Ziedojumus ārstniecībai visbiežāk lūdz ģimenes ar bērniem, trūcīgas personas un akūti slimnieki
Līdzcilvēku palīdzību - ziedojumus - veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai visbiežāk lūdz bērniem un jauniešiem ar invaliditāti, trūcīgas personas un ģimenes ar bērniem un cilvēki ar akūtām saslimšanām, šodien tiesībsarga organizētā konferencē par valsts garantēto medicīniskās palīdzības minimumu norādīja labdarības portāla "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.
Dimanta norādīja, ka šāda situācija liecina par valsts nespēju nodrošināt visiem iedzīvotājiem vienlīdzīgu pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī parāda, ka valsts nenodrošina apmaksātu veselības aprūpi bērniem.
Īpaši "Ziedot.lv" vadītāja akcentēja situāciju, ar kādu saskaras smagi slimi bērni un jaunieši. Kopš 2004.gada viņu ārstniecībai un rehabilitācijai "Ziedot.lv" novirzījis 5,7 miljonus latu līdzcilvēku ziedojumu. "Tas parāda, ka ir problēma, jo tēze, ka bērniem Latvijā līdz 18 gadiem veselības aprūpe ir bezmaksas, strādā tikai uz veseliem bērniem - jūs nomērīs, nosvērs, iepotēs profilaktiski, bet, tiklīdz rodas saslimšanas, izmaksas ģimenēm ir milzīgas [..]," sacīja Dimanta.
Bērniem visbiežāk nepieciešams finansiāls atbalsts regulāras medicīniskās rehabilitācijas saņemšanai, jo valsts to apmaksā reizi pusotrā gadā, skaidroja Dimanta.
Vajadzīga palīdzība arī dažādu speciālistu konsultāciju apmaksai, kuras valsts neapmaksā, piemēram, homeopāta un osteopāta konsultācijām. Bieži smagi slimiem bērniem un jauniešiem par līdzcilvēku ziedojumiem apmaksā specifiskas analīzes, lai noteiktu slimības diagnozi, speciālu ēdienu, kas paredzēts bērniem ar rīšanas problēmām, tehniskos palīglīdzekļus, uz kuriem citādi būtu jāgaida garā rindā, ārstniecību ārvalstīs, ja Latvijā tā nav pieejama vai nav kvalitatīva, un vēl virkni citu veselības aprūpes pakalpojumu.
Tikmēr trūcīgiem iedzīvotājiem un ģimenēm ar bērniem bieži vajadzīga medikamentu apmaksa akūtās situācijās. Piemēram, cilvēkam nepieciešama operācija, bet zemo ienākumu dēļ viņš nespēj segt līdzmaksājumu par to, vai steidzami nepieciešami tehniskie palīglīdzekļi. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēkam jāgaida garā rindā uz gūžas operāciju, bet pretsāpju medikamentus viņš nevar atļauties.
Trešā iedzīvotāju grupa, kura bieži lūdz "Ziedot.lv" palīdzību, ir cilvēki ar akūtām saslimšanām, kuriem ātri nepieciešami konkrēti veselības aprūpes pakalpojumi, bet viņi tos nevar atļauties.
Dimanta minēja gadījumu, kad kāds vīrietis ticis izrakstīts no slimnīcas uzņemšanas nodaļas, lai gan akūtā saslimšana - reiboņi, ar kuriem viņš vērsies pēc palīdzības, - nebija beigušies. Nākamajā dienā cilvēks vērsies pie ģimenes ārsta un saņēmis virkni nosūtījumu uz dažādām procedūrām, tostarp datora tomogrāfiju, kas ar valsts līdzfinansējumu jāgaida ilgāk par mēnesi.
Vēlāk diskusijā tematam par iedzīvotāju ziedojumiem veselības aprūpes nodrošināšanai pievērsās arī Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule. Viņa pieminēja Zolitūdes traģēdiju, norādot, ka iedzīvotāji cietušo atbalstam un bojāgājušo tuviniekiem saziedojuši gandrīz vienu miljonu latu, kamēr par šo atbalstu vajadzētu parūpēties valstij.
"Šis miljons pierāda to, cik nespējīgi mēs šodien esam gan nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu, gan sociālo rehabilitāciju [..]. Sabiedrība saprot, cik neaizsargātā valstī dzīvojam," teica Cipule.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Helen Morgan