Veselības aprūpes finansēšanas likums – iespēja samazināt pacientu līdzmaksājumus par zālēm
Pērn beidzot tika panākta kompensējamo zāļu sistēmas stabilitāte, savu viedokli pauda Starptautisko Inovatīvo farmācijas firmu asociācija (SIFFA), 14. februārī tiekoties ar veselības ministri Ingrīdu Circeni.
Šī bija ministres un janvārī ievēlētās SIFFA valdes pirmā tikšanās, kuras mērķis bija iepazīstināt ministri ar valdes jauno sastāvu, pārrunāt savstarpējās sadarbības virzienus, kā arī kompensējamo zāļu sistēmas perspektīvas, neatliekamos uzdevumus un to risinājumus, kas palīdzētu realizēt vienu no galvenajām Veselības ministrijas prioritātēm - ambulatorās veselības aprūpes sistēmas nostiprināšanu un attīstību, portālam MEDICINE.LV ziņo SIFFA izpilddirektors Valdis Freidenfelds.
Tikšanās laikā SIFFA pārstāvji uzsvēra, ka, neraugoties uz pozitīvām pēdējos gados īstenotām pārmaiņām - kompensējamo zāļu sistēmas caurskatāmības un izmaksu efektivitātes pieaugumu, pirmskrīzes jeb 2009.gada zāļu kompensācijas līmenis pacientiem joprojām nav sasniegts, MEDICINE.LV skaidro Freidenfelds.
Kā veselības portāls MEDICINE.LV noskaidroja no Valsts kontroles ziņojuma, daudzām diagnozēm nav atjaunots valsts kompensācijas apmērs. Lai kompensējamo zāļu sistēmu atjaunotu pirmskrīzes līmenī un vairāk nekā 500 000 Latvijas hroniski slimiem iedzīvotājiem nodrošinātu samazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru, nepieciešami aptuveni 19 - 20 miljoni eiro. Tā rezultātā pacientu līdzmaksājumi par kompensējamām zālēm aizvien palielinās.
Kā jau ziņots, Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka pacientiem jādod tiesības iegādāties arī dārgākas zāles, piemaksājot vienīgi starpību.
Protams, zāļu kompensācijai piešķirtā valsts finansējuma apmērs pēdējo divu gadu laikā nedaudz palielinās, taču palielinājums nekompensē pieaugošos izdevumus, kurus rada pacientu skaita kāpums, MEDICINE.LV skaidro SIFFA valdes priekšsēdētājs Imants Sinka.
Lai kompensējamo zāļu sistēmu atjaunotu pirmskrīzes līmenī un vairāk nekā 500 000 Latvijas hroniski slimiem iedzīvotājiem nodrošinātu samazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru, nepieciešami aptuveni 19 - 20 miljoni eiro. Ja Veselības aprūpes finansēšanas likumā tiks iekļauts veselības aprūpes budžeta ieņēmumu daļas pieaugums, Latvija pacientu nodrošināšana ar kompensējamajiem medikamentiem varētu palielināties.