšzobi, 2 acu zobi, 4 mazie dzerokļi, 4-6 lielie dzerokļi).

Zobu attīstība ir ilgstošs un sarežģīts process, kas beidzas tikai pēc zobu izšķilšanās. Piena zobu aizmetņi auglim sāk veidoties embrionālā perioda 6.-7. nedēļā. Vispirms veidojas zobu organiskā substance. Emalja attīstās no epitēlija, bet pulpa, dentīns, cements un zoba apkārtējie audi - no saistaudiem. Pēc tam notiek zobu mineralizācija (zobu cieto audu veidošanās). Piena zobu kroņu mineralizācija beidzas ap bērna dzimšanas laiku, zobu sakņu - 1 1/2-2 g. vecumā. Pastāvīgo zobu aizmetņi sāk veidoties embrionālā perioda 4.-5. mēnesī un beidzas 4.-5. mūža gadā. To mineralizācija sākas 1. mūža gadā un turpinās līdz 18-20 g. vecumam. Cilvēka dzīves laikā zobi šķiļas 2 reizes. Piena zobi bērnam izšķiļas noteiktā secībā no 6 mēn. līdz 20-30 mēn. vecumā. Tuvojoties pastāvīgo zobu šķilšanās laikam, notiek piena zobu kroņu nodilšana un sakņu uzsūkšanās; piena zobi izkrīt. Sākot ar 5-7 g. vecumu, piena zobus pakāpeniski nomaina pastāvīgie zobi. Pirmais pastāvīgais lielais dzeroklis parādās 5-8 g. vecumā; nereti to kļūdaini uzskata par piena zobu un tā kopšanai un ārstēšanai nepievērš vajadzīgo uzmanību. Parasti piena un pastāvīgo zobu izšķilšanās notiek bez sāpēm (izņēmums ir pēdējie lielie dzerokļi - gudrības zobi, kuru šķilšanās var būt saistīta ar iekaisumu). Piena zobiem šķiļoties, dažreiz bērnam var būt pastiprināta siekalu atdalīšanās, cenšanās ņemt mutē cietu priekšmetu. Paaugstināta t°, ēstgribas trūkums parasti ir saistīti ar kādu vispārēju organisma slimību, kas pavada zobu šķilšanos. Palielināts pastāvīgo zobu skaits ir reta parādība. Dažreiz neizšķiļas gudrības zobi. Pastāvīgo zobu pareiza novietošanās šķiļoties atkarīga no piena zobu sakodiena, kā arī no pareizas žokļu attīstības platumā un garumā. Zobu struktūru ietekmē mātes slimība augļa attīstības laikā, bērnu slimības (rahīts), nepietiekams vai nepilnvērtīgs uzturs.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Imunosil Sambucus" imunitātes veicināšanai no "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos.

Mentālā veselība ar "Sedanorm" no SIA "Lotos Pharma": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mentālā veselība ar

Kā rūpēties par mentālo veselību? Lai mazinātu stresu, ievies savam organismam draudzīgu dienas kārtību – plāno to, atrodi balansu starp darbu un atpūtu, socializējies un regulāri tiecies ar draugiem, ja lasi ziņas, tad ierobežo tam veltīto laiku.