Straujuma: Veselības aprūpes finansēšanas reforma ir vajadzīga, taču par likumprojektu jālemj Saeimai
Foto: LETA
Veselības aprūpes finansēšanas reforma ir vajadzīga, taču par likumprojektu un priekšlikumiem tam ir jālemj Saeimai, uzskata Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).
Straujuma šodien šo jautājumu pārrunāja ar tiesībsargu Juri Jansonu un veselības ministri Ingrīdu Circeni (V). Pēc tikšanās Straujuma sacīja, ka informēs parlamentu par tiesībsarga iebildumiem pret jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu.
Pēc valdības vadītājas domām, šī reforma ir nepieciešama, tomēr par likumprojektu jālemj Saeimai. Savukārt Jansons asi kritizēja likumprojektu, nodēvējot to par "lielu brāķi", kas nesasniegs iecerēto mērķi. Circene gan ir pārliecināta, ka nepieciešams virzīties uz priekšu ar izmaiņu ieviešanu, un Saeimā ir iespējams likumprojektu būtiski pilnveidot.
Straujuma skaidroja, ka tiesībsarga bažas saistītas ar to, ka varētu būt dažas grupas, īpaši maznodrošinātie, kas nav pakļauti atbrīvojumiem, arī neatliekamie pakalpojumi tiek definēti neskaidri, dodot iespēju valdībai, nevis parlamentam lemt par pakalpojumu apjomu. Arī kopumā likums paredzot ļoti daudz deleģējumu valdībai.
Valdības vadītāja arī pauda, ka viedokļi par šo likumprojektu ir dažādi, piemēram, viņa tikusies ar uzņēmēju grupu, kuri uzskata veselības aprūpes finansēšanas reformu par nepieciešamu.
Premjerministre arī norādīja, ka nākamnedēļ, 4.martā, Saeimā plānots apspriest priekšlikumus šim likumam, piedaloties arī ārstu biedrībām, veselības ministrei un tiesībsargam.
Kā ziņots, pašlaik jaunais veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts tiek izskatīts Saeimā, kur tas atbalstīts pirmajā lasījumā.
Tas paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) deklarēšanu un nomaksu. Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.
Ģimenes ārstu asociācijām un Circenei arī Straujumas vadītās sarunās 20.februārī neizdevies panākt vienošanos par jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu.