Šogad gandrīz trīskāršojusies saslimšana ar cūciņām
Vakcinācijai pret epidēmisko parotītu nav vecuma ierobežojuma, šo vakcīnu, ja nepieciešams, var saņemt jebkurā vecumā. Vakcinēties īpaši ieteicams pieaugušajiem, jo šogad lielākais saslimušo skaits konstatēts cilvēkiem darbspējīgā vecumā -17 līdz 48 gadus veciem. Cilvēkam, kurš nav potēts pret cūciņām, būtu jāsaņem vismaz viena vakcīnas deva. Savukārt augsta riska grupām - veselības aprūpes darbiniekiem, studentiem, ceļotājiem - jāsaņem divas vakcīnas devas. Vakcinācija nav ieteicama grūtniecēm, pacientiem ar smagu imūndeficītu, mērenas vai smagas akūtas slimības gadījumā.
Vienīgais efektīvais epidēmiskā parotīta profilakses veids ir vakcinācija. Minētā vakcinācija iekļauta Vakcinācijas kalendārā kopš 1983.gada. Pašreiz vakcinācijai izmato kombinēto trīs komponētu vakcīnu (MPR - vakcinācija pret masalām, epidēmisko parotītu un masaliņām), kas satur dzīvus novājinātus vīrusus.
Bērnu vakcinācija pret epidēmisko parotītu ir iekļauta Vakcinācijas kalendārā un tādēļ ir valsts apmaksāta. Vakcināciju bērniem veic divas reizes: 12 - 15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Savukārt vakcinācija pret epidēmisko parotītu pieaugušajiem ir maksas pakalpojums, kas, pēc SPKC veiktās ārstniecības iestāžu aptaujas, varētu maksāt aptuveni Ls 13.
SPKC epidemiologi atgādina, ka inficēšanas ar cūciņām parasti notiek gaisa pilienu ceļā - slimniekam klepojot, šķaudot, dažkārt arī ar slimnieka siekalām aptraipītiem priekšmetiem. Inkubācijas periods vidēji ir 15 - 18 dienas, tas var variēt arī no 11 - 25 dienām.
Epidēmiskais parotīts noris ar stiprām galvassāpēm, sāpēm locītavās, drudzi, vienpusēju vai abpusēju pieauss siekalu dziedzeru pietūkumu. Sajūtot minētos saslimšanas simptomus, vērsieties pie sava ģimenes ārsta. Ja nepieciešama mediķa konsultācija ārpus ārsta darba laika, zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti).
Ja esat saslimis ar epidēmisko parotītu, atceraties, ka 12 - 25 dienas pēc inficēšanās ar vīrusu Jūs varat viegli inficēt citus. Palieciet mājās vismaz pirmās piecas dienās pēc simptomu parādīšanās brīža vai līdz brīdim, kamēr jūtaties labāk.
Epidēmiskais parotīts var radīt komplikācijas - vīruss var ietekmēt nervu sistēmu, izraisot vīrusu meningītu, galvassāpes, paaugstinātu jutību pret spilgtu gaismu. Vīriešiem, kuri saslimst pēc pubertātes vecuma, rodas sēklinieku iekaisums, tomēr tas samērā reti izraisa neauglību. Viena no epidēmiskā parotīta smagākajām komplikācijām ir kurlums. Tāpat iespējamas tādas retas komplikācijas kā encefalīts, pankreatīts, olnīcu iekaisums. Sievietēm, kuras saslimst, līdz grūtniecības 13.nedēļai pieaug spontānā aborta risks.
Papildu informācija:
Ja 2011.gadā Latvijā tika reģistrēti 10 epidēmiskā parotīta gadījumi (no tiem pieci laboratoriski apstiprināti), tad šogad līdz 29.06.2012. reģistrēti 27 epidēmiskā parotīta gadījumi (no tiem 25 laboratoriski apstiprināti), vēl 10 gadījumi atrodas izmeklēšanas statusā.
No 27 reģistrētiem gadījumiem trīs saslimuši martā, četri aprīlī, četrpadsmit maijā un seši jūnijā. Saslimuši ir 20 vīrieši un septiņas sievietes, visi saslimušie, izņemot vienu, ir pieaugušie vecumā no 17 līdz 48 gadiem. Divi saslimušie ir ārvalstu studenti.
No 27 saslimušiem septiņas personas bija vakcinētas pret epidēmisko parotītu - bērnībā saņēmušas visas vecumam vai imunizācijas shēmai atbilstošās vakcīnas devas, trīs personas bija daļēji vakcinētas, trīs personas nebija vakcinētas, savukārt par 14 personām vakcinācijas dati nav zināmi.
Infekcija noritēja vidēji smagi 23 personām, tajā skaitā, sešos gadījumos konstatētas komplikācijas (trīs gadījumos orhīts, vienā pankreatīts, vienā gadījumā pacientam konstatētas divas komplikācijas - orhīts un pankreatīts, vienā gadījumā pacientam konstatētas trīs komplikācijas - orhīts, pankreatīts, meningīts), bet četros gadījumos slimība noritēja viegli.
Galvenokārt saslimšanas gadījumi reģistrēti Rīgā, atsevišķos gadījumos arī pierīgā, Zemgalē un Vidzemē. Reģistrēti trīs uzliesmojumi, kas saistīti ar izglītības iestādi un darba vietu. Trīs gadījumos saslimušie, iespējams, varēja inficēties Anglijā vai no Anglijas atbraukušiem radiniekiem, vienā gadījumā iespējamā inficēšanas vieta - Maskava.
Par epidēmisko parotītu detalizētu informēju meklējiet SPKC mājas lapā http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/89/epidemiskais-parotits-cucinas
Informāciju sagatavoja Laura Ševčenko, Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas speciāliste.
Foto: Pilseta24.lv
Komentāri
-
Ja buus lemts, tad saslimšu, bet tagad potēties neiešu
-
Ja buus lemts, tad saslimšu, bet tagad potēties neiešu