Ziedūdens – senās zināšanas mūsdienās
Jau senās civilizācijas pirms mūsu ēras izmantoja augu destilātus jeb ziedūdeņus medicīniskām un kosmētiskām vajadzībām. Sieviešu ieinteresētību apgūt šādas zināšanas noteica Ēģiptes valdnieces Kleopatras un citu augsti stāvošu sieviešu dziļās zināšanas alķīmijā. Savukārt Senajā Grieķijā šadas smaržvielas izmantoja gan svētku laikā, gan apbedīšanas rituālos. Grieķiem vispopulārākie augi bija rozes, vīraks un majorāns. Pēc Grieķijas iekarošanas zināšanas par augu smaržvielām plašu popularitāti ieguva Romā. Senā Roma kļuva slavena ar savām pirtīm, un augu esences romieši lietoja, lai smaržinātu ķermeni, matus un pat gultas vietu. Ap 1000. gadu mūsu ērā slavenais persiešu alķīmiķis un ārsts Avicenna atklāja tvaika destilāciju kā ēterisko eļļu iegūšanas metodi, un, pateicoties tai, Arābijas smaržas, rožūdens un ēteriskās eļļas kļuva ļoti populāras.
Ziedūdens tiek saukts arī par hidrolātu vai hidrosolu, un tas tiek iegūts iepriekš minētajā destilācijas procesā – attiecīgo augu vārot ūdenī, paceļas smaržīgs ūdens tvaiks, kas satur visas auga ēteriskās vielas, kuras vārīšanās procesā iztvaiko kopā ar ūdeni. Šo tvaiku savācot un atdzesējot, iegūstam smaržīgo ziedūdeni, ko varam izmantot kosmētikā. Izmantošanas iespējas ir ļoti plašas – ziedūdeni izmanto kā sejas toniku ādas pH līdzsvarošanai pēc mazgāšanās, arī sejas ādas attīrīšanai un kā atsvaidzinošu ūdeni sejai un ķermenim, arī kājām un pēdām. Ziedūdeni var izmantot kā kosmētikas noņēmēju – ar samitrinātu vatīti tīrot seju vai apsmidzinot seju un dekoltē zonu un pēc tam noslaukot ar salveti vai dvielīti. Ziedūdeņus var pievienot vannai, kāju vanniņai vai bērna vanniņai, tos var pievienot tvaika inhalācijām un izmantot kompresēm, aprūpēt iekaisušu, apsārtušu ādu un brūces (arī mājdzīvniekiem). Plašs ziedūdeņu jeb hidrolātu lietojums ir arī mājsaimniecībā, jo tie ir dabīga alternatīva ķīmiskajiem gaisa atsvaidzinātājiem – telpu un skapju aromatizēšanai, aromlampiņās un difūzeros, arī veļas gludināšanai, var izmantot ledusskapja, automašīnas vai tualetes tīrīšanai un atsvaidzināšanai. Ziedūdeņi kā gaisa atsvaidzinātāji nav ar spēcīgu smaržu, tie ir neuzbāzīgi, bet iedarbīgi.
Pasaulē populārākie ziedūdeņi ir rožu ziedūdens jeb rožūdens un lavandas ziedūdens, kas tiek iegūti kā blakusprodukti attiecīgo ēterisko eļļu iegūšanas procesā. Lai arī ļoti liels daudzums šo ziedūdeņu tiek ievesti no ārvalstīm, Latvijas apstākļos arī varam iegūt un izmantot tik daudz smaržīgo un ārstniecisko augu – piparmētras, rozes, ceriņi, kumelītes, vīgriezes, pelašķi, lavandas. Arī no ogām un augļiem sanāk brīnišķīgi hidrolāti, piemēram, cidoniju un smiltsērkšķu.
Green Wing ziedūdeņu sortiments 5 gadu laikā izveidots dažādu sejas ādas tipu kopšanai. Tā, piemēram, ceriņu, cidoniju un piparmētru ziedūdens būs piemērots taukainas ādas kopšanai, bet ābeļziedu vai smiltsērkšķu – sausai un jutīgai ādai. Problemātiskai ādai ieteicama būs vīgrieze un kumelīte, bet visiem ādas tipiem patiks roze, lavanda vai meža avene. Bet galvenais izvēles kritērijs tomēr ir deguns. Ja ziedūdens smarža patiks, tad arī lietošana neradīs nekādas šaubas un gribēsies to ņemt visur sev līdzi.
Green Wing sortimentā pieejami arī ziedūdeņu maisījumi matiem – Matu spēks sausiem matiem un Matu spēks taukainu matu kopšanai –, kā arī ziedūdeņu maisījums kāju un pēdu atsvaidzināšanai – Toniks kājām.
Patīkams papildu bonuss ziedūdeņu lietošanai ir tā maigā iedarbība uz psihoemocionālo stāvokli. Tā kā smaržas ietekmē mūsu psihi, tās spēj palīdzēt sakārtot domas, pieņemt lēmumus, koncentrēties un mācīties, mobilizēt spēkus, nomierināt nervus, uzlabot atmiņu un darbaspējas, radīt svētku noskaņu vai dot mājas sajūtu svešā vietā. Ziedūdeņu lietošana šādam mērķim tiek uzskatīta par aromterapijas “mazo māsu” jeb maigāku versiju ēterisko eļļu lietošanai. Nereti dāmas izvēlas uzmundrinošu ziedūdeni–toniku lietot no rīta (piparmētra, cidonija), bet nomierinošu – vakarā (vīgrieze, lavanda).
Nelielās porcijās ziedūdeni jeb hidrolātu var pagatavot arī mājās. Šobrīd rudens laikā vēl ir iespējams gan salasīt kādu sauju pelašķu, āboliņa vai kliņģerītes, gan izmantot rudens augļus – ābolus, smiltsērkšķus vai cidonijas. Ja vēlies pagatavot ziedūdeni mājās, Green Wing mājaslapā ir pieejams video ar pamācību.
Papildus informācija: www.ziedudens.lv
Green Wing Paleo Skincare
Adrese: Ievu iela 4a, Iecēni, Cenu pagasts, Jelgavas novads, LV-3018
Tālrunis: +37126659371
Mājaslapa: www.ziedudens.lv
E-pasts: greenwinglatvia@gmail.com