Stradiņa slimnīcas ārsti: insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka nekā akūta insulta ārstēšana
Stradiņa slimnīcā aktīvi tiek veikta ne tikai akūta insulta ārstēšana, bet arī profilakse. No 2011.gada sākuma šeit darbojas Latvijā pirmais un vienīgais Insulta profilakses kabinets, kas ciešā sadarbībā ar Neiroloģijas klīniku un dienas stacionāru pacientiem nodrošina mērķtiecīgu, precīzu diagnostiku, kā arī kvalitatīvu un savlaicīgu ārstēšanu. Insulta profilakses kabinetu tā pirmajos deviņos darba mēnešos apmeklējuši gandrīz 400 pacienti, kuri saņēmuši ne tikai profesionāļu rekomendācijas, bet arī guvuši iespēju ārpuskārtas veikt nepieciešamos izmeklējumus dienas stacionārā, lai mazinātu un dažos gadījumos pilnīgi novērstu insulta risku.
Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs prof. Andrejs Millers uzsver: "Iespējama insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka cilvēku veselībai un labklājībai nekā visefektīvākā ārstēšana pēc jau notikuša insulta. Pacientiem mūsdienās ir iespējams palīdzēt, informējot par slimības nopietnību un laicīgi atklājot insulta riska faktorus. Insulta riska faktorus ir iespējams novērst un ārstēt ne tikai medikamentozi, bet arī operatīvi ar minimālām invazīvām ārstēšanas metodēm."
Insulta profilakses kabinetā pacientiem ir pieejamas neirologu konsultācijas, galvas un kakla asinsvadu funkcionālā izmeklēšana - doplerogrāfija, kā arī citi nepieciešamie radioloģiskie izmeklējumi, piemēram, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse galvas smadzenēm. Nepieciešamības gadījumā ārstēšanās un papildu izmeklējumi pacientiem tiek nodrošināti neiroloģijas dienas stacionārā. Insulta profilakses kabinetā ir pieejami īpaši piedāvājumi pacientiem, kas paredz neirologa konsultāciju un doplerogrāfiju kakla un galvas asinsvadiem veikt vienlaicīgi, par to maksājot mazāk, nekā izmantojot šos pakalpojumus atsevišķi.
Stradiņa slimnīcas neirologi aicina arī ģimenes ārstus vairāk pievērst uzmanību pacientu cerebrovaskulārām saslimšanām. Jāņem vērā, ka pacientiem liela daļa kardiovaskulāro riska faktoru ir vienādi ar cerebrovaskulāriem riska faktoriem, turklāt sirds pataloģija pati par sevi ir nopietns insulta riska faktors.
Savukārt, saskaroties ar insultu, ir būtiski uzreiz izvērtēt pacienta stāvokļa smaguma pakāpi un slimības progresa iespējamību, atrast optimālāko pacienta stabilizācijas un ārstēšanas ceļu. Cerebrālā infarkta jeb insulta ārstēšana šodien piedzīvo strauju progresu. Mūsdienīgās ārstēšanas metodes - trombolīze, trombektomija, stentēšana - akūta insulta fāzē ir pietiekami dārgas, bet efektīvas.
Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs prof. Andrejs Millers: "Varam lepoties, ka Stradiņa slimnīcā jau vairākus gadus tiek pielietotas visas modernākās metodes insulta ārstēšanā, turklāt ar augstu efektivitāti. Piemēram, 2009.gadā 10% no pacientiem, kuri bija stacionēti ar diagnozi insults, saņēma trombu šķīdinošu terapiju, kas lielākajai daļai pacientu, izrakstoties no slimnīcas, palīdzēja palikt sociāli aktīviem. 2011.gadā šo pacientu skaits jau sasniedzis 24%."
Insults jeb cerebrāls infarkts ir akūti asins piegādes traucējumi galvas smadzenēs, kas rada smadzeņu audu bojājumu. Izšķir divu veidu insultus - išēmisku (87% gadījumu), kā iemesls ir asinsvada nosprostojums ar trombu, embolu vai nepietiekošs asins plūsmas perfūzijas spiediens smadzenēs un hemorāģisku (13% gadījumu), kā iemesls ir spontāns asinsizplūdums smadzenēs.
Insults ir trešais vadošais nāves iemesls pasaulē pēc kardiovaskulārām saslimšanām un audzējiem. Latvijā no insulta katru gadu mirst 230/100 000 cilvēku vecumā no 35-74 gadiem, kas ir viens no sliktākajiem rādītājiem Eiropā. Insulta risks pieaug ar vecumu un dubultojas pēc 55 gadiem.
Lai pierakstītos uz konsultāciju un izmeklējumiem Insulta profilakses kabinetā, lūdzam zvanīt uz reģistratūras tālruni 67069280. Insulta profilakses kabineta pakalpojumi šobrīd pieejami tikai par maksu Ls 58,20: ārsta konsultācija - Ls 15 un doplerogrāfijas izmeklējums galvas un kakla asinsvadiem - Ls 43,20.
Insulta profilakses kabinetā konsultē Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas speciālisti - Neiroloģijas klīnikas vadītājs, RSU asoc. prof. A.Millers, Neiroloģijas nodaļas vadītāja, RSU docente dr. med. E.Miglāne, Neiroloģijas nodaļas vadītājas v.i., neiroloģe, neirosonoloģe dr. V.Ķēniņa, Insulta profilakses kabineta vadītāja neiroloģe, neirosonoloģe dr. Z.Priede, Neiroloģijas klīnikas neiroloģe, neirosonoloģe dr. I.Krieviņa.
Informāciju sagatavoja Ieva Stibe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas nodaļas vadītāja.Stradiņa slimnīcas neirologi, 29.oktobrī atzīmējot Insulta dienu, aicina laicīgi vērsties pie speciālistiem, lai novērstu tik smagu saslimšanu kā insults.