Valdība apņemas izskatīt iespēju palielināt veselības nozares finansējumu no IKP
Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība plāno pēc Latvijas nodokļu sistēmas izvērtējuma izskatīt iespēju palielināt veselības nozares finansējuma proporciju no iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina valdības rīcības plāns, kas šodien, 26.aprīlī, tiks skatīts Ministru kabineta sēdē.
Pagaidām gan konkrēts pieaugums no IKP veselības aprūpes budžetam nav paredzēts.
Valdība iecerējusi arī pārskatīt no valsts budžeta finansētos veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī izvērtēt un noteikt pakalpojumu grozu atbilstoši pieejamajam valsts budžeta finansējumam un pārskatīt tarifus veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai. Tāpat paredzēts izstrādāt priekšlikumu rindu mazināšanai, paredzot papildu finansējumu 2017.gadā noteiktiem pakalpojumiem, piemēram, bērniem, onkoloģijas pacientiem un citiem.
Bez jau minētā valdība vēlas līdz 2018.gada novembrim pārskatīt veselības pakalpojumu finansējumu un pieejamību, jauna veselības finansēšanas modeļa izstrādi un veselības sistēmas un pakalpojumu sniedzēju struktūru. Rīcības plānā teikts, ka šo darbību rezultāts ir sāktās veselības reformas, lai nodrošinātu veselības aprūpes sistēmas ilgtspēju un veselības nozares finansējuma stabilitāti, tostarp nesamazinot veselības nozares valsts finansiālo apjomu zemāk par 3,02 % no IKP un paredzot atbilstošu finansējumu veselības reformas rezultātu īstenošanai.
Valdība arī apņemas sekmēt veselības tūrismu kā eksportspējīgas nozares attīstību, pilnveidojot pakalpojumu piedāvājumu, tostarp attīstot kurortoloģiju. Rīcības plānā arī minēts, ka valdība apņemas veselības aprūpes reformu un strukturālu izmaiņu gaitā stiprināt produktīvu sadarbību un dialogu ar veselības nozares darba ņēmēju un darba devēju organizācijām, kā arī profesionālajām asociācijām.
Rīcības plānā minēts, ka valdība īstenos mērķtiecīgu veselības aprūpes cilvēkresursu attīstības politiku (īpaši reģionos), sakārtojot veselības nozares darbinieku atlīdzības un profesionālās pilnveides sistēmu. To plānots paveikt, nodrošinot tālākizglītības pieejamību ārstniecības personām, ārstniecības atbalsta personām un farmaceitiskās aprūpes speciālistiem. Tāpat valdība plāno īstenot pasākumus ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu piesaistei reģionos. Šīs aktivitātes tiks īstenotas līdz 2022.gada beigām.
Valdība arī apņēmusies līdz 2020.gadam izskaust "pagarināto normālo darba laiku" slimnīcās un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, kas ļauj ārstiem strādāt pat līdz 240 stundām nedēļā. Tāpat no 2017.gada plānotas vēl 50 jaunas rezidentūras vietas. Savukārt Veselības ministrija (VM) iesniegusi priekšlikumu Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) par studiju un studējošo kredītu dzēšanas gadījumu skaita palielināšanu ārstniecības personām 2016.gadam, proti, paredzēts studiju kredītu dzēst 50 ārstniecības personām.
Valdības rīcības plānā ir iekļauta arī apņemšanās ierobežot veselībai kaitīgo produktu un ieradumu izplatību. Pie šī punkta paredzēts, piemēram, izstrādāt politikas plānošanas dokumentu alkoholisko dzērienu lietošanas ierobežošanai. Tāpat valdība ir apņēmusies pabeigt vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas ieviešanu, nodrošinot pilnvērtīgu tās darbību un attīstību.
Bez jau minētā, lai nodrošinātu vienmērīgu sistēmas pakalpojuma kvalitāti, valdība iecerējusi pārskatīt veselības aprūpes pakalpojumu plānošanu un pakalpojumu sniedzēju izvietojumu, ievērojot integrētas veselības aprūpes pakalpojumu attīstības pieeju. Rezultātā tiks izstrādāts veselības pakalpojumu sniedzēju kartējums, nosakot reģionālo, lokālo un citu līmeņu ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu klāstu. Tāpat tiks pārskatīta un noteikta atbildība starp VM un Nacionālo veselības dienestu par veselības pakalpojumu plānošanas funkciju.
Tiks arī sākta vienotas kvalitātes nodrošināšanas sistēmas veselības aprūpes jomā izstrāde un ieviešana.
Vēl viens no rīcības plāna punktiem paredz, ka valdība izstrādās obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas modeli, nosakot veselības obligāto iemaksu bāzes avotu un likmes apmēru. Modeļa aprobācija plānota līdz 2017.gada beigām.
Līdz 2022.gadam tiks īstenoti veselības veicināšanas pasākumi fizisko aktivitāšu popularizēšanai sabiedrībā. Šādi plānots palielināt iedzīvotāju veselīgi nodzīvotos mūža gadus.
LETA