SLIMNĪCA
PSRS valsts veselības aizsardzības iestāde, kas nodrošina iedzīvotājiem kvalificētu, specializētu stacionāro medicīnisko palīdzību. Pēc darba rakstura un apjoma slimnīcas iedala lauku ārsta iecirkņa, rajona (LPSR zonālajās rajona), centrālajās rajona, pilsētas, centrālajās pilsētas, apgabala (novada) un republikas slimnīcās. Klīniskās slimnīcas ir mācību bāzes augstākajām medicīnas mācību iestādēm (skatīt klīnika). Izšķir vairāku profilu slimnīcas ar dažādu specialitāšu nodaļām un viena profila specializētās slimnīcas (infekciju slimību, tuberkolozes, psihiatriskās u.c. slimnīcas). Iekārtotas arī speciālas bērnu slimnīcas. Slimnīcas ir patstāvīgas vai arī apvienotas ar poliklīnikām. Arī specializētajās slimnīcās izveidotas poliklīniskās vai dispanseriskās nodaļas, kur iedzīvotāji no visas republikas var saņemt ārstu speciālistu konsultatīvo palīdzību un kur slimniekus arī dispanserizē.
Slimnīcas struktūra: ārstniecības un diagnostikas daļa - uzņemšanas nodaļa, specializētās nodaļas, palātas, laboratorijas, rentgena, fizioterapijas un elektrokardiogrāfijas kabineti, funkcionālās diagnostikas nodaļa, pataloģijas anatomijas nodaļa, aptieka u.c; administratīvi saimnieciskā daļa - virtuve, veļas mazgātava, dezinfekcijas kamera, kanceleja, grāmatvedība. Slimnīcu vada galvenais ārsts, bet nodaļas - nodaļu vadītāji. Slimnieku, kam nepieciešama hospitalizācija, uz slimnīca parasti nosūta poliklīnikas ārsts vai ārkārtējos gadījumos nogādā ātrā medicīniskā palīdzība. Slimnieku ārstēšanas kompleksā ietilpst medikamentozā terapija, ārstnieciskais uzturs, fizioterapija, balneoterapija, ārstnieciskā fizkultūra, ārstnieciskais režīms, kopšana.
Slimnīca praktizē slimnieku 3 pakāpju kopšanas sistēmu (ārsts - palātas māsa - sanitāre) un progresīvāko - 2 pakāpju sistēmu (ārsts - palātas māsa). Slimnīcas ir veselības aizsardzības sistēmas galvenās iestādes, tajās koncentrēti materiālie pamatfondi un kvalificēts medicīniskais. personāls. Slimnīcā organizēta ārstu un vidējā medicīniskā personāla apmācīšana, specializēšana un kvalifikācijas celšana, kā arī zinātniski pētniecības darbs. Lai labāk nodrošinātu iedzīvotājus ar specializēto medicīnisko palīdzību, lielās slimnīcas organizē specializētos centrus.
Centrālajai rajona slimnīcai pakļauts ātrās medicīniskās palīdzības dienests, kā arī organizatoriski metodiskais kabinets.
Kabineta ārsti metodiķi plāno, organizē un koordinē speciālistu konsultatīvo darbu, vāc statistikas datus un analizē rajona medicīnas iestāžu darbību, organizē zinātniski praktiskas konferences un seminārus.
Organizatoriski metodiskais kabinets darbojas arī centrālajās pilsētas, republikas, apgabala (novada) slimnīcās. Slimnīcā organizē slimnīcas padomi, medicīnas māsu padomi, medicīnas zin. biedrību sekcijas, kā arī sabiedriskās padomes. 7 att.