Veide par streika sarunām: VM piedāvājums ir tālu no ģimenes ārstu prasībām
Rīga, 22.jūn., LETA. Veselības ministrijas (VM) piedāvājums ir tālu no Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) izvirzītajām streika prasībām, aģentūrai LETA sacīja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
Viņa norādīja, ka sarunu laikā ar VM izkristalizējās punkti, kuros soli pretim varētu spert gan ģimenes ārsti, gan ministrija, tomēr vienošanās netika panākta. Asociācija nākamo VM piedāvājumu gaidīs nākamnedēļ, kad 26.jūnija vakarā ministrija un ģimenes ārsti tiksies atkārtoti.
Veide pastāstīja, ka ministrijas un ģimenes ārstu domas visvairāk atšķiras divos jautājumos - kapitācijas maksājuma palielināšanā, kā arī veselības aprūpes sistēmas reformā ietvertajā kopprakšu izveidē.
Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda, uzvēra Veide.
Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.
Veide norādīja, ka asociācija lūgusi VM pārskatīt veselības aprūpes reformā iekļautās sadaļas par primāro aprūpi, tās izstrādājot no jauna. Pēc asociācijas domām, šajās sadaļās ir daudz labu piedāvājumu, tomēr nepieciešami dažādi uzlabojumi un precizējumi.
Vienlaikus asociācijas prezidente skaidroja, ka ģimenes ārsti gatavi sākt darbu e-veselības sistēmā no 1.septembra, bet ar nosacījumu, ka sistēma strādā tehniski pietiekami ātri, kā arī, lai no darba nespējas lapas ārā tiktu izņemta diagnoze. Šo sadaļu plānots izņemt un cēloņus mainīt tikai nākamā gada martā. "Ja mēs sākam no septembra, tad sākam no septembra, un soli pa solim sākam ar vienu, piemēram, darba nespējas lapu. Tad, kad darba nespējas lapa strādā kvalitatīvi, ātri un atbilstoši mūsu darba grupā izstrādātajām izmaiņām likumos, tad var sākt ņemt tālāk receptes," skaidroja Veide.
Viņa norādīja, ka patlaban, divus mēnešus pirms jāsāk darbs e-veselībā, viņas kolēģi, kas jau strādā ar sistēmu, norādījuši, ka e-veselība nedarbojas tā, lai netraucētu pacientu aprūpei, proti, sistēma ir pārāk lēna un rada lielas problēmas. "Piemēram, pagājušās nedēļas piektdienā sistēma vispār atslēdzās, un trīs dienas nevarēja sistēmai pieslēgties, tā nevar strādāt," piebilda Veide.
Kā ziņots, ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar VM par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju. Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.
Tāpat ziņots, ka viena no Ģimenes ārstu asociācijas biedru prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus, kā arī palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā.
Vienlaikus asociācijas prasība ir palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā, atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu, kā arī nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Ģimenes ārstu asociācija martā VM iesniedza prasību palielināt ģimenes ārstu, ģimenes ārstu palīgu un māsu darba atalgojumu, kā arī nodrošināt pacienta datu aizsardzību e-veselības sistēmā un noteikt, ka e-veselības sistēma vai tās daļas obligāti ir jālieto tikai pēc tam, kad ir iegūti pārliecinoši dati par sistēmas efektīvu funkcionēšanu un dots laiks, lai ģimenes ārsti var sagatavoties sistēmas lietošanai.