STARP DZĪVĪBU UN NĀVI !
Vasara nupat ir atkāpusies un karstā saule līdz ar to. Varam, kavēties patīkamās atmiņās par atvaļinājumiem siltajās zemēs, par saules peldēm, padarītajiem vasaras dārza darbiem, priecāties par tumšo iedegumu un grimt skaistās pārdomās par nākotni, par izglītību, par karjeru, par saviem bērniem, vecākiem un citiem mīļajiem.
Bet tas viss vienā brīdī var pārvērsties par nesasniedzamu sapni un dzīve pārvērsties par murgu! Vai esat padomājuši, cik svarīga ir jūsu ādas aizsardzība karstajā vasaras periodā, cik liela nozīme var būt saules ietekmei, cik bīstami var izvērsties pārlieku ilga sauļošanās un, visbeidzot, cik liktenīga un, nereti, nāvi nesoša, var kļūt saule! Tieši tāpēc ikvienam cilvēkam regulāri būtu jāpievērš uzmanību sava ķermeņa ādai, aizdomīgiem ādas veidojumiem, dzimumzīmēm, īpaši tām, kas ir mainījušas savu krāsu, formu, lielumu vai tikušas traumētas. Neesiet pavirši pret tām, jo tās var kļūt par iedīgli melanomas attīstībai. Melanoma nešķiro cilvēkus ne pēc sociālā stāvokļa, ne izglītības, ne vecuma, ne dzimuma. Un tāpēc ļoti uzmanīgi izlasiet turpmāko tekstu!
Kā zināms, melanoma ir ļaundabīgs ādas pigmentšūnu audzējs, kam raksturīga agresija, ātra izplatīšanās jeb metastazēšanās. Visbiežāk melanoma attīstās no dzimumzīmēm. Galvenie ārējie veicinošie faktori ir mehāniska iedarbība (berze, traumas) un ultravioletais B (UVB) starojums. Visbiežāk novēro plakanu vai virs ādas paceltu pigmentētu veidojumu, kas sāk niezēt, vai rodas dedzinoša sajūta, retāk jaunveidojuma virsma mitro vai pat asiņo. Svarīga nozīme ir lokalizācijai — berzei un traumām pakļautās vietas — seja, kakls, rokas, mugura, krūštura, jostas un apkakles vieta, galvas matainā daļa. Melanoma vienādi bieži sastopama vīriešiem un sievietēm, atšķiras tikai tās lokalizācija: vīriešiem — mugura, augšstilbi, plaukstas, pēdas; sievietēm — apakšējās ekstremitātes, seja, apakšstilbi.
90% ar ādas audzējiem saistītu nāves gadījumu iemesls ir tieši melanoma. Latvijā katru gadu no jauna tiek konstatēts 150 – 200 melanomas pacientu. Arvien pieaug jaunu pacientu īpatsvars, ko apstiprina statistika no Latvijas Viroterapijas centra, kurā šīs vasaras beigās palīdzību ir meklējuši jau vairāki gados ļoti jauni cilvēki ar melanomu vēlīnā jeb ielaistā stadijā. Viņi nav laikus griezušies pie ārsta ar traumētām dzimumzīmēm un izmaiņām tajās. Pašlaik notiek cīņa par šo jauno cilvēku dzīvībām...!
"...Ļoti daudzi pacienti ierodas pie mums konsultēties ar pavisam neskaidrām sūdzībām saistībā ar dzimumzīmēm; vienkārši kaut kas nepatīk, bet nevar konkrēti formulēt, kas tieši. Viņi dara pilnīgi pareizi. Aicinu ikvienu, kuram ir šādas sajūtas, droši doties pie ārsta, jo laikus diagnosticēta melanoma var garantēt līdz pat 100% izārstēšanos. Īpaši lielu uzmanību tam vajadzētu pievērst cilvēkiem, kuriem ir daudz dzimumzīmju, kuri ir iecienījuši saules peldes vai biežus solāriju apmeklējumus, starp kuru radiniekiem ir bijušas saslimšanas ar melanomu un kuriem ir gaiša ādas krāsa..." Tā onkologs Romualds Erdmanis.
Ādas melanoma ir vienkārši diagnosticējama un efektīvi ārstējama, ja to dara savlaicīgi. Ātra un droša pigmentēto jaunveidojumu diagnostika iespējama ar dermatoskopu. Dermatoskopija ir ļoti vienkārša procedūra, kas nereti aizņem tikai dažas minūtes, kuru laikā speciālists vizuāli izvērtē, vai ir pamats bažām. Ja ārsta apmeklējums tiek ilgi novilcināts, iznākums var būt ļoti bēdīgs. Gadījumos, kad ir aizdomas par melanomu, nedrīkst kavēties ne mirkli-katra diena var būt izšķiroša. Ja melanoma konstatēta sākumstadijā, tad nereti pietiek ar operāciju, kuras laikā dzimumzīme ar blakus esošiem audiem vienkārši tiek izgriezta un nosūtīta histoloģiskai izmeklēšanai uz laboratoriju, kuras slēdziens ir pēdējais izmeklēšanas posms, lai būtu pilnīga pārliecība par melanomu vai ideālā gadījumā-par tās neesamību. Te nu būtu vietā piekodināt, ka laboratoriski izmeklējumi (histoloģija) aizdomu gadījumos vienmēr ir obligāti un ķirurģisku operāciju nedrīkstētu aizstāt ar citām manipulācijām-piemēram lāzerķirurģiju, krioterapiju, abrazīvo metodi un tamlīdzīgi, jo tad nav iespējams kvalitatīvi pārliecināties par melanomas esamību vai neesamību un melanomas gadījumā šādas tiešas iedarbības manipulācijas ļoti bieži var izsaukt pastiprinātu melanomas agresiju.
Ievērojami sarežģītāk ir situācijās, kad melanoma ir jau ielaista. Šādos gadījumos papildus operācijai iesakāms pielietot viroterapiju, kas profilaktiski spēj aizkavēt iespējamo metastāzēšanos un iznīcināt organismā jau esošās vēža šūnas. Sakarā ar melanomas agresivitāti un neprognozējamību, profilaktiski viroterapija būtu vēlama arī veicot operācijas melanomas visvieglākajās stadijās, lai maksimāli izslēgtu iespējamās negatīvās sekas. Vislabākie rezultāti ir sasniedzami, ja viroterapija tiek veikta pirms ķirurģiskas iejaukšanās.
Vienkārši runājot, viroterapija ir terapija ar vīrusu saturošām zālēm, kas organismā tiek ievadītas injekciju veidā dažādās vietās un devās atkarībā no vēža izplatības un lokalizācijas. Terapija jāveic ārstu onkologu un imunologu uzraudzībā.
Dermatoskopiju un diagnostiku ir iespējams veikt daudzās Latvijas ārstniecības iestādēs, kurās praktizē onkologi un dermatologi. Savukārt, konstatējot melanomu, noteikti būtu jāvēršas pie onkoimunologiem Latvijas Onkoloģijas centrā, Liepājas onkoloģiskajā slimnīcā vai Latvijas Viroterapijas centrā, kas īpaši specializējies viroterapijas pielietošanā melanomas pacientiem un personām ar imunitātes traucējumiem.
Tātad - labāk lieku reizi aiziet pie ārsta un, ja ir pamats sliktām aizdomām,-nekavēties ne mirkli!!!
Latvijas Viroterapijas centrs
"Ainas Mucenieces biedrība vēža imūnterapijas izstrādei"