Starptautisks pētījums: Apakšējo urīnceļu simptomi un to ietekme uz vīriešu dzīvi
Vidēji 40% vīriešu nogaida vismaz vienu gadu pēc pirmo simptomu parādīšanās, kamēr vēršas pie ārsta. Lielbritānijā šis īpatsvars ir augstākais – 65%. Itālijā un Francijā tie ir aptuveni 30%, Lielbritānijā – 41%. Galvenais iemesls, kāpēc vairums vīriešu beidzot nolemj doties uz vizīti pie speciālista ir bailes no kādas nopietnas slimības, piemēram, vēža.
Vairums vīriešu, kas vērsušies pie veselības aprūpes speciālista, ir apmierināti ar saņemto konsultāciju, iedziļināšanos un uzmanību. Tomēr 25% vērtē vizīti pie ārsta kā sliktu vai viduvēju. 38% respondentu uzsver, ka bija sagaidījuši vairāk informācijas un praktiskus padomus kā sadzīvot ar urīna nesaturēšanu ikdienā.
Igaunijā ārstu apmeklējuši 82% respondentu: 20% no tiem apmeklējuši urologu, 30% - ģimenes ārstu, 30% - ģimenes ārstu un urologu, bet 2% bijuši pie kāda cita speciālista. 30% vīriešu bija pilnībā apmierināti ar vizīti pie ārsta, 20% bija radusies sajūta, ka viņa problēmas ārstam ir mazsvarīgas un viņš steidzas, 18% nesaņēma gaidīto atbalstu un informāciju.
Tikai 13% vīriešu izmanto atbilstošus urīna nesaturēšanas higiēnas līdzekļus. Vācijā 10% vīriešu izmanto mājās gatavotus risinājumus, lieto papildu apakšbikses tā vietā lai izmantotu urīna nesaturēšanai paredzētus ieliktņus vīriešiem.
Vīrieša veselības un emocionālais stāvoklis neapšaubāmi ietekmē arī cilvēkus viņam līdzās, īpaši dzīvesbiedri. Francijā 41% aptaujāto sieviešu atzina, ka jūt negatīvas izmaiņas vīrieša noskaņojumā, emocionālajā labsajūtā. Lielbritānijā 47% sieviešu atzina, ka vīra biežā došanās uz labierīcībām nakts laikā, ietekmē arī sievietes naktsmieru. 30% sieviešu Zviedrijā atzīst, ka cieš viņu seksuālā dzīve. Savukārt, Itālijā 25% sieviešu uzskata, ka vīrieša veselības problēmas padarījušas attiecības stiprākas.
20% sieviešu Vācijā atzīst, ka mainījusies viņu attieksme pret vīrieti, proti, viņš sievietes acīs kļuvis mazāk pievilcīgs. 5% sieviešu apsvērušas pat iespēju attiecības pārtraukt. Aptuveni 4% sieviešu Lielbritānijā atzina, ka nevēlas vairs dzīvot viena guļamistabā ar vīru.
30% sieviešu Lielbritānijā atzīst, ka vīri izmanto viņu higiēnas paketes, kas paredzētas menstruācijām. 20% sieviešu saka, ka vīri izmanto sievietēm paredzētos inkontinences līdzekļus. Vīrieši paši to neatzīst – tikai mazāk nekā 1% Lielbritānijas vīriešu atzina, ka lieto kādu no sievietēm paredzētajiem higiēnas līdzekļiem.
Arī speciālisti atzīst, ka vīriešiem urīna nesaturēšanas tēma ir liels tabu un viņi izdomā virkni risinājumu, lai savu problēmu noslēptu, reizēm izmantojot visnotaļ radikālas metodes, kas kaitē veselībai.
Pētījuma laikā identificētās barjeras:
Ārsti salīdzinoši maz uzmanības pievērš urīna nesaturēšanas problēmas identificēšanai un palīdzības sniegšanai, neuzdod pacientiem jautājumus, kas palīdzētu identificēt problēmu, velta viņiem maz laika un nerada drošības sajūtu.
Pacientu un ārstu starpā ir komunikācijas barjera jautājumos, kas attiecas uz fiziskajām un emocionālajām inkontinences sekām. Pacienti nesaņem pietiekami daudz padomu par to, kā sadzīvot ar urīna noplūdēm ikdienā.
Vīriešus urīna nesaturēšanlimības pārsteidz nesagatavotus. Viņi nelieto atbilstošus higiēnas līdzekļus, bet izmanto mājās gatavotus risinājumus vai sieviešu higiēnas līdzekļus.
Vīrieša veselības problēmas ietekmē arī viņa dzīvesbiedri. Izteikti tas jūtams ikdienas paradumu maiņā, seksuālās dzīves un naktsmiera kvalitātē.
Vīriešu veselība, salīdzinājumā ar sieviešu veselības jautājumiem, veselības aprūpes speciālistu prioritāšu sarakstā atrodas ļoti zemu.
Speciālistu ieteikumi:
/Urologi un inkontinences speciālisti Eiropas valstīs, komentējot pētījuma rezultātus/
Attiecībā uz vīriešu veselību un inkontinenci, jāpievērš uzmanība arī dzīves kvalitātes un emocionāliem aspektiem, jāsniedz vairāk informācijas par iespēju sadzīvot ar inkontinenci ikdienā.
Pacienti bieži nesaprot, ko tiem stāsta ārsts, jo komunikācija ir pārlieku sarežģīta, medicīniskiem terminiem bagāta. Jautāt pacienti baidās vai kautrējas. Tāpēc veselības aprūpes speciālisti tiek aicināti veidot dialogu ar pacientu, kurā abas puses saprot viena otru.
Pirms operācijām un ārstēšanas kursa vīriešiem ir būtiski zināt, kādas iespējamās blakusparādības viņus sagaida, kā tas mainīs viņu ikdienas dzīvi.
Jāturpina informatīvais darbs, lai mazinātu inkontinences tabu sabiedrībā, aicinātu vīriešus pievērst uzmanību savai veselībai un slimību pirmajiem simptomiem, nekautrēties meklēt palīdzību.
Jāpaaugstina urīna nesaturēšanas vieta ģimenes ārstu prioritāšu sarakstā – ieteikums ārstiem pašiem vaicāt jautājumus, kas palīdzētu noskaidrot, vai pacients necieš no urīna nesaturēšanas. Bieži vīrietis pie ārsta aiziet kādas citas slimības dēļ un urīna noplūdes nemaz nepiemin, jo uzskata tās par novecošanas parādību.
Antra Savleviča
Baltic Communication Partners