Veselības ministrija precizē uzsākto diskusiju par feldšeru punktiem laukos
Katrs iedzīvotājs, lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus vispirms vēršas pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē sava pacienta veselības stāvokli un, atbilstoši tam, norāda tālāko ārstēšanu. Latvijā pavisam ir 1 353 ģimenes ārstu, kas praktizē Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē, Latgalē un Rīgā.
Ģimenes ārstu darbību un finanšu līdzekļu saņemšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumi Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" (turpmāk - Noteikumi 1046). Noteikumi 1046 nosaka, ka ģimenes ārstam kā palīgs var būt māsa vai ārsta palīgs (feldšeris), palīdzot ģimenes ārstam veikt dabu efektīvāk. Ģimenes ārstam var būt viena māsa vai ārsta palīgs (feldšeris), var arī būt vairākas māsas vai palīgi. Par māsu vai ārsta palīgu skaitu, atbilstoši darba noslodzei, lemj ārsts.
Lai nodrošinātu ģimenes ārstu pieejamību lauku teritorijā, kas ir ģeogrāfiski plaša, un ģimenes ārsts spētu sniegt pietiekoši kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, var būt nepieciešamība slēgt līgumus par papildus prakses vietu atvēršanu un līgumus par ārstu palīgu (feldšeru) pakalpojumu izmantošanu. Tādā veidā ģimenes ārsts praktizē vairākos pagastos, nosakot pieņemšanas laikus vienu vai divas reizes nedēļā, bet ārsta palīgs (feldšeris) sniedz veselības aprūpes pakalpojumus pārējā laikā.
Ministru kabineta 2002.gada 19.februāra noteikumi Nr.77 "Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām" nosaka obligātās prasības ārstniecības iestādēm, lai tās varētu veikt ārstniecisko darbību. Ārstniecības iestāžu atbilstības novērtēšanu veic Veselības statikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra, savukārt par obligāto prasību izpildi ir atbildīgs ārstniecības iestādes vadītājs.
Noteikumi Nr.1046, kas stājās spēkā ar 2007.gada 1.janvāri nosaka, ka Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (turpmāk – VOAVA) slēdz līgumus par veselības aprūpes pakalpojumu tikai ar sertificētām ģimenes ārstu un ārstu palīgu prakses vietām (feldšeru punktiem). Noteikumi Nr.1046 nenosaka kārtību un termiņu ārstu palīgu prakses vietu (feldšeru punktu) slēgšanai.
Izņēmuma gadījumos, kad teritorijā ir nepietiekams skaits ģimenes ārstu, VOAVA līgumu par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību var slēgt ar vietējo pašvaldību. Pašvaldība, izvērtējot savas finansiālās iespējas, sadarbībā ar ģimenes ārstu un VOAVA lemj par prakses lietderību, ārsta palīga (feldšera) algas nodrošināšanu un pakalpojumu sniegšanu šajā teritorijā. Bet, ja ģimenes ārsta darbības nodrošināšanai ārsta palīga iesaistīšana ir nelietderīga, tad ir jālemj jautājums par tālāko prakses vietas darbības lietderību.
Noteikumi Nr.1046 paredz, ka ģimenes ārstam par katru papildus prakses vietu, kura ir sertificēta un ģimenes ārsts tur pieņem vismaz vienu reizi nedēļā, katru mēnesi papildus tiek maksāti
Ja līgums ir noslēgts ar pašvaldību, prakses vieta ir sertificēta, tad 100,00 latus katru mēnesi saņem pašvaldība un darba samaksu ārsta palīgam (feldšerim) par slodzi 344,00 latus, atbilstoši veiktam darba apjomam.
Ģimenes ārsti turpina savu darbību lauku teritorijās un veselības aprūpes pakalpojumi iedzīvotājiem tiks sniegti kā līdz šim!
Sīkāka informācija:
VM Komunikācijas departaments
Preses centrs
Tālrunis: 7876007; 7876008
E-pasts: prese@vm.gov.lv