Vēl lielāks veselības budžeta samazinājums uz pacientu rēķina - ceļš uz tautas iznīcību
Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO, kas apvieno 27 dažādas organizācijas, ar satraukumu un pamatotām bažām uzņēmusi ziņu par valdības plāniem valsts budžeta izdevumus samazināt vēl par 500 miljoniem latu, tai skaitā paredzot 45 miljonu latu samazinājumu arī veselības aprūpei.
Ņemot vērā smago ekonomisko situāciju, saprotam, ka samazinājums veselības jomā acīmredzot ir neizbēgams. Tajā pašā laikā kategoriski pieprasām nepieļaut finansējuma samazinājumu tām valsts programmām veselības aprūpē, kas radīs kārtējos papildu izdevumus pacientiem un vēl vairāk pasliktinās ārstēšanu, apdraudot valsts iedzīvotājus – cilvēkus, kas ir pamats Latvijas attīstībai nākotnē.
Jāatgādina, ka finansējuma palielināšana veselības aprūpei diemžēl nekad nav bijusi mūsu līdzšinējo valdību prioritāte. Līdz ar to finansējuma samazinājums, kas Latvijā veselības jomā jau tā ir viens no zemākajiem Eiropā, tieši veselības aprūpi skar vissmagāk. Ja līdzekļu apjoms veselības jomai tiek nogriezts par 45 miljoniem latu, vienkārši izrēķināt, ka finansējums veselības nozarei noslīdēs pat zem 3% no iekšzemes kopprodukta, kas ir katastrofāli maz un absolūti nepieļaujami.
SUSTENTO šobrīd veiktās pacientu telefonaptaujas pirmie rezultāti parāda jaunas, ļoti satraucošas tendences veselības aprūpes jomā, par kurām vēlēšanu pārņemtajiem politiķiem, iespējams, nav ne jausmas.
Informējam, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji jau šodien pat smagu saslimšanu gadījumos nevar atļauties apmeklēt ārstu. Cilvēkiem nav naudas, lai segtu maksājumus par izmeklējumiem, operācijām, mājas aprūpi. Daudzi pacienti jau tagad ir izmisuši par garajām rindām uz daļu valsts apmaksāto izmeklējumu. Kādā rajona pansionātā pacienti sūdzas, ka tagad pat sanitāri pieprasa samaksu no slimniekiem par apkopšanu un apēd slimniekiem paredzēto ēdamo.
Budžeta izdevumu samazinājums nekādā gadījumā nav pieļaujams arī kompensējamiem medikamentiem. SUSTENTO telefonaptaujas pirmās nedēļas rezultāti apliecina, ka jau šodien hroniski slimie pacienti izdod ievērojamas summas no ikmēneša budžeta par medikamentiem – daudzos gadījumos tie ir 10, 20, 25%, atsevišķi pacienti atzīst, ka zālēm tērē pat 60% mēneša ienākumu. Vienlaikus jāatgādina, ka Latvijā kompensējamie medikamenti jau tāpat ir vieni lētākajiem Eiropā, taču valsts finansējums šiem medikamentiem ir vismazākais – ja ES valstīs tiem vidēji atvēl 350 eiro gadā uz vienu iedzīvotāju, Latvijā - deviņas reizes mazāk jeb tikai 40 eiro.
Vairāki pacienti aptaujā atzinuši, ka zāļu trūkuma dēļ viņiem pasliktinājusies veselība, bet naudas trūkuma dēļ ārsta apmeklējums jāatliek. Tas parāda, ka pacientu iemaksu griesti ir sasniegti un vēl lielāka pacientu maksājumu palielināšana novedīs pie tā, ka cilvēki vispār nevarēs atļauties ne ārsta apmeklējumu, ne medikamentus.
Nav noslēpums, ka, neārstējoties ambulatori, cilvēki daudz biežāk nonāks slimnīcā ar akūtām saslimšanām, kas valstij izmaksās ievērojami dārgāk. Piemēram, mediķi jau aprēķinājuši, ka, samazinoties zāļu patēriņam, var prognozēt, ka turpmāk palielināsies infarktu, insultu u.c. kardiovaskulāro slimību komplikāciju skaits un līdz ar to būs nepieciešama steidzama pacientu stacionārā ārstēšana, kas savukārt prasīs papildu izmaksas no valsts budžeta. Miokarda infarkta gadījumā tie var būt pat 980 Ls, insultu gadījumā – 435 Ls, bet sirds mazspējas gadījumā – 233 Ls uz vienu pacientu. Turklāt augošais akūto pacientu skaits apdraud arī Veselības ministrijas uzsākto slimnīcu reformu.
Jāatgādina, ka jau iepriekšējais valdības lēmums glābt veselības aprūpi uz pacientu rēķina, no 1.marta būtiski palielinot pacientu līdzmaksājumus par ārstēšanos un kompensējamiem medikamentiem, ļoti negatīvi ietekmējis dažādu diagnožu pacientus. Mūsu rīcībā esošie statistikas dati par izmaiņām zāļu tirgū (IMF dati) liecina, ka, piemēram, daudzi astmas un sirds slimnieki vairs nespēj segt palielinātos līdzmaksājumus par zālēm, tāpēc spiesti vispār atteikties no medikamentiem, kas būtiski pasliktina viņu veselību. Līdz ar to piepildījušās ārstu un pacientu iepriekš paustās bažas, ka centieni taupīt uz ārstniecības un kompensējamo medikamentu rēķina valstij radīs lielākas izmaksas par to pacientu ārstēšanu, kas ārstu un zāles vienkārši vairs nevar atļauties.
Lai nepieļautu vēl krasāku iedzīvotāju veselības pasliktināšanos, lemjot par izmaiņām budžetā, pieprasām Ministru kabinetam un Saeimai respektēt iedzīvotāju tiesības uz veselību un dzīvību, ko nodrošināt ir ikvienas valsts politiķu pirmais un svarīgākais uzdevums.
Vienlaikus vēršam arī Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvju uzmanību uz smago situāciju veselības aprūpē, aicinot nepieļaut nepārdomātu un tuvredzīgu finansējuma samazinājumu, kam sekas var būt neprognozējamas.
Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētājas Guntas Ančas atklāta vēstule Valsts prezidentam, Ministru Kabinetam, Saeimai, Veselības ministrijai, Starptautiskajam Valūtas fondam, Eiropas Komisijai