Sirds slimības ir galvenais sieviešu nāves cēlonis Latvijā!
Iveta Aizpura, LU Kardioloģijas zinātniskā institūta zinātniskā asistente.
Koronārās sirds slimības ir galvenais sieviešu nāves iemesls ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā. Koronārās sirds slimības piemeklē 1 no 8 sievietēm vecumā no 45 – 54 gadiem un 1 no 3 sievietēm vecumā pēc 65 gadiem.
No 1997. gada par 1,3% gadā pieaug sieviešu mirstība no kardiovaskulārajām slimībām vecumā no 35 līdz 44 gadiem. Turklāt – ja sievietei ir konstatēta koronārā sirds slimība, iznākums ir mazāk labvēlīgs nekā vīriešiem – hospitālā mirstība ir 16% pret 11%.
Lai aktualizētu problēmu un veicinātu sieviešu sirds veselību Latvijā, Latvijas Kardiologu biedrība un Inovatīvās medicīnas fonds ar kompānijas Pfizer atbalstu ir uzsācis sabiedrības informēšanas kampaņu. No 15. maija Latvijas slimnīcās, poliklīnikās, ginekologu kabinetos un skaistumkopšanas salonos tiks izplatīti nelieli informatīvi materiāli par sieviešu sirds veselību, tiks organizētas lekcijas ārstiem un sniegtas intervijas medijiem.
Šodien Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā notikušajā preses konferencē asoc. prof. Andrejs Ērglis uzsvēra:
"Sievietes no sirds un asinsvadu slimībām mirst biežāk nekā vīrieši, turklāt vīriešu vidū kardiovaskulārā mirstība pēdējos gados samazinās, bet sievietēm stāv uz vietas. Tas nozīmē, ka mums ir jāpievērš daudz vairāk uzmanības tieši sieviešu izglītošanai."
Dati liecina, ka sievietes pietiekami nenovērtē sirds veselības nozīmi, uzskatot, ka lielāka uzmanība jāpievērš onkoloģisko slimību profilaksei. Tāpēc Latvijas Kardiologu biedrības ārsti aicina profilaktiskos nolūkos apmeklēt kardiologu tikpat bieži kā ginekologu.
Kardioloģe Iveta Mintāle uzsvēra vairākas kļūdas, kas tiek pieļautas ģimenē un kas atstāj ietekmi uz ģimenes sirds veselību. Tās ir:
1. Haotisks dzīvesveids, ko raksturo:
- Ģimenes locekļi reti ēd kopā
- Bērnam ir parāk dažādas iespējas izvēlēties ēdienu (cola, fast food, snikeru "bāri" u.c.)
- Neviens neizvērtē bērna ēdiena kvalitātiun kvantitāti
- Bieža ēšana ārpus mājām
- Komplicēts vecāku darba grafiks
- Vientuļi vecāki
2. Neattīstītas vecāku iemaņas
3. Neadekvāta dienas kārtības plānošana – ēdienreizes, fiziskās aktivitātes, miega režīms
4. Ģimenes tradīciju trūkums attiecībā uz dienas kārtību
5. Vājas ēdiena gatavošanas iemaņas
6. Vājas zināšanas par ikdienā nepieciešamo kaloriju un uzturvielu daudzumu
7. Attieksme pret veselību (līdzatbildība!)
8. Pusfabrikātu izvēle "slinkuma" pēc
9. Nepareizas informācijas uztvere no masu medijiem
10. Doma, ka palielināts svars ir norma!
Kā ieteikumus, daktere Iveta Mintāle minēja:
- Jālīdzsvaro uzņemtās kalorijas ar fizisko aktivitāti – ik dienu 60 min ilgas fiziskās aktivitātes
- Jāēd katru dienu svaigi augļi un dārzeņi, ierobežojot sulu daudzumu
- Jālieto augu eļļas sviesta u.c. dzīvnieku tauku vietā
- Jāēd pilngraudu maize un graudaugi (nevis rafinēti graudu produkti, muesli)
- Jāierobežo saldinātu dzērienu un saldumu daudzums
- Katru dienu jālieto piena produkti ar samazinātu tauku saturu
- Jāēd vairāk zivis, īpaši treknās
- Jāierobežo sāls lietošana, (ieskaitot pusfabrikātus – gatavās mērces, sausās zupas, garšvielu maisījumi, cīsiņi, "ātrie" brokastu maisījumi, šokolādes sieriņi utt.)
Sieviešu sirds veselības veicināšanas kampaņas atbalstītāja, kompānijas Pfizer filiāles Latvijas/Igaunijā struktūrvienības vadītāja Evija Bukša sacīja: "Go Red ir lieliska kustība, kas 2004. gadā aizsākās ASV ar tiešu kompānijas Pfizer atbalstu. Nolēmām kustību atbalstīt arī Latvijā, jo mērķis mums visiem ir viens: uzlabot sievietes sirds veselību!"
Pasaulē sieviešu sirds veselību populraizē Go Red kustība, kuru izveidoja Amerikas Sirds asociācija ASV. Go Red kustība darbojas ar mērķi līdz 2010. gadam samazināt koronāro sirds slimību riskus par 25%. Katru gadu februāra pirmajā piektdienā tiek rīkota Go Red diena un sievietes tiek aicinātas tērpties sarkanā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību sirds veselībai. Šobrīd Go Red kustība darbojas Amerikā, Austrālijā, Somijā, Itālijā, Jamaikā, Singapūrā, Dienvidāfrikā, Zviedrijā un ar Latvijas Kardiologu biedrības starpniecību arī Latvijā.