Šonedēļ Rīgā atklās onkoloģisko slimību diagnostikas centru "Medvision"
Šonedēļ Rīgā atklās onkoloģisko slimību diagnostikas kompleksu - nukleārās medicīnas centru "Medvision", aģentūru LETA informē "Medvision" pārstāvji.
Centrā onkoloģisko un citu slimību diagnostikai tiks izmantota pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas (PET/CT) metode, kas ir precīzākā diagnostikā izmantotā metode vēža noteikšanā, bet tās ieviešana ļauj arī Latvijā padarīt pieejamus izmeklējumus, lai laicīgi un precīzi noteiktu audzēju stadiju, novērtētu audzēju dinamiku, diagnosticētu iespējamos recidīvus un noteiktu terapijas veidus un efektivitāti.
Viens no nukleārās medicīnas centra "Medvision" dibinātājiem ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kuras rektors profesors Jānis Gardovskis uzsver, ka RSU ilgtermiņa attīstības stratēģija paredz izcilību zinātnē un studiju kvalitātē, tādēļ dalība nukleārās medicīnas centra izveidē ir loģisks solis šīs stratēģijas realizācijā.
"Centrs, kas tapis kā RSU meitasuzņēmums, nodrošinās unikālas un Latvijā līdz šim vēl nebijušas diagnostikas iespējas, kā arī dos iespējas jaunajiem RSU zinātniekiem un studējošajiem piedalīties zinātniskajos pētījumos Latvijā būtiskākajā veselības aprūpes jomā ar pasaulē modernākajām tehnoloģijām. Esmu pārliecināts, ka centrā pieejamās tehnoloģijas ļaus būtiski uzlabot onkoloģisko slimību diagnostiku un, protams, rezultāts var būt arī mūsu zinātnieku izdarīti starptautiski atzīti zinātniskie atklājumi," uzskata RSU rektors.
Viens no projekta idejas autoriem, nukleārās medicīnas centra "Medvision" vadītājs Vitālijs Skrīvelis norāda, ka projekts realizēts, sadarbojoties privātā un publiskā sektora iestādēm, uzņēmumiem un investoriem, tostarp - vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniekiem, mediķiem un speciālistiem.
"PET/CT tehnoloģijas, kuras pašlaik ir modernākās vēža diagnostikā pasaulē, ļaus Latvijā likvidēt desmitgadē mērāmu atpalicību šīs slimības diagnostikā un ārstēšanā, piemēram, no Skandināvijas valstīm," stāsta Skrīvelis, piebilstot, ka bez pozitronu emisijas un datortomogrāfa centrā uzstādīts arī visā reģionā vienīgais ciklotrons - iekārta, kas turpat centrā uz vietas ražos fluora radioizotopus, kas rada pozitronus ar ļoti īsu pussabrukšanas periodu. Šāda izotopa izmantošana ļauj ar ārkārtīgu precizitāti marķēt organisma bojātās vietas un noteikt organisma stāvokli, projicējot rezultātu augstas kvalitātes hibrīdattēlos.
"Būtībā mēs nodrošināsim visu izmeklēšanas ciklu, kas ir būtisks solis uz priekšu visā diagnostikas nozarē Latvijā," uzsver Skrīvelis.
Nukleārās medicīnas centra "Medvision" atklāšanas pasākums notiks jaunuzceltajā diagnostikas klīnikas ēkā Gardenes ielā 13, Rīgā, 6.aprīlī plkst.14.
Jau vēstīts, ka centra izveidē kopumā tiks ieguldīti teju 10 miljoni eiro, līdz četriem miljoniem eiro būs pieejams kredīta finansējums no AS "Norvik banka", 5,7 miljoni eiro ir Eiropas struktūrfondu līdzfinansējums, bet 500 000 eiro investē RSU.
Kā ziņots, jauno centru pārvaldīs SIA "Nukleārās medicīnas centrs", kas dibināta 2011.gada 15.septembrī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 231 928 eiro. "Nukleārās medicīnas centra" īpašnieki ir SIA "Rīgas Nukleārās medicīnas laboratorija" - 50,61%, RSU - 46,32%, "Norvik (Malta) SICAV PLC" - 2,76% un Latvijas Organiskās sintēzes institūts - 0,31%.
"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Nukleārās medicīnas centra" apgrozījums 2015.gadā bija nulle eiro, uzņēmuma zaudējumi 2015.gadā bija 261 799 eiro.
LETA