Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca pārsūdzēs tiesas spriedumu par 100 000 eiro piedziņu
Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valde nolēmusi pārsūdzēt Ventspils tiesas spriedumu par kaitējuma kompensācijas 100 000 eiro apmērā piedziņu par labu Igoram un Kristīnai Magnovskiem, kuru divus gadus vecā meita pirms astoņiem gadiem nomira pēc neveiksmīgas neliela applaucējuma ārstēšanas toreizējā Ventspils slimnīcā (tagad Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca), medicine.lv informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Mārtiņsone.
Slimnīca šādu lēmumu pieņēmusi, jo pašreizējais Ventspils tiesas spriedums liedz slimnīcai regresa prasībā vērsties pret krimināllietā atzīto vainīgo - ārstu Dzintaru Marnauzu, kurš pašlaik strādā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, skaidroja Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas pārstāve.
Ja 2015.gada 20.marta Ventspils tiesas spriedums ļautu vērsties regresa prasībā pret Marnauzu, tad slimnīcas valde šo spriedumu nepārsūdzētu.
"Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca paļaujas uz tiesu varu un atzīst, ka notikušais ir ārkārtas gadījums. Nekas nav samērojams ar bērniņa zaudējumu ģimenei, un slimnīca pauž visdziļāko līdzjūtību atvasi zaudējušajiem vecākiem," teikts slimnīcas paziņojumā masu medijiem.
Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca arī norāda, ka šis traģiskais gadījums ir noticis vēl pirms Medicīnas riska fonda izveides, tādējādi tiesāšanās process ir ilgstošāks. Riska fonds Latvijā darbojas kopš 2013.gada oktobra, un tā mērķis ir sniegt iespēju pacientam aizstāvēt savas tiesības un saņemt atlīdzību ārpus tiesas procesa kārtībā, kas ir ievērojami pieejamāks un ātrāks.
Jau ziņots, ka Ventspils tiesa paziņojusi spriedumu, kas nosaka piedzīt no Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas morālo kompensāciju 100 000 eiro apmērā par labu mirušās meitenes vecākiem.
Saistībā ar meitenītes Annas Magnovskas nāvi vairāku gadu garumā visās tiesu instancēs tika iztiesāta krimināllieta, kā rezultātā toreizējais Ventspils slimnīcas ārsts Dzintars Marnauza tika atzīts par vainīgu profesionālo pienākumu nepienācīgā pildīšanā. Viņam tika piespriests gadu un desmit mēnešus ilga nosacītu brīvības atņemšana un aizliegums vienu gadu nodarboties ar ārstniecību.
Mirušās meitenītes vecāki Ventspils tiesā vērsās arī ar civilprasību pret Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu, prasot piedzīt zaudējumus un 800 000 eiro lielu morālo kompensāciju. Ventspils tiesa šī gada martā šo prasību apmierinājusi daļēji, nospriežot piedzīt no slimnīcas par labu Igoram Magnovskim morālo kompensāciju 50 000 eiro apmērā un tikpat lielu summu par labu Kristīnai Magnovskai. Tāpat tiesa nolēmusi piedzīt no slimnīcas apbedīšanas izdevumus 904,09 eiro apmērā. Prasība noraidīta daļā par juridiskās palīdzības sniegšanas izdevumiem, kas vecākiem iepriekš radušies krimināllietas iztiesāšanas gaitā.
Divus gadus vecā meitenīte 2007.gada martā Ventspils slimnīcā bija nonākusi ar nelielu applaucējumu. Meitenīte mira nātrija hlorīda pārdozēšanas dēļ. Viņas organismā 0,9% nātrija hlorīda vietā bija ievadīts, visticamāk, 10% nātrija hlorīds. Ventspils slimnīcā meitenītes stāvoklis pasliktinājās, un viņa tika nogādāta Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, kur pāris dienu vēlāk nomira.
Izskatot šo lietu pirmajā instancē, Ventspils tiesa 2010.gada 18.oktobrī abus apsūdzētos mediķus - ārstu Marnauzu un medmāsu Jeļenu Nastaščuku - attaisnoja. Attaisnojošo spriedumu 2011.gada 11.maijā negrozīja arī Kurzemes apgabaltiesa. Tomēr Kurzemes apgabaltiesas spriedums tika pārsūdzēts - kasācijas protestu par to iesniedza Ventspils prokuratūra, bet kasācijas sūdzību - cietušā pārstāvis, tāpēc lieta nonāca AT Senāta Krimināllietu departamentā, kas atcēla Kurzemes apgabaltiesas spriedumu un nosūtīja lietu jaunai iztiesāšanai Kurzemes apgabaltiesai.
Kurzemes apgabaltiesa, 2013.gada pavasarī apelācijas instancē atkārtoti izskatot šo krimināllietu, atzina ārstu Marnauzu par vainīgu profesionālo pienākumu nepienācīgā pildīšanā, ja tas bijis par iemeslu cietušā nāvei. Kurzemes apgabaltiesa piesprieda Marnauzam nosacītu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un atstāja spēkā Ventspils tiesas spriedumu daļā par otras šajā kriminālprocesā apsūdzētās mediķes - medmāsas Nastaščukas - attaisnošanu.
Tomēr šis Kurzemes apgabaltiesas spriedums tika pārsūdzēts, Augstākās tiesas Senāts to atcēla daļā, kas attiecas uz Marnauzu, un nosūtīja jaunai izskatīšanai - šoreiz jau Zemgales apgabaltiesā.
Zemgales apgabaltiesa pagājušā gada pavasarī piesprieda Marnauzam nosacītu brīvības atņemšanu uz vienu gadu un 10 mēnešiem, atņemot tiesības nodarboties ar ārstniecību uz vienu gadu. Spriedums spēkā stājās pagājušā gada aprīlī. Pagājušā gada nogalē Valsts prezidents Andris Bērziņš Marnauzu apžēloja, ar šo apžēlošanas aktu Marnauzu atbrīvojot no papildsoda - gadu ilgā lieguma strādāt ārstniecībā. Pašlaik Marnauza strādā Bērnu slimnīcā.