2011. gada 5. janvārī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā atklās Latvijā pirmo Insulta profilakses kabinetu, kas pacientiem nodrošinās mērķtiecīgu, precīzu diagnostiku, kā arī kvalitatīvu un savlaicīgu ārstēšanu. Preses konference notiks šā gada 5. janvārī plkst. 11.00 Diagnostiskās radioloģijas institūta konferenču zālē (15. korpusa 1. stāvā).
Akūta insulta neiroloģiskā palīdzība tiek sniegta daudzprofilu neatliekamās palīdzības slimnīcās, kur šīs diagnostikas un ārstēšanas izmaksas ir salīdzinoši augstas, tādēļ, lai mazinātu izdevumus, Stradiņa slimnīca piedāvā Latvijā pirmā specializēta Insulta profilakses kabineta pakalpojumus.
Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs RSU asociētais profesors Andrejs Millers uzsver: "Iespējama insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka cilvēku veselībai un labklājībai, nekā visefektīvākā ārstēšana pēc jau notikuša insulta. Pacientiem mūsdienās ir iespējams palīdzēt, informējot par slimības nopietnību un laicīgi atklājot insulta riska faktorus. Insulta riska faktorus ir iespējams novērst un ārstēt ne tikai medikamentozi, bet arī operatīvi ar minimālām invazīvām ārstēšanas metodēm."
Insulta profilakses kabinetā pacientiem būs pieejamas neirologu konsultācijas, galvas un kakla asinsvadu funkcionālā izmeklēšana – doplerogrāfija, kā arī citi nepieciešamie radioloģiskie izmeklējumi, piemēram, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse galvas smadzenēm. Nepieciešamības gadījumā ārstēšanās un papildu izmeklējumi pacientiem tiks nodrošināti neiroloģijas dienas stacionārā. Insulta profilakses kabinetā būs pieejami īpaši piedāvājumi pacientiem, kas paredz neirologa konsultāciju un doplerogrāfiju kakla un galvas asinsvadiem veikt vienlaicīgi, par to maksājot mazāk, nekā izmantojot šos pakalpojumus atsevišķi.
Insults jeb cerebrāls infarkts ir akūti asins piegādes traucējumi galvas smadzenēs, kas rada smadzeņu audu bojājumu. Izšķir divu veidu insultus – išēmisku (87% gadījumu), kā iemesls ir asinsvada nosprostojums ar trombu, embolu vai nepietiekošs asins plūsmas perfūzijas spiediens smadzenēs un hemorāģisku (13% gadījumu), kā iemesls ir spontāns asinsizplūdums smadzenēs.
Insults ir trešais vadošais nāves iemesls pasaulē pēc kardiovaskulārām saslimšanām un audzējiem. Insulta risks pieaug ar vecumu un dubultojas pēc 55 gadiem. Statistikas dati norāda uz pacientu slikto informētību par insulta brīdinošajiem simptomiem un to izpausmēm, kā arī nezina, kādi ir insulta riska faktori.
Stradiņa slimnīcas neirologi aicina ģimenes ārstus vairāk pievērst uzmanību pacientu cerebrovaskulārām saslimšanām. Jāņem vērā, ka pacientiem liela daļa kardiovaskulārie riska faktori ir vienādi ar cerebrovaskulāriem riska faktoriem, pie tam sirds pataloģija pati par sevi ir nopietns insulta riska faktors.
Insulta profilakses kabinetā konsultēs Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas speciālisti - Neiroloģijas klīnikas vadītājs, RSU asoc. prof. A.Millers, Neiroloģijas nodaļas vadītāja, RSU docente dr. med. E.Miglāne, Neiroloģijas nodaļas vadītājas v.i., neiroloģe, neirosonoloģe dr. V.Ķēniņa, Insulta profilakses kabineta vadītāja neiroloģe, neirosonoloģe dr. Z.Priede, Neiroloģijas klīnikas neiroloģe, neirosonoloģe dr. I.Krieviņa.
Insulta profilakses kabineta pakalpojumi tiks sniegti saskaņā ar Stradiņa slimnīcas maksas ambulatoro pakalpojumu cenrādi. Insulta profilakses kabineta konsultāciju un doplerogrāfiju galvas un kakla asinsvadiem pieraksta tālrunis 67069280 (darba dienās no 9.00-16.00).
Katru gadu ar insultu pasaulē saslimst 15 miljonu cilvēku, no tiem 5 miljoniem kā sekas pēc insulta ir iegūta invaliditāte un 5 miljoni pacientu nomirst. Latvijā 2007. gadā tika stacionēti 375 saslimušie uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir augstāks rādītājs nekā iepriekšējos gados. Standartizēts mirstības rādītājs (SDR) iedzīvotājiem Latvijā ir lielākais Eiropā – tas ir divreiz augstāks nekā vidēji Eiropā. Stacionārā ārstēto insulta pacientu letalitāte ir no 21-40 %, kas ir relatīvi augsts rādītājs.
Ieva Lapsa
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas
Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste