Šogad mazinājusies saslimstība ar tuberkulozi
Šogad līdz 1.oktobrim Latvijā reģistrēti 590 jauni tuberkulozes slimnieki, kas ir par 45 gadījumiem mazāk nekā pērn šajā laika posmā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā statistika.
Tajā pašā laikā mirstība no tuberkulozes ir pieaugusi. Šogad līdz 1.augustam tuberkuloze prasījusi 55 cilvēku dzīvības, bet pērn šajā laikā - 30 cilvēku dzīvības.
Bērnu vidū saslimstība ar tuberkulozi saglabājusies praktiski nemainīga - pērn deviņos mēnešos ar tuberkulozi saslima 33 bērni, šogad - 34. Vēl deviņi tuberkulozes pacienti šogad ir pusaudži.
Kā norāda SPKC direktore Inga Šmate, bērnu saslimšana ar tuberkulozi ir satraucoša tendence. Viņa uzsver, ka Eiropas kontekstā Latvija izceļas ar augsto tuberkulozes gadījumu skaitu starp bērniem vecumā no dzimšanas līdz četriem gadiem.
Šmate pieļauj, ka viens no iemesliem bērnu sasirgšanai ar bīstamo slimību ir nepiemēroti sadzīves apstākļi. Nereti bērni no dzemdību nama tiek atvesti uz dzīvesvietu, kurā ir tuberkulozes slimnieks, kas bērnu apklepo, iespējams, vēl apdūmo ar cigarešu dūmiem, bērni tiek likti mitrā un nevēdinātā vietā, izsakās Šmate.
Viņa atzīst, ka šī problēma ir jārisina, un norāda, ka, iespējams, vajadzētu vairāk informēt vecākus par tuberkulozi, kā arī jāaicina nepakļaut bērnus cigarešu dūmiem un neklepot viņam virsū.
"Tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un izārstējama infekcijas slimība," uzsver SPKC speciālisti. Izplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs, viņi norāda.
Tuberkulozi tālāk izplata tikai tie slimnieki, kuri slimo ar plaušu tuberkulozi. Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu - infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot. Turklāt tuberkulozes izraisītājs apkārtējā vidē ir ļoti noturīgs, un nevēdinātu telpu gaisā tas saglabājas pat vairākas stundas.
Tuberkulozei raksturīgākās saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, novērojams svara zudums un pastiprināta svīšana naktīs.
Ja radušās aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, SPKC aicina noteikti apmeklēt ģimenes ārstu vai plaušu speciālistu. Ārsts nozīmēs izmeklējumus, tostarp plaušu rentgenoloģisku izmeklēšanu un krēpu analīzes.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors DIBP Images