Veselības ministrija uzsāk Nacionālās pozīcijas veidošanu Eiropas Tabakas direktīvas grozījumiem
Piektdien, 11.februārī, Veselības ministrijā notika darba grupas sēde, lai uzsāktu Latvijas nacionālās pozīcijas izstrādi Eiropas Komisijas direktīvas par Tabaku* iespējamajiem grozījumiem. Darba grupā bez ārstiem un sabiedrības veselības speciālistiem piedalās arī pārstāvji no Ekonomikas, Izglītības un zinātnes, Ārlietu un Tieslietu ministrijām, kā arī Valsts policijas, Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Latvijas Tirgotāju asociācijas, Tabakas izstrādājumu ražotāju Nacionālās asociācijas, Latvijas akcīzes preču tirgotāju savienības un Latvijas darba devēju konfederācijas.
Sanāksmē Veselības ministrijas speciālisti informēja par Eiropas Komisijas piedāvātajiem iespējamajiem grozījumiem Tabakas direktīvā, kurus paredzēts publicēt gada beigās, tādēļ Latvijas puse jau uzsākusi darbu pie nacionālās pozīcijas formulēšanas. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis iepazīstināja klātesošos ar Latvijas Ārstu biedrības priekšlikumiem Tabakas direktīvā, kas atbalsta ļoti stingru pozīciju smēķēšanas ierobežošanā, norādot uz satraucošo smēķējošo meiteņu skaita pieaugumu un nepieciešamo stingrāko pasīvās smēķēšanas ierobežošanu, it īpaši bērnu un topošo māmiņu veselības aizsardzībā.
Sanāksmē tika uzklausīti viedokļi par katru no piedāvātajiem direktīvas grozījumiem, kas ietver Tabakas direktīvas paplašināšanu, lai noteiktu prasības līdz šim nereglamentētajiem produktiem – ūdenspīpju tabakai, augu cigaretēm, un elektroniskajām cigaretēm, regulējumu bezdūmu tabakas izstrādājumiem, patērētāju informēšanu par smēķēšanas postošo ietekmi uz veselību, tabakas sastāvdaļu reģistrāciju un regulējumu, kā arī tabakas izstrādājumu pieejamības ierobežošanu.
Veselības ministrijas uzdevums pozīcijas izstrādes gaitā ir nepieļaut, lai iespējamie Tabakas direktīvas grozījumi būtu liberālāki nekā jau pašreiz Latvijas likumdošanā noteiktie ierobežojumi. Vienlaikus Veselības ministrija, piesaistot mediķus un pacientu intereses aizstāvošās organizācijas, vēlas aktīvi un vēl plašāk izvērst pasākumus smēķēšanas ierobežošanai sabiedrībā un tās postošās ietekmes mazināšanai.
* Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 5. jūnija direktīvas 2001/37 EK par dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu.
Egita Pole,
VM Komunikācijas nodaļa