Stradiņa slimnīcas auditā atklāj nepilnīgus slimnīcas pašizmaksas aprēķinus
Veicot auditu Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Finanšu departamentā, nodokļu konsultanti atklājuši, ka departamenta Ekonomikas nodaļa aprēķinos par slimnīcu un nodaļu pašizmaksu nav iekļāvusi vairākas svarīgas pozīcijas.
Pēc Ekonomikas daļas sniegtajiem datiem, slimnīcas pašizmaksa pagājušajā gadā bijusi negatīva - zaudēti 1 416 278 eiro. Tomēr šāda summa norādīta, neieskaitot pacientu parādus slimnīcai. Ņemot vērā, ka katru gadu neatgūstamie debitoru parādi veido ap 500 000 eiro, finanšu rādītāji varētu būt vēl sliktāki, pieļauj revidenti.
Revidenti gan norāda, ka tajā pašā laikā kopējā slimnīcas sapulcē Finanšu departamenta vadītājs ir prezentējis gada rezultātus un pēc intervijā aptaujāto ārstu teiktā, "tie ir bijuši lieliski, jo 2014.gads pirmo reizi pabeigts ar peļņu".
Revidenti arī norāda, ka šajā situācijā būtu jāpagaida zvērināta revidenta slēdziens, jo nav skaidrs, kāpēc finanšu direktors nav ņēmis vērā Ekonomikas daļas aprēķinus un nav iepazīstinājis ārstus ar šiem rezultātiem. Revidenti uzsver, ka vairums aptaujāto nodaļu ārstu sūdzas, ka Nacionālā veselības dienesta (NVD) tarifi nesedz sniegto pakalpojumu pašizmaksu, "taču pie šādu datu kvalitātes grūti būtu pārliecināt NVD par to, cik tiem lieliem būtu jābūt".
Pēc revidentu domām, pārmetumi jāuzņemas Finanšu departamenta vadītājam. No tā lielā mērā, pēc auditoru domām, ir atkarīgs slimnīcas finansiālais stāvoklis. Ja šāda situācija turpināsies, revidentiem ir grūti prognozēt, kāds papildu finansējums būtu jāpieprasa no valsts.
Tāpat, pieprasot janvāra finanšu datus, revidenti konstatējuši, ka vienīgais finanšu dokuments, kas sastādīts par šo mēnesi, ir tā budžeta izpilde. Kad revidenti jautājuši par peļņas zaudējumu un aprēķinu bilanci, naudas plūsmu un pašizmaksas kalkulāciju, auditori konstatējuši, ka neviena no šiem dokumentiem nav vai arī top, lai varētu iesniegt prasīto.
Iepazīstoties ar janvāra mēneša budžeta izpildi, kas pirmajā mirklī šķiet pozitīva, jo mēneša rezultāts ir ar plus zīmi jeb 5129 eiro, revidenti atklājuši, ka aprēķinā sākotnēji nebija ielikti izdevumi par elektroenerģiju, kas jau plānoti 87 515 eiro apmērā. Revidenti pieprasījuši koriģēt atskaiti ar patiesiem datiem par iztērēto elektroenerģiju, un, "ja summa būs tuvu plānotajai, tad janvāra mēneša rezultāts jau varētu būt mīnus 82 386 eiro.
Revidentiem radies secinājums, ka nodaļai nav vadītāja un dati nav no vadītāja puses kontrolēti.
Tāpat "pagaidām, kamēr nav nodrošināta kvalitatīva datu apmaiņa, nodaļa ir pilnībā noslogota", uzsver revidenti.
Ekonomikas nodaļa ir tieši pakļauta Finanšu departamenta vadītājam un nodarbojas ar visas slimnīcas un atsevišķi nodaļu pašizmaksas kalkulāciju.
LETA jau ziņoja, ka pēc Veselības ministrijas (VM) pieprasījuma auditu veikuši divi SIA "CBB konsultāciju birojs" konsultanti. Viņi trīs nedēļās izpētījuši departamenta darbu astoņu mēnešu periodā - no 2014.gada 1.janvāra līdz 31.augustam. Darbs sākts šī gada 16.februārī un noslēgts 9.martā.
Tomēr, kā liecina rakstītais ziņojuma otrajā lappusē, padziļinātu Finanšu departamenta funkciju auditu un pielietotās grāmatvedības politikas novērtējumu revidenti veikuši par laika periodu no 2014.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim.
Jau ziņots, ka, veicot auditu Stradiņa slimnīcas Finanšu departamentā, nodokļu konsultanti arī atklājuši nepilnības darbinieku algu aprēķinā, liecina audita ziņojums.
Iepazīstoties ar darbinieku amatu aprakstiem, nodokļu konsultanti izlases kārtībā pārbaudījuši algu aprēķinus par 2014.gadu. Konstatēts, ka slimnīcā nav vienots darba algas apmaksas modelis. Katrā nodaļā algas tiek rēķinātas pēc cita algoritma. Savukārt piemaksas veidojas necaurskatāmi un nav skaidrs, vai tās ir ekonomiski pamatotas.
"Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, lielāko daļu nodaļās tiek rēķinātas piemaksas un algas, ignorējot slimnīcas rīkojumus par algu aprēķināšanas kārtību," ziņojumā norāda audita veicēji.
Tā, piemēram, slimnīcas izdotajos rīkojumos ir minēts, ka darba algas kopā ar valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām nedrīkst pārsniegt vai veido, piemēram, 45% no nodaļas ieņēmumiem. Taču praksē tiek rēķināta bruto alga kā 45%, bet sociālās iemaksas pēc tam pierēķinātas papildus. Ir nodaļas, kur piemaksas veido pat 200% un 500% no pamatalgas, kaut gan koplīgumā minēts, ka visu piemaksu kopsumma nedrīkst pārsniegt 50% no pamatalgas, teikts ziņojumā.
Kā liecina "Firmas.lv" informācija, SIA "CBB konsultāciju birojs" reģistrēta 1997.gadā. Uzņēmuma īpašnieki ir Krists Dinters, Lienīte Caune, Ilze Kosa-Bāra un Ausma Marta Bāne. Tajā strādā kopumā 23 cilvēki. Dati par uzņēmuma darbu 2014.gadā nav pieejami. 2013.gadā tas strādājis ar 534 111 eiro apgrozījumu un 162 871 eiro peļņu. Peļņa 2013.gadā augusi par 30%.
Rīga, 12.marts, LETA.