Valsts prezidentam var tikt noteikta viegla invaliditātes pakāpe
Ja Valsts prezidents Raimonds Vējonis vērsīsies Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā ar lūgumu izvērtēt savu veselības stāvokli pēc viņam veiktās sirds vārstuļa operācijas, komisija viņam noteiks invaliditāti.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja komisijas vadītāja vietnieks Māris Andersons, gadījumos, kad veikta sirds vārstuļa nomaiņa pret protēzi, ārstu komisija nosaka cilvēkam invaliditāti. Andersons gan atzīmēja, ka cilvēkam šādā gadījumā pašam jāvēršas komisijā, jo "ar varu invaliditāti nenosaka."
Pie vārstuļa nomaiņas tiek noteikta beztermiņa invaliditāte.
Taujāts, vai šāda invaliditāte ietekmē darba spējas, Andersons sacīja, ka, piemēram, šādā gadījumā, vārstuļa protēze tiek likta ar mērķi kompensēt traucējumus. Viņš atzīmēja, ka šādu cilvēku stāvoklis ir normāls un viņi var normāli funkcionēt, tomēr, ņemot vērā, ka sirdī ir ievietota protēze, noteikumi paredz invaliditātes noteikšanu.
Ārsts arī atzīmēja, ka invaliditāte obligāti nenozīmē, ka cilvēkam ir ietekmētas darba spējas, bet teorētiski šāda iespēja pastāv.
Vaicāts, kura invaliditātes pakāpe šādos gadījumos tiek piešķirta, Andersons sacīja, ka gadījumos, kad nomainīts tikai sirds vārstulis, piešķir vieglāko - trešo jeb mēreno pakāpi. Savukārt, ja radušās kādas komplikācijas, iespējams noteikt arī smagāku.
Tāpat cilvēkam ar noteiktu invaliditāti pienākas valsts maksāta invaliditātes pensija. Pensijas apmēru aprēķina Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūra.
Jau ziņots, ka Vējoņa veselības stāvoklis pēc vakar piedzīvotās sirds operācijas ir stabils - viņš ir pamodies un var sarunāties ar dežurējošo ārstu.
Prezidents patlaban atrodas intensīvās terapijas palātā, lai medicīnas personāls operatīvi varētu sekot līdzi viņa veselības stāvokļa rādītājiem. Pēc šāda veida operācijām pacienti intensīvās terapijas palātā parasti pavada aptuveni nedēļu, bet pēc tam tiek pārvesti uz Kardioloģijas centra nodaļu.
LETA