ZVA sociālās kampaņas laikā aicina iedzīvotājus ziņot par zāļu blakusparādībām
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) līdz 11.novembrim īsteno sociālo mediju kampaņu, lai veicinātu ziņošanu par iespējamām zāļu blakusparādībām, informē ZVA pārstāvji.
Iedzīvotāji viegli un ātri var ziņot par jebkurām iespējamām zāļu blakusparādībām, izmantojot tīmekļa vietni "www.zva.gov.lv".
Kā skaidro ZVA pārstāvji, zāles var izārstēt pacientu, taču dažkārt tās var izraisīt arī kaitējumu. Lai gan lielākajai daļai pacientu zāles ir efektīvas un drošas, tomēr laiku pa laikam var parādīties blakusparādības.
Tāpēc ir svarīgi, lai riski, kas saistīti ar zālēm, tiktu izprasti un par tiem zinātu veselības aprūpes profesionāļi un pacienti, uzsver ZVA.
Kā stāsta ZVA direktors Svens Henkuzens, Eiropas farmācijas jomu uzraugošās iestādes, tādas kā ZVA Latvijā, paļaujas uz ziņošanu par iespējamām zāļu blaknēm un to, ka tā padara tirgū esošās zāles pietiekami drošas. Tomēr visas ziņošanas sistēmas Eiropā saskaras ar gadījumiem, kad netiek paziņots par blakni, un šis ir iemesls, kāpēc kampaņa ir vienlīdz svarīga gan tādēļ, lai vairotu izpratni, gan lai palīdzētu stiprināt ziņošanas sistēmas.
Kampaņas galvenais elements ir animācija, kas rāda stāstu par pacientu, kurš saskaras ar iespējamu zāļu blakni. Tā demonstrē, kā zāles tiek iedzertas, parādās iespējamā zāļu blakne, kā pacienti un veselības aprūpes speciālisti sagatavo ziņojumus zāļu aģentūrai un kādu ieguvumu ziņošana sniedz pacientiem nākotnē.
"Mūsu darba svarīgākā daļa ir nodrošināt, ka zāles, ko lietojat jūs un jūsu ģimene, ir efektīvas un drošas. Šī kampaņa palīdzēs sabiedrībai, pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem labāk izprast zāļu blakusparādību paziņošanas nozīmīgumu, un esmu pārliecināts, ka blakņu ziņojumi ļaus pilnvērtīgāk strādāt pie zāļu kvalitātes nākotnē," atzīmē Henkuzens.
Viņš atklāj, ka Latvijā, ņemot vērā ziņojumus par blaknēm, kopš 2015.gada janvāra kopumā ir izvērtēti vairāk nekā 40 signāli par jauniem riskiem. Tā rezultātā vairākām Latvijā reģistrētām zālēm ir papildināti lietošanas norādījumi, lai šos riskus novērstu. Piemēram, saņemtie ziņojumi par čūlām mutes dobumā saistībā ar kādu zāļu lietošanu šogad ir veicinājuši šo zāļu lietošanas instrukcijas maiņu, kurā tagad pacientiem stingri norādīts, ka zāles tūlīt jānorij un nekādā gadījumā nedrīkst sūkāt, košļāt vai turēt mutes dobumā.
Šī kampaņa ir daļa no projekta par sadarbības stiprināšanu spēkā esošās farmakovigilances sistēmas ietvaros Eiropā ("Strengthening Collaboration for Operating Pharmacovigilance in Europe" (SCOPE)). Viens no projekta galvenajiem mērķiem ir vairot izpratni par nacionālo valstu ziņošanas sistēmām par iespējamām zāļu blakusparādībām.
Nacionālās zāļu blakusparādību ziņošanas sistēmas darbojas kā agrīnās brīdināšanas sistēmas, lai palīdzētu identificēt svarīgus drošuma jautājumus, no kuriem daudzi iepriekš netiek saistīti ar konkrētām zālēm, iekams farmācijas jomu uzraugošās iestādes nesaņem ziņojumus.
SCOPE projekta mērķis ir atbalstīt dalībvalstu farmakovigilances sistēmas, kas palīdz sabiedrības veselības nodrošināšanā. Projektu finansē Eiropas Komisija un iesaistītās dalībvalstis. SCOPE projekta sociālo mediju kampaņu realizē Eiropas zāļu aģentūru vadītāju ("Heads of Medicines Agencies") komunikācijas darba grupa.
LETA
2016.gada 8.novembrī