Slimnīcas vadītāja: Bez ārstēšanas psihiski slimi cilvēki agri vai vēlu izdara likumpārkāpumu
Tas ir tikai laika jautājums, kad neārstēts psihiski slims cilvēks izdarīs likumpārkāpumu, intervijā aģentūrai LETA saka valsts SIA "Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca" valdes locekle Sarmīte Ķikuste.
Ja psihiski slims cilvēks kļūst agresīvs, ir jāzvana policijai, jo pastāvošie likumi nosaka, ka policija ir tiesīga piespiedu kārtā atvest personu uz ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā. Arī tad, ja tiek pastrādāts kāds smags noziegums, aizdomās turētajam vienmēr tiek nozīmēta tiesu psihiatriskā ekspertīze, ko veic sertificēti tiesu psihiatrijas eksperti.
Psihiski slimiem cilvēkiem, kas pastrādājuši smagus noziegumus, parasti tiek piespriests medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis. Pēc piespriestā medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa termiņa beigām tiesa, balstoties uz psihiatra ieteikumiem, lemj par pacienta ārstēšanu stacionārā.
Gadījumos, kad medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa pielietojumu tiek nolemts nepagarināt, pacientam var noteikt piespiedu ambulatoro ārstēšanu. Likums obligātu piespiedu ambulatoro ārstēšanos šādiem cilvēkiem patlaban neparedz.
Piespiedu ambulatorās ārstēšanās gadījumā pacients atrodas regulārā psihiatru uzraudzībā. Ja piespiedu ambulatoro ārstēšanos pacientam nenosaka, tad pacients netiek kontrolēts un ārstēšanās process ir atkarīgs no viņa godprātības. Rezultātā nav izslēgta iespēja, ka šāds pacients neievēro nozīmēto ārstēšanās kursu, viņa veselības stāvoklis pasliktinās un viņš atkal pastrādā likumpārkāpumu.
Statistika liecina, ka psihiski slimo cilvēku īpatsvaram gadu no gada Latvijā diemžēl ir tendence pieaugt un Latgalē stāvoklis ir visbēdīgākais - 2014.gadā uz 100 000 iedzīvotāju ir reģistrētas 5832 garīgi slimas personas. Latvijas vidējais rādītājs ir 4147 personas, bet mazākais - 3246 personas (Pierīgā) uz 100 000 iedzīvotāju.
LETA
2016.gada 2.novembrī