Valsts apmaksāto mākslīgās apaugļošanas programmu aptumšo neskaidrības ar rindu
Valsts apmaksāto neauglības ārstēšanas programmu sāka rudenī, iedalot šim gadam 35 000 latu 50 procedūrām. Nākamgad plānotas 275 medicīniskās apaugļošanas procedūras, bet 2014.gadā - 660. Pacienti var reģistrēties rindā jebkurā no četrām klīnikām, jo netiek veidota centralizēta rinda. Rindās jau oktobrī bija vairāk nekā 700 pacientu. Viens pacients var iestāties arī vairākās rindās.
Lai saņemtu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu par valsts naudu, ir jāatbilst diviem kritērijiem. "Sievietei jābūt vecumā līdz 37 gadiem (ieskaitot) un [jābūt] uzstādītai diagnozei "neauglība" (tā var būt uzstādīta arī partnerim)," skaidro Laura Lapiņa, Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve. Vidēji vienai procedūrai NVD plāno ap 700 latu. Pacientiem gan nav viss par velti – ir jāmaksā līdzmaksājumi. Par to, kāpēc nav centralizētas rindas, L. Lapiņa atbild: "Valstī noteiktā kārtība paredz, ka rindas veido ārstniecības iestāde." Līdzīgi atbild arī veselības ministre.
Laikraksts "Diena" raksta, ka Ieva (36) ir viena no 50 pacientēm, kuras šoruden tikušas pie šā pakalpojuma par valsts naudu. Ieva ar vīru par saviem līdzekļiem izgājuši cauri mākslīgās apaugļošanas cikliem. "Mēs esam to laimīgo starpā, kuriem pats pirmais process bija veiksmīgs, un dēliņam drīz paliks trīs gadi," saka Ieva. Taču ļoti griboties mazajam māsiņu vai brālīti. Diemžēl sekoja trīs neveiksmīgi mākslīgās apaugļošanas procesi. Tagad viņa apmeklē citu klīniku un tur apvaicājusies par iespēju reģistrēties rindā uz valsts apmaksāto programmu.
Ieva vēl skaidri nezinot, vai rindā piereģistrēta, - pirmajā vizītē ārsts viņai nepiedāvāja aizpildīt dokumentus. Ieva uzskata – labāk būtu, ja rindu uzturētu viena institūcija, nosakot kārtību, kā jāreģistrējas. Pienākot rindai, pāri varētu paši izvēlēties, uz kuru klīniku doties. Viņa uzskata, ka šobrīd rinda ir necaurredzama un pacientiem atliek vien paļauties uz klīnikas darbinieku godaprātu.
Foto: Stock.XCHNG