Vīriešiem veidojas diskriminējoša pozīcija veselības aprūpē
Ir liela atšķirība starp vīriešu un sieviešu profilaktiskajām rūpēm par savu dzimumveselību. Statistika liecina, ka būtiska atšķirība ir valsts apmaksāto pakalpojumu attiecībā; pētījums liecina, ka liela atšķirība ir arī mediķu apmeklētībā. Apkopojot šos datus, var pieņemt, ka vīriešiem ir diskriminējoša pozīcija.
Juglas medicīnas centra statistika liecina, ka 2011.gadā valsts ir apmaksājusi gandrīz 4000 konsultācijas sievietēm pie ginekologa, bet tikai nepilnus 400 konsultācijas vīriešiem pie urologa. Līdzīga situācija bija arī 2010.gadā, kad sievietēm valsts apmaksāja 5000 konsultācijas pie ginekologa, bet vīriešiem tikai 540 konsultācijas pie urologa. Šāda tendence bija arī 2009.gadā un 2008.gadā, kad sievietēm konsultācijas pie ginekologa ir apmaksātas 10 reizes vairāk nekā līdzvērtīgas konsultācijas vīriešiem pie urologa.
Juglas medicīnas centra un "SKDS" veiktā aptauja Latvijā liecina, ka 51% vīriešu apmeklētu ikgadējās profilaktiskās apskates vīriešiem pēc 40 gadu vecuma, ja tās būtu bez maksas. Aptaujā 91% vīriešu ir atzinuši, ka neapmeklē ikgadējās profilaktiskās apskates pie urologa. Līdz ar to likumsakarīgs ir aptaujā gūtais atzinums, ka vīrieši pietiekami nerūpējas par savu veselību, īpaši dzimumveselību. To atzīst 77% respondentu. Turklāt šo atzīst arī 71% vīriešu.
Juglas medicīnas centra urologs, dakteris Māris Jakubovskis šo likumsakarību saista ar veselības aprūpē esošo "līkumu". Proti, lai vīrietis nokļūtu pie urologa, viņam vispirms jāapmeklē ģimenes ārsts, lai saņemtu nosūtījumu. "Vīrieša dabā nav apmeklēt ārstus, viņam ir emocionāli grūtāk saņemties šādam solim. UN ja tas jāveic divreiz, rodas pretspars un vīrietis izvēlas neapmeklēt ārstu," atzīst dakteris Jakubovskis. Mediķi arī prognozē - ja šis "līkums" tiktu likvidēts, daudz vairāk stiprā dzimuma pārstāvju apmeklētu ārstus, sperot pirmos soļus savas veselības profilaksē.
Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka abu dzimumu proporcijas 25 gadu vecumā ir līdzvērtīgas. Proti, 25 gadu vecumā Latvijā ir 51,4% vīriešu un 48,6% sieviešu. Taču, jo vecāki mēs kļūstam, jo straujāk vīriešu skaits sarūk un proporcija palielinās. Pēc statistikas datiem, jau ap 60 gadu vecumu vīriešu un sieviešu proporcija ir 40:60.
Juglas medicīnas centra urologs, dakteris Māris Jakubovskis saka: "Mums sabiedrībā pietrūkst laimīgu cilvēku. Laimīgs cilvēks ir vesels cilvēks. Un ja pārī ir divi veseli cilvēki, abi ir laimīgi".
Aptaujā arī tika konstatēts, ka tikai 9% no visiem vīriešiem pēdējā gada laikā ir apmeklējuši urologu. Pie ginekologa pēdējā gada laikā ir bijušas 62% sieviešu.
Aptauju Juglas medicīnas centra uzdevumā veica tirgus un pētījumu centrs "SKDS", aptaujājot 1005 respondentus.
Informāciju sagatavoja Zaiga Barvida, sabiedrisko attiecību konsultante.