SPKC sācis ikgadējo gripas monitoringu - saslimšanu ar gripu nekonstatē
AAEI izplatības līmenis aizvadītās nedēļas laikā bijis tikai nedaudz augstāks nekā pēdējos divos gados šādā pat laika periodā.
Augstākā saslimstība ar AAEI aizvadītajā nedēļā tika reģistrēta Jelgavā un Rēzeknē, bet zemākā - Valmierā. Saslimstība ar AAEI pieauga visās vecuma grupās. Augstākā saslimstība tika reģistrēta bērniem vecuma grupā no dzimšanas līdz 14 gadu vecumam.
Skolas pagājušajā nedēļā apmeklēja vidēji 92,1 procenti skolēnu. Zemākā skolu apmeklētība tika reģistrēta Daugavpilī. Savukārt bērnudārzus apmeklēja vidēji 68,9 procenti bērnu. Viszemākais bērnudārzu apmeklētības līmenis reģistrēts Jēkabpilī (53,1 procenti) un Jūrmalā (62 procenti).
Latvijā šobrīd cirkulē paragripa, respiratori sincitiālais vīruss un adenovīrusi.
Eiropas valstīs gripas aktivitāte bija zema. Tikai atsevišķās valstīs reģistrēti sporādiskie gripas gadījumi.
Gripas monitoringu organizē katru gadu no pirmās līdz 20.nedēļai un no 40.līdz 52.nedēļai. Monitoringa mērķis ir novērtēt gripas intensitāti un tendences sezonas laikā, kā arī noteikt apdraudētākās vecuma grupas gripas epidēmijas sezonā, brīdināt sabiedrību un ārstniecības personas par cirkulējošajiem vīrusiem un ieteikt atbilstošākos pretepidēmijas un profilakses pasākumus. Monitoringā ir iekļautas 10 Latvijas administratīvās teritorijas - Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera, Ventspils un Gulbenes novads. Par gripas un AAEI saslimšanas gadījumiem, monitoringa ietvaros, informāciju SPKC sniedz 67 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 34 skolas un 36 bērnudārzi, kopumā aptverot 101 155 jeb 4,9 procentus Latvijas iedzīvotāju. Gripas monitoringu Latvijā organizē un veic SPKC, kas ir Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra gripas uzraudzības tīkla un Pasaules Veselības organizācijas nacionālais sadarbības partneris.
SPKC epidemiologi atgādina, ka katru gadu gripu pārslimo vismaz 10% iedzīvotāju. Vakcinācija ir vienīgais specifiskais gripas profilakses līdzeklis un šobrīd ir piemērotākais laiks, lai vakcinētos. Poti pret gripu īpaši ieteicams saņemt tiem cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, nieru un vielmaiņas slimībām, bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki, pacienti, kuriem ziemas periodā plānota ārstēšanās stacionārā, īpaši ķirurģiskas operācijas, kā arī mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.
Pacientiem ar hroniskām slimībām, bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēkiem no 65 gadu vecuma un grūtniecēm valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu. Par vakcināciju jautājiet savam ģimenes ārstam.
Informāciju sagatavoja Laura Ševčenko, Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāja
Foto: LETA