VM: nopietna sabiedrības veselības problēma pirmspensijas un pensijas vecumā ir pašnāvības
VM rīcībā esošie dati liecina, ka Latvija ES dalībvalstu vidū ieņem ceturto vietu pēc mirstības rādītājiem no pašnāvībām vecuma grupā virs 55 gadiem - augstāki rādītāji ir tikai Lietuvā, Ungārijā un Slovēnijā.
Jaunākie pieejamie dati par Latvijas iedzīvotāju nāves cēloņiem liecina, ka Latvijā 2012.gadā 130 cilvēki vecumā virs 60 gadiem ir miruši, izdarot pašnāvību. 2011.gadā šis rādītājs bija augstāks - 143 cilvēki. Kopumā pērn pašnāvībās miruši 443 cilvēki, bet 2011.gadā - 440.
Gaidāmajā sanāksmē VM plāno informēt dalībvalstu kolēģus, ka Latvijā 2012.gadā kopumā ar psihiatra diagnosticētiem psihiskiem un uzvedības traucējumiem uzskaitē atradās 23 003 cilvēki vecuma virs 57 gadiem, kas veido 4% attiecīgās vecuma grupas iedzīvotāju. Lielākajai daļai šo pacientu jeb 42,9% diagnosticēti organiski psihiski traucējumi, tostarp šizofrēnija, šizotipiskie traucējumi un murgi, kā arī garastāvokļa traucējumi.
VM uzskata, ka uzlabojumus esošajā situācijā jau tuvākajos gados ieviesīs pamatnostādņu "Iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošana 2009.-2014.gadā" īstenošanas plāns 2013.-2014.gadam, un to arī norādīs gaidāmajā ministru sanāksmē.
Kā ziņots, plāna "Iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošana 2009.-2014.gadā" mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu garīgās veselības aprūpi. Tā īstenošanas plāns 2013.-2014.gadam šā gada jūnijā tika apstiprināts valdībā.
Lielākā daļa dokumentā iekļauto pasākumu tiks īstenoti atbilstoši jau piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, tomēr atsevišķu pasākumu īstenošanai 2014.gadā nepieciešams papildu finansējums - kopumā 71 404 latu apmērā, par ko VM jau informējusi valdību.
VM plānojusi ieviest valsts apmaksātu krīzes tālruni, izstrādāt priekšlikumus izdegšanas sindroma ārstēšanai un profilaksei, izstrādāt metodiskos norādījumus izglītības iestāžu psihologiem, sociālajiem pedagogiem un speciālajiem pedagogiem darbam ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, tostarp arī uzvedības un emocionāliem traucējumiem.
Tāpat ministrija paredzējusi veikt iedzīvotāju garīgās veselības monitoringu, izvērtēt kompensējamo medikamentu sarakstu pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem un sniegt priekšlikumus tā uzlabošanai.
Paredzēts izvērtēt pakalpojuma "Mobilā psihiatriskās palīdzības komanda" ieviešanas iespējas, kā arī sagatavot priekšlikumus, lai uzlabotu personas psihiskās veselības tiesisko aizsardzību un personas tiesību un likumīgo interešu ievērošanu garīgās veselības aprūpes jomā un aktīvāk strādāt pie sabiedrības izglītošanas un informēšanas, kā arī īstenot vēl citus pasākumus.
Rīga, 2.jūl., LETA.
Foto: Reuters/ Scanpix
Komentāri
-
un ne tikai pirmspensijas un pensijas vecumā, tagad tādas problēmas ir visapkārt!
-
un ne tikai pirmspensijas un pensijas vecumā, tagad tādas problēmas ir visapkārt!