Zāļu valsts aģentūras direktore diskusijā par racionālu zāļu lietošanu uzsver pacienta, ārsta un farmaceita līdzatbildības nozīmi
Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore Inguna Adoviča trešdien, 2013.gada 16.oktobrī piedalījās diskusijā par racionālu zāļu lietošanu Latvijā, kuru organizēja biedrība "Veselības projekti" sadarbībā ar nodibinājumu "Pacientu ombuds".
Diskusijā piedalījās valsts veselības aprūpes politikas veidotāji, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvji, lai pārrunātu, kā veiksmīgāk sabiedrībai skaidrot racionālas zāļu lietošanas nepieciešamību.
ZVA direktore Inguna Adoviča: "Racionāla zāļu lietošana nozīmē multidisciplināru sadarbību visos terapijas posmos sākot ar diagnozes noteikšanu, zāļu izrakstīšanu, ārsta un pacienta vienošanos par šo izvēli un terapijas efektivitātes uzraudzību, kuras biežums atkarīgs no saslimšanas un izvēlētas terapijas. Šajā procesā arī pacients ir eksperts un būtiski, lai viņš būtu labi informēts, izprastu savu slimību un ievērotu zāļu lietošanas norādījumus. Zāļu valsts aģentūra ir daudz darījusi un arī turpmāk darīs, lai mūsu pacienti būtu informēti. ZVA mājas lapā ir pieejams zāļu reģistrs, kurā atrodama neatkarīga informācija par visām Latvijā reģistrētajām zālēm, tāpat regulāri publicējam informāciju par drošu zāļu lietošanu. Interaktīvajā aptieku kartē ZVA mājaslapā ir iespējas meklēt aptiekas, noskaidrot to atrašanās vietas, kontaktinformāciju un darba laikus. Arī farmaceitiskā aprūpe ir ļoti būtiska, jo gandrīz puse no Latvijā iegādātajām zālēm ir bezrecepšu."
Racionāla zāļu lietošana nozīmē pacientam piemērotus medikamentus, piemērotās devās, piemērotu laika periodu, kā arī par iespējami zemāko cenu pacientam un sabiedrībai, uzsver pasākuma organizētāji. Diemžēl aprēķini rāda, ka pasaulē vairāk nekā puse no medikamentiem tiek izrakstīti, izsniegti vai pārdoti neatbilstoši vajadzībai un apmēram 50% no pacientiem medikamentus lieto nepareizi, viņi piebilst.
Iemesli neracionālai zāļu lietošanai ir dažādi, tostarp neapmierinoša sadarbība starp pacientu un ārstu, iedzīvotāju nezināšana un risku neapzināšanās, kā arī farmācijas nozares agresīvie mārketinga pasākumi, norāda diskusijas iniciatori.
Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka vidējie izdevumi farmaceitiskajiem produktiem uz vienu mājsaimniecības locekli Latvijā 2012.gadā bija 82,21 lats, kas ir 8,5% pieaugums, salīdzinot ar 2010.gadu.
Turklāt šogad kopējais zāļu apgrozījums pieaudzis par 6%, liecina Zāļu valsts aģentūras apkopotā informācija par šā gada pirmo pusgadu. Pirktākie medikamenti bijuši sāpju mazināšanai un sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai.
Lai aicinātu iedzīvotājus aizdomāties par zāļu lietošanas paradumiem, "Veselības projekti Latvijai" drīzumā plāno rīkot sociālu kampaņu, par kuru vairāk varēs uzzināt šodienas diskusijā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors epSos.de