Zikas vīrusa izplatība Latvijas klimata apstākļos nav iespējama
Lai gan ar Zikas vīrusu var inficēties ceļotāji un līdz ar to savā organismā "atvest vīrusu" arī uz Latviju, tomēr šeit vīruss nevar izplatīties, jo infekciju izplata "Aedes aegypti" sugas odi, kuri nedzīvo Latvijas klimata apstākļos, liecina publicētā informācija Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja SPKC pārstāve Anete Jansone, Latvijā Zikas vīrusa gadījumi nekad nav reģistrēti.
SPKC speciālisti gan norāda, ka pastāv infekcijas nodošanas risks ar donoru bioloģiskajiem materiāliem, līdz ar to ceļotajiem, kuri apmeklēja Zikas vīrusslimības skarto teritoriju, nepieciešams atturēties no asins vai cita bioloģiskā materiāla donācijas 28 dienas pēc infekcijas skartās teritorijas atstāšanas.
Ceļotājiem, kuri apmeklē minētās valstis, jāievēro individuāli profilakses pasākumi, proti, gan iekštelpās, gan ārpus tām jāizvairās no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā.
Jālieto odu atbaidīšanas līdzekļi, ievērojot uz līdzekļa marķējuma norādītās lietošanas instrukcijas. Tāpat ieteicams valkāt kreklus ar garām piedurknēm un garās bikses, it īpaši tajās diennakts stundās, kad Zikas vīrusu pārnēsājošo odu aktivitāte ir vislielākā.
Gulēšanai vai atpūtai jāizmanto telpas, kas tiek ventilētas ar gaisa kondicionētāju un kuru durvis un logi ir aizklāti ar aizsargtīkliem. Ja tādu nav, jāizmanto pretodu tīkli arī dienas laikā.
Grūtniecēm, cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām vai kuri ceļo ar maziem bērniem, pirms došanās ceļojumā ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai jākonsultējas ar ārstniecības personu par repelentu lietošanu un citiem profilakses pasākumiem.
Ceļotājiem, kuriem trīs nedēļu laikā pēc atgriešanās no slimības skartas teritorijas parādās Zikas vīrusa slimībai raksturīgi simptomi - drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, sarkanas acis, var pievienoties galvassāpes, acu sāpes un vemšana, un citas neiroloģiskas komplikācijas -, ieteicams sazināties ar veselības aprūpes sniedzēju un informēt par neseno ceļojumu.
Grūtniecēm, kas apmeklējušas teritorijas, kurās tiek pārnēsāts Zika vīruss, pirmsdzemdību apmeklējumu laikā par to būtu jāinformē, lai saņemtu pienācīgu novērtējumu un uzraudzību.
Jau ziņots, ka Dānijas tūristam, kurš atgriezies no Latīņamerikas, ir ticis diagnosticēts Zikas vīruss, kas tiek vainots iedzimtu defektu izraisīšanā.
Arī Lielbritānija ir ziņojusi par vairākiem Dienvidameriku apceļojušajiem tūristiem, kuri saslimuši ar Zikas vīrusu, bet Nīderlande ir apstiprinājusi 10 infekcijas gadījumus, kad saslimuši reģionu apceļojuši tūristi.
Zikas vīrusu, kas ir gripai līdzīga slimība, pārnēsā moskīti. Tas ir ticis saistīts ar pieaugošu gadījumu skaitu, kad Latīņamerikā, īpaši Brazīlijā, ir piedzimuši bērni ar pārmērīgi mazu galvu.
Pret Zikas vīrusu līdz šim nav izstrādāta vakcīna vai zāles.
LETA