Stradiņa slimnīcā pirmo reizi Baltijā ar īpašu tehnoloģiju sirdī implantēs cilmes šūnas
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā šodien tiks veikta Baltijā pirmā cilmes šūnu implantēšana sirds muskuļa sieniņā jeb miokardā, izmantojot īpaši precīzu tehnoloģiju, kas līdzinās globālās pozicionēšanas sistēmai (GPS).
Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta Sirds veselības veicināšanas projektu direktore Iveta Bajāre, cilmes šūnu implantēšana tiks veikta, izmantojot "NOGA XP" tehnoloģiju, kas sirds muskulī darbojas līdzīgi kā GPS un ļauj daudz precīzāk nekā līdz šim atklāt miokarda infarkta skarto vietu. Sirds vizualizācija notiek datorizēti, apstrādājot elektromagnētiskā lauka datus, un tiek iegūts telpisks sirds trīsdimensiju attēls ar informāciju par sirds sieniņu kustīgumu un dzīvotspēju.
Kad ir noteikta precīza miokarda infarkta skartās zonas atrašanās vieta, ar speciāla elektromagnētiskās navigācijas katetra palīdzību caur asinsvadu tiek ievadītas cilmes šūnas. Tās tiek injicētas starp dzīvotspējīgajiem un nekrotiskajiem miokarda audiem ar precizitāti viens milimetrs. Cilmes šūnām nonākot precīzi infarkta skartajā vietā, tās aizstāj mirušās šūnas un uzlabo vai pat atjauno miokardu un līdz ar to tā darbību. Cilmes šūnu izmantošana miokarda atjaunošanai ir pētniecības stadijā un netiek izmantota kā pilnībā aprobēta ārstniecības metode.
Īpašā iekārta pirms vairākiem gadiem tika iegādāta sirds aritmiju ārstēšanai. Tagad Latvijas kardiologi tai atraduši vēl vienu pielietošanas veidu. Cilmes šūnu implantēšanu veiks profesors Andrejs Ērglis un daktere Inga Narbute kopā ar "NOGA XP" tehnoloģijas speciālistu Hanspeteru Fišeru no Austrijas.
Pēc miokarda infarkta daļa sirds muskuļa šūnu iet bojā. Sirds muskuļu šūnas, tāpat kā nervu šūnas, neatjaunojas, kas nozīmē, ka daļa sirds pārstāj pilnvērtīgi funkcionēt. Tā kā ar zālēm bojātu miokardu atjaunot nevar, ir jāmeklē citas iespējas. Implantējot cilmes šūnas miokardā, pastāv iespēja, ka izveidosies jauni muskuļa audi, miokards atjaunosies un uzlabosies sirds muskuļa darbaspēja.
Cilmes šūnas tiek ņemtas no paša pacienta kaulu smadzenēm, izmantojot vietējo anestēziju un veicot dūrienu mugurā zarnu kaula, iegurņa rajonā. Cilmes šūnu implantācijas galvenā auditorija ir cilvēki pēc miokarda infarkta un daļa pacientu, kuriem attīstījusies sirds mazspēja.
Cilmes šūnu pētīšana Latvijā sākās 2008.gadā, kad tika izveidots Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centrs.
Rīga, 9.sept., LETA.
Foto: Pilseta24.lv
Komentāri
-
Es labprāt šajā portālā palasītu aprakstus/rakstus/tēmas par CILMES ŠŪNĀM un to praktisko pielietojumu mūsu veselības glābšanā!
-
Es labprāt šajā portālā palasītu aprakstus/rakstus/tēmas par CILMES ŠŪNĀM un to praktisko pielietojumu mūsu veselības glābšanā!