Vecākus aicina uz bezmaksas semināriem "Trīs sarunas ar bērniem"
Ceturtdien, 15.oktobrī, Psiholoģijas dienu ietvaros veselības centrs "Vivendi" bērnu vecākiem piedāvā bezmaksas seminārus "Trīs sarunas par bērniem".
Seminātā notiks tikšanās ar klīnisko psiholoģi Kristīni Dūdiņu, kura specializējas bērnu attīstības un ģimenes dinamikas jautājumos. Viņa skaidros, kā darbojas cilvēku emocijas, kā tās saistītas ar domāšanu un kā regulēt emocijas, lai izvairītos no pārsteidzīgas rīcības.
Kā norāda, "Veselības centra "Vivendi" direktore Agita Lazdiņa, mūsdienās no 10 līdz 20% bērnu un pusaudžu cieš no emocionāliem un uzvedības traucējumiem. Ja tos neatpazīst un neārstē, vēlāk ir traucēta normāla personības attīstība un produktīva, piepildīta dzīve. Bērnu emocionālo stāvokli ilgtermiņā labvēlīgi ietekmē vecāku prasme attīstīt audzināšanas paņēmienus, kas ņem vērā gan bērnu attīstības īpatnības, gan katras ģimenes, vecāku un bērnu individuālas iezīmes un vajadzības.
Divas citas tikšanās šonedēļ jau ir notikušas - deju un kustību terapeites un sociālo prasmju attīstīšanas speciālistes Kristīnes Vendes-Kotovas nodarbība par mātes un bērna neverbālo saskaņu un savstarpējo attiecību uzlabošanu, izmantojot deju un kustību terapijas paņēmienus, kā arī bērnu psihiatra Ņikitas Bezborodova skaidrojums par uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu un ieteikumi, kā noteikt, vai vajadzīgs psihologa, vai psihiatra atbalsts, un kā rīkoties vecākiem, lai bērnam palīdzētu.
Kristīne Vende-Kotova, Dr.psych., deju un kustību terapeite: "Pieskaņošanās ir mātes prasme emocionāli pieskaņoties sava bērna emocionālajam stāvoklim un atspoguļot to bērnam, radot viņam izjūtu, ka viņš un viņa vajadzības tiek izprastas. Pētījumi liecina, ka šī mātes prasme ir saistīta ar drošas piesaistes veidošanos, māku apzināt un regulēt savas emocijas, un sociālo prasmju veidošanos bērnam. Līdz ar to ir mazāka varbūtība, ka bērnam veidosies uzvedības problēmas. Tieši deju un kustību terapija ar radošu, uz saskarsmi orientētu metožu un tehniku izmantošanu var palīdzēt vecākiem attīstīt un stiprināt šo prasmi. Šajās nodarbībās, izmantojot bērna vecumam atbilstošus spēles, uzdevumus un rotaļas, tiek veicināta sadarbība starp bērnu un vecāku, rasti un stiprināti viņu resursi un meklēti ceļi uz sasvstarpēju sadarbību un pozitīvu mijiedarbību. Noslēgumā vienmēr ir pārrunas, kurās apzinām izjusto, un domājam, kā to integrēt ikdienas dzīvē."
Ņikita Bezborodovs, psihiatrs: "Bērna psihe un funkcionēšana, emocionālās un uzvedības problēmas ir jāuzlūko kompleksi, jo arī ietekme ir kompleksa: ģimenes un skolas mikroklimats, vecāku aizņemtība, sabiedrība un apkārtējā vide... Lai problēmu atrisinātu efektīvi, ir jāiesaistās vairākiem speciālistiem, jo psihiatrs veic diagnostiku un nozīmē terapiju, lielu atbalstu sniedz klīniskais psihologs un pēc vajadzības komandu papildina citi speciālisti. Tā vecāki var veiksmīgāk izprast un apgūt saziņu ar bērniem, bet kustību terapeits bērniem kļūst par uzvedības un socializēšanās skolu."
Veselības centrā "Vivendi" arī ārpus Psiholoģijas dienām var pieteikties uz nodarbību cikliem par bērnu emocionālo audzināšanu – par atbalstu bērnu attīstībai un sociālo prasmju attīstīšanu. Izstrādāts arī uztura apmācības cikls vecākiem un bērniem "Veselīgs uzturs skolēnam".
Lielākajai daļai no emocionāliem un uzvedības traucējumiem bērniem ir pieejamas drošas un efektīvas ārstēšanas un rehabilitācijas metodes, kas būtiski uzlabo dzīves kvalitāti un tālāko prognozi, tāpēc ārkārtīgi svarīgi ir tos laicīgi atpazīt un ārstēt.