Sporta medicīnai Latvijā - 75
Šogad Sporta medicīnas valsts aģentūra atzīmē 60.jubileju un sporta medicīnas nozare Latvijā atskatās uz 75 gadiem, informē Sporta medicīnas valsts aģentūras direktora vietniece Melita Sauka.
Par sporta medicīnas pamatlicēju Latvijā tiek uzskatīts ievērojamais latviešu profesors Aleksandrs Bieziņš, kurš dzimis 1897.gada 19.augustā. Studējis viņš Tērbatas universitātē un Latvijas Universitātē. No 1923. gada sākās Bieziņa sadarbība ar Bērnu slimnīcu, kurai viņš palika uzticīgs visu mūžu. Tomēr savas dzīves brīvos mirkļus Bieziņš veltīja sportam. Sports profesoru interesēja kā atlēta dailes, spēka un veselības izpausme.
Tā 1937.gada 1. jūnijā pie Latvijas fiziskās kultūras un sporta komitejas tika nodibināts Sporta medicīnas kabinets, kura vadību uzņēmās Bieziņš. Bieziņa vadībā notika pirmās sportistu medicīniskās apskates un tika novērtēta fiziskās kultūras un sporta ietekme uz cilvēka organismu.
1939.gada 1.aprīlī kabinetu pārdēvēja par Fiziskās audzināšanas un sporta medicīnas institūtu. Institūtā strādāja 12 darbinieki. Institūtā bija ambulance, medicīniskais, psiholoģijas, rentgena un elektrokardiogrāfijas kabinets un laboratorija.
Kara gados institūts tika gandrīz izputināts un 1946. gada 15. decembrī tika likvidēts, bet Rīgas 1. poliklīnikā tika izveidots Fiziskās audzināšanas un sporta medicīnas centrs, kurš 1950.gadā tika reorganizēts un izveidots Latvijas Republikas fizkultūras dispansers, kas savu nosaukumu saglabāja vairāk nekā 50 gadus līdz Latvijas Valsts neatkarības atjaunošanai. 1991. gadā dispansers tika pārdēvēts par Sporta medicīnas un fiziskās rehabilitācijas dispanseru, bet ar 1993. gada 1. janvāri - par Republikas Sporta medicīnas un fiziskās rehabilitācijas centru.
1995.gada 14.septembrī Republikas Sporta medicīnas un fiziskās rehabilitācijas centrs tika pārdēvēts par Valsts sporta medicīnas centru, bet 1999. gada 1. jūlijā uz centra bāzes tika izveidota bezpeļņas organizācija valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Sporta medicīnas centrs". 2003.gadā Sporta medicīnas centram mainījās pakļautība no Labklājības ministrijas uz Veselības ministriju. Sporta medicīnas centrs tika reorganizēts un 2004. gadā to pārdēvēja par Sporta medicīnas valsts aģentūru.
Sauka arī informēja, ka, atzīmējot sporta medicīnas jubileju, 26. novembrī no plkst.13 līdz 16 Rīgas Domes konferenču zālē paredzēta konference, kurai sekos svinīgs pasākums. Piedalīsies gan Sporta medicīnas valsts aģentūras vadība, tās bijušie un esošie darbinieki, gan Latvijas Sporta medicīnas asociācijas pārstāvji un citi interesenti.
Plānots, ka konferencē tiks pārrunāti tādi jautājumi, kā sporta medicīna attīstības perspektīvas Eiropā un Latvijā, ķermeņa masas analizators – jaunākie risinājumi un modeļu piedāvājumi sporta medicīnā, aktualitātes sporta traumatoloģijā, lokāla atsāpināšana un magnija pielietojums sporta medicīnā.
Ilze Mežniece