ZVA: Novērtējums par zāļu iespējamu risku videi jāsniedz, reģistrējot zāles
Novērtējums par zāļu iespējamu risku videi jāsniedz, reģistrējot zāles, biznesa portālam "Nozare.lv" norāda Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktora vietniece Dace Ķikute.
Viņa atzīmē, ka Latvijas oficiālajā Zāļu reģistrā ir vairāk nekā 6500 zāļu. ZVA pirms katru jaunu zāļu reģistrācijas veic dažādas pārbaudes un ekspertīzes, tostarp atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem "Zāļu reģistrēšanas kārtība" pārliecinās, vai ir sniegts novērtējums par zāļu iespējamu risku videi.
Saskaņā ar Eiropas Komisijas vadlīnijām zāļu aprakstā ir jāiekļauj vides riska novērtējums un attiecīgi šī informācija ir jānorāda arī zāļu marķējumā un zāļu lietošanas instrukcijā. Zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās norādītā informācija, tās aktualitāte un atbilstība Eiropas Savienības (ES) un nacionālajiem normatīvajiem aktiem ir zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku atbildība.
"Latvijā visi zāļu apraksti un lietošanas instrukcijas tiek noformētas atbilstoši spēkā esošajai ES pieņemtajai produkta informācijas standarta formai. Šī forma paredz, ka zāļu lietošanas instrukcijas piektajā punktā iekļauj standartfrāzi: "Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi"," skaidro Ķikute.
ZVA statistikas dati liecina, ka pērn 778 atvērta tipa aptiekas, kas darbojās Latvijā, izplatīja 40,1 miljonu zāļu iepakojumu.
Lai pievērstu uzmanību nederīgo zāļu problēmai un rosinātu pacientus aizdomāties ne tikai par drošu zāļu lietošanu, bet arī par drošu neizlietoto zāļu iznīcināšanu, Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) rīko sociālo kampaņu "Nodod nederīgās zāles aptiekā!".
Tomēr ZVA vēlreiz atgādina, ka pacientiem par zāļu lietošanu būtu jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, kā arī rūpīgi jālasa zāļu lietošanas instrukcijas.
Latvijā reģistrēto zāļu lietošanas instrukcijas un zāļu apraksti ir pieejami arī ZVA mājaslapas sadaļā "Cilvēkiem paredzēto zāļu meklēšanas forma". Savukārt centralizēti Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA) reģistrēto zāļu apraksti, lietošanas instrukcijas ir pieejami EZA interneta vietnē.
Kā ziņots, sociālā kampaņa "Nodod nederīgās zāles aptiekā!" balstīta uz 2014.gada aprīlī biedrības "Veselības projekti Latvijai" veiktā pētījumā par Latvijas iedzīvotāju informētību un rīcību, utilizējot neizlietotas zāles. Pētījuma ziņojuma dokuments pieejams internetā (www.veselibasprojekti.lv/upload/raksti/EEZ/Petijuma_zinojums_zalu_utilizacija_final.pdf ).
Aptaujā iegūtie dati liecina, ka 62,4% iedzīvotāju nederīgās zāles izmet atkritumos, 17% tās turpina glabāt, bet 10,1% nodod aptiekā. Vēl no pētījuma rezultātiem ir redzams, ka pārliecinošs nepareizas rīcības iemesls ir bijis informācijas trūkums. 60,4% nezināja, ka neizlietotās zāles jānes uz aptieku, bet 8,3% gadījumu trūka informācijas, tieši kurā aptiekā iespējams neizlietotās zāles nodot.
Kampaņa tiek īstenota no 20.oktobra līdz 16.novembrim. Ar kampaņas laikā iegūtajiem datiem LFB plāno sākt diskusiju, 25.novembrī tiekoties ar valsts institūciju un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, lai konstruktīvi runātu par nederīgo zāļu savākšanas finansēšanas un organizēšanas modeļiem Latvijā. Savukārt 27.novembrī plānots rīkot preses konferenci, kurā informēs par sociālās kampaņas un arī diskusijas rezultātiem.
Rīga, 22.okt., NOZARE.LV.
Komentāri
-
uz veselību !
-
uz veselību !