SUSTENTO kategoriski iebilst pret līdzekļu atņemšanu kompensējamiem medikamentiem
Izsakām visdziļāko sašutumu par vakar publicēto Valsts funkciju auditoru ieteikumu samazināt valsts finansējumu kompensējamajiem medikamentiem par 7,4 miljoniem latu, lai ietaupītu līdzekļus valsts budžetā. Šāds lēmums nozīmētu to, ka vairāk nekā 400 000 hroniski slimo cilvēku, kas slimo ar diabētu, astmu, sirds išēmisko slimību, hipertensiju, reimatoīdo artrītu un daudzām citām slimībām, vairs nespēs iegādāties ikdienā nepieciešamās zāles.
Uzskatām, ka nedrīkst pat pieļaut diskusijas par iespējām vēl vairāk samazināt budžetu kompensējamajiem medikamentiem! Izskanējušais priekšlikums ir uzskatāms par tiešu apdraudējumu cilvēku dzīvībām. Atgādinām, ka Latvijas valsts izdevumi kompensējamiem medikamentiem jau tagad ir zemākie Eiropā. Samazinot kompensējamo medikamentu finansējumu, Latvijai nokļūs to mazattīstīto valstu līmenī, kur nepastāv pacientu vajadzībām atbilstošas kompensācijas sistēmas. Izteikt priekšlikumu samazināt kompensējamo medikamentu budžetu apstākļos, kad veselības aprūpes augsto izmaksu dēļ pieaug hronisko slimnieku skaits, ir ne vien ciniska attieksme, bet pat graujoša bezatbildība pret Latvijas iedzīvotāju veselību.
Mēs izsakām neizpratni par to, ka priekšlikuma autori neapzinās, ka ar savu ieteikumu viņi apdraud nācijas veselību. Šobrīd tieši tas, ka ir pieejami valsts kompensētie medikamenti, nodrošina iespēju daudziem cilvēkiem ārstēties ambulatori. Ja pacienti nespēs iegādāties nepieciešamus medikamentus, viņi nonāks slimnīcās, kļūs par neatliekamās medicīniskās palīdzības pacientiem, tādejādi palielinot kopējās valsts izmaksas veselības aprūpei. Daudzi cilvēki kļūs darba nespējīgi. Sākotnēji viegli kontrolējamas slimības šādos apstākļos kļūs par šķērsli normālai darba dzīvei. Tas apdraud arī valsts ekonomiku kopumā. Veselības aprūpes kvalitāte ir viens no kritērijiem, lai valstī ieplūstu investīcijas.
Atgādinām, ka Latvijā joprojām ir viszemākie zāļu iegādes kompensācijas izdevumi Baltijas valstīs. Šogad Latvijā uz vienu iedzīvotāju zāļu iegādes kompensācijai tiek atvēlēti 32 lati, Lietuvā – 42 lati, savukārt Igaunijā – 46 lati, bet citās Eiropas Savienības valstīs –vidēji 224 lati gadā. Latvijas valsts kompensē tikai nelielu zāļu patēriņu – tikai 36%, iepretim citām Eiropas valstīm, kur publiskie fondi un veselības aprūpes budžets sedz pat 70 - 80%.
Iveta Neimane
SUSTENTO valdes locekle