Veselības inspekcija: Pērn nepamatoti uzrādīti veselības aprūpes pakalpojumi 299 468 eiro apmērā
Foto: The National Guard/Flickr
Veselības inspekcija pēc pērn veiktajām pārbaudēm ārstniecības iestādēs, kas sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir pieņēmusi lēmumus par naudas līdzekļu atmaksu veselības aprūpes budžetā vai pacientiem 210 467 latu (299 468 eiro) apmērā.
Kā portālu MEDICINE.LV informēja inspekcijas Komunikācijas nodaļā, pagājušajā gadā Veselības inspekcija veica 118 ģimenes ārstu un 97 ambulatoro speciālistu sniegto veselības aprūpes pakalpojumu pārbaudes, izvērtējot iespējas iedzīvotājiem iegūt informāciju un saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
Pastiprināta uzmanība tika pievērsta arī portālā "www.latvija.lv" publicētajai informācijai par bērniem sniegtajiem zobārstniecības pakalpojumiem, ko apmaksā valsts.
Pērn lielākā daļa, tas ir, 171 567 lati (244 118 eiro), atgriezta veselības aprūpes budžetā par nepamatotu veselības aprūpes pakalpojumu uzskaiti. Visbiežāk pārkāpumi ir saistīti ar uzrādīto pakalpojumu neatbilstību faktiski veiktajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas izpaužas pierakstījumos vai neatbilstošu manipulāciju uzrādīšanā.
Šī gada un iepriekšējo gadu pieredze liecina par nepietiekamu informāciju un komunikāciju ārstniecības iestāžu un pacientu starpā. Veselības inspekcija secina, ka ārsti dažkārt neizprot normatīvo dokumentu prasības, bet pacientiem nav pieejama nepieciešamā informācija.
Veicot pārbaudes, ir novērota likumsakarība, ka praksēs, kurās ir maz informācijas, pacientiem sniegtā informācija ir maldinoša, biežāk nākas konstatēt pārkāpumus saistībā ar valsts budžeta līdzekļu saņemšanu, proti, tiek pārkāpti īslaicīgo pacientu pieņemšanas nosacījumi, nepamatoti uzskaitītas profilaktiskās apskates un neizsniegti maksājumu dokumenti.
Savukārt vairākās slimnīcās par stacionārā ievietotu pacientu valsts apmaksai nepamatoti tiek uzrādīti ambulatorie pakalpojumi, kaut gan pacientam, kurš 24 stundas diennaktī atrodas ārsta uzraudzībā slimnīcā, visi nepieciešamie veselības aprūpes pakalpojumi jānodrošina stacionārā. Tāpat tiek konstatētas dažādas darba organizācijas nepilnības, tas ir, neatbilstoši noformēti finanšu dokumenti, ārstniecības personām nav sertifikātu, nepilnīgi ieraksti medicīniskajā dokumentācijā.
Veselības inspekcija atzīmē, ka medicīniskās dokumentācijas korekta aizpildīšana ir veicama pašu ārstniecības personu interesēs, jo tas ir viens no galvenajiem pierādījumiem ārsta darbam, kas jo aktuāli būs Ārstniecības riska fonda darbībā.
Veiktajās pārbaudēs apstiprinājās, ka no pacientiem nepamatoti iekasēti maksājumi 538 latu (765,5 eiro) apmērā.
Tāpat papildus tika saņemti 16 iesniegumi par "www.latvija.lv" uzrādītiem pakalpojumiem, kas faktiski nav veikti. Pārsvarā portālā pacienti ir konstatējuši nesniegtu ambulatoro pakalpojumu pierakstījumus. Vairākos gadījumos iestādes apmaksai no valsts budžeta bija uzrādījušas neveiktus zobārsta vai zobu higiēnista pakalpojumus.