VM šogad plāno īstenot krīzes laikā piemirstos iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošanas pasākumus
"Ekonomiskās krīzes dēļ ļoti daudz no plānotā nav izdarīts," šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, runājot par plāna īstenošanas gaitu, pastāstīja VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško. Viņa piebilda, ka tuvākajos divos gados daļu nokavētā ir iecerēts atgūt.
Piemēram, šogad VM plāno izstrādāt pakalpojuma "Mobilā psihiatriskās palīdzības komanda" ieviešanas iespējamos risinājumus. Kā skaidroja Mūrmane-Umbraško, līdz ar šāda pakalpojuma ieviešanu, iespējams, daļu cilvēku ar garīgās attīstības traucējumiem, kuri šobrīd uzturas institūcijās, varētu palaist mājās. Tomēr viņus joprojām uzraudzītu mediķi - mobilā palīdzības komanda, kas varētu apmeklētu cilvēku mājās, lai sniegtu konsultāciju, pārbaudītu veselības stāvokli, aizvestu viņam zāles un tamlīdzīgi.
VM arī plāno izvērtēt iespējas valsts apmaksāta krīzes tālruņa ieviešanai sadarbībā ar krīžu un konsultāciju centru "Skalbes".
Ministrija iecerējusi arī aktīvāk strādāt pie sabiedrības izglītošanas un informēšanas. Šogad notiks konference par bērnu un pusaudžu pašnāvībām un pašnāvniecisko uzvedību Latvijā. Savukārt 2014.gadā plānota sabiedrības informēšanas kampaņa aizspriedumu mazināšanai pret personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Tuvākajos divos gados arī iecerēts veikt analīzi par valsts apmaksāto psihoterapeitisko un psiholoģisko pakalpojumu pieejamību bērniem ar psihiatriskām saslimšanām un izstrādāt priekšlikumus turpmākai rīcībai.
Runājot par bērniem, komisijas sēdē deputāts Andris Bērziņš (ZZS) izteica sašutumu par ārkārtīgi augstajām cenām psihoterapeita pakalpojumiem. VM pārstāvji pastāstīja, ka šobrīd valsts atsevišķi psihoterapeita pakalpojumu ne bērniem, ne pieaugušajiem neapmaksā, savukārt privāto psihoterapeitu pakalpojumu cenas svārstās no 20 līdz pat 90 latiem. Bērziņš aicināja VM meklēt risinājumus šai problēmai, īpaši pievēršoties bērnu garīgajai veselībai.
Lai veicinātu bērnu garīgo veselību, 2014.gadā VM plāno sarunas ar Izglītības un zinātnes ministriju par iespēju izstrādāt metodiskos norādījumus izglītības iestāžu psihologiem un sociālajiem pedagogiem darbam ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, tostarp arī uzvedības un emocionāliem traucējumiem.
Kā sacīja Mūrmane-Umbraško, šogad VM pētīs arī pašreizējo tiesisko regulējumu garīgās veselības aprūpes un pacientu tiesību jomā un izvērtēs nepieciešamību izstrādāt Psihiatriskās palīdzības likumprojektu.
2010.gadā plānots, bet finanšu trūkuma dēļ neīstenots darbs ir iedzīvotāju garīgās veselības monitorings. To plānots veikt 2014.gadā, veicot pētījumu "Iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums".
Pārmaiņas varētu skart arī ģimenes ārstus, jo nākamgad ar Eiropas Sociālā fonda finansējumu VM plāno izstrādāt un realizēt jaunas apmācību programmas ģimenes ārstiem garīgās veselības jomā, tādējādi uzlabojot komunikācijas prasmes depresijas diagnostikas procesā primārajā veselības aprūpē.
VM iecerējusi izstrādāt jaunas apmācību programmas arī citiem veselības, kā arī izglītības un sociālajā sektorā strādājošajiem profesionāļiem.
Rīga, 27.febr., LETA.
Foto: Stock.XCHNG
2013.gada 27.februārī