Veselības ministrija aktualizē iestāžu gatavību saslimstības pieaugumam ar gripu, speciālisti īpaši iesaka vakcinēties grūtniecēm
Lai pārrunātu jautājumus saistībā ar gripas saslimstības prognozēm Latvijā, profilakses pasākumiem, kā arī medicīnas un citu atbildīgo dienestu darba organizāciju un kapacitāti saslimstības pieauguma laikā šodien, 14.janvārī, Veselības ministrijā tikās Latvijas Infektoloģijas centra, Veselības inspekcijas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Veselības norēķinu centra speciālisti, kā arī pārstāvji no Latvijas Ģimenes ārstu un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas.
Šobrīd Latvijā ar sezonālās gripas vīrusiem klīniski pierādīti 247 saslimšanas gadījumi. Speciālisti lielāko saslimstības pieaugumu ar gripu mūsu valstī prognozē februāra vidū, tādēļ šobrīd ir iespējams veikt visus nepieciešamos sagatavošanas pasākumus gan sabiedrības, gan atbildīgo dienestu informēšanai un rīcības plānu aktualizēšanai. Speciālisti norāda, ka šobrīd pamatā slimo bērni un jauni cilvēki, un slimība raksturojas vai nu ar ļoti vieglu, vai izteikti smagu gaitu, kas prasa nopietnu ārstēšanos slimnīcās.
Atgādinām, ka iedzīvotājiem vēl ir iespējams vakcinēties pret sezonālo gripu, kura ietver arī pagājušā gada pandēmiskās gripas H1N1 celmu, jo vakcinācija uzskatāma par vislabāko profilakses līdzekļi, it sevišķi pacientiem ar hroniskām saslimšanām. Papildus šajā gadā speciālisti īpaši norādīja, ka nepieciešams vakcinēties grūtniecēm, jo cirkulējošās gripas vīruss īpaši smagi var ietekmēt tieši topošās māmiņas.
Atgādinām, ka vairākām iedzīvotāju grupām - bērniem no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam, pieaugušajiem virs 65 gadiem, pacientiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas un nieru slimībām, pacientiem ar imūndeficīta sindromu un pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvo terapiju, valsts kompensē pusi no vakcīnas cenas. Bet pacienti ar zemiem ienākumiem sociālā drošība tīkla ietvaros vakcināciju var saņemt bez maksas. Lai iedzīvotāji varētu saņemt daļēji valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Ja pacients vēlas, viņš vakcīnu var iegādāties ārstniecības iestādē, ja tās ir iestādē pieejamas. Arī darba devēji aicināti parūpēties par saviem darbiniekiem un, iespēju robežās atbalstīt vakcināciju. Viena gripas vakcinācija maksā aptuveni no 5 – 10 latiem.
Veselības ministrija aicina iedzīvotājus īpaši pievērst uzmanību gripas profilakses pasākumiem un ievērot mājas režīmu pacientiem, kuriem ir aizdomas uz saslimšanu. Parādoties pirmajām saslimstības pazīmēm, jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Sīkāka informācija par saslimšanas profilaksi un slimības pazīmēm pieejama Veselības ministrijas un Latvijas Infektoloģijas centra mājas lapās www.vm.gov.lv, www.lic.gov.lv. Paralēli par visiem profilakses un gripas novērtēšanas pasākumiem informēti gan ģimenes ārsti, gan slimnīcu speciālisti. Informācija tiks izsūtīta ar izglītības iestādēm.
Egita Pole,
VM Komunikācijas nodaļa