VM saņēmusi pirmos iebildumus par veselības aprūpes finansēšanas modeļiem
Veselības ministrija (VM) saņēmusi pirmos iebildumus no citām iestādēm par izstrādātajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantiem. Pēc komentāru un iebildumu izvērtēšanas VM uzlabotos modeļa variantus atkārtoti iesniegs vērtēšanai.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja VM pārstāve Agnese Gusarova, VM ir saņēmusi atzinumus no visām ministrijām un iestādēm, kurām saskaņošanai tika nosūtīti finansēšanas modeļa varianti. Atzinumi ar iebildumiem saņemti no Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Finanšu ministrijas un Pārresoru koordinācijas centra.
Kā skaidroja Gusarova, VM iesniegtos iebildumus izvērtēs un, ņemot tos vērā, jau minētajām iestādēm uzlabotos finansēšanas modeļa variantus iesniegs atkārtotai skatīšanai. Viņa piebilda, ka "process tikai šobrīd ir sācies", un norādīja, ka VM ar iesaistītajām pusēm turpinās diskusijas un kopīgi meklēs labāko risinājumu.
Taujāta par nākamajiem termiņiem, Gusarova norādīja, ka to šobrīd komentēt nevar, jo iesniegumi no citām iestādēm tikai tagad ir saņemti, līdz ar to nepieciešams laiks to izvērtēšanai.
Savukārt atbildot uz jautājumu, kādus iebildumus pārējās ministrijas un iestādes sniegušas, Gusarova sacīja, ka VM citu iestāžu vietā nevēlētos komentēt to domas un pozīciju šajā jautājumā.
Jau ziņots, ka VM izstrādājusi trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus un par tiem vēl tiks diskutēts izveidotajā darba grupā, kurā piedalās Veselības, Labklājības un Finanšu ministrijas pārstāvji, darba devēju, Nacionālā veselības dienesta, apdrošinātāju un citu organizāciju pārstāvji, aģentūrai LETA pastāstīja Gusarova.
VM aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā "Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu".
VM norāda, ka labākais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants tiks izvēlēts diskusiju rezultātā līdz septembra beigām.
Jau vēstīts, ka veselības ministre Anda Čakša ir atzinusi, ka tad, ja obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā ieviesīs uz pacientu rēķina, ieviešot papildu iemaksas, katram iedzīvotājam mēnesī varētu būt jāmaksā 25 līdz 70 eiro. Ministre uzskata, ka šāds maksājums būtu ļoti ievērojams un izmainītu vienlīdzības principa ievērošanu veselības pakalpojumu pieejamībā, tāpēc viņa to neatbalsta un viņai simpātiskāka šķistu iemaksu pārbīdīšana uz kādu citu nodokli.
LETA