Sievietes veic manikīru nedrošos apstākļos, kaut arī apzinās inficēšanās risku
60% sieviešu atzīst, ka krīzes ietekmē veikušas izmaiņas savos skaistumkopšanas paradumos. Ceturtā daļa sieviešu (24%), kuru skaistumkopšanas paradumi iekļauj manikīra un pedikīra veikšanu, dodas veikt šīs procedūras pie meistares uz mājām, tādējādi pakļaudamas sevi riskam inficēties ar dažādām bīstamām slimībām, kas apdraud, ja procedūrās netiek izmantoti pietiekami dezinficēti instrumenti.
Tas noskaidrots šī gada aprīlī veiktajā iedzīvotāju aptaujā, ko realizēja sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.
"Veicot manikīru ar nepietiekami dezinficētiem instrumentiem, pastāv risks inficēties ar virkni slimību – sākot ar ādas sēnīšu slimībām, streptokoku vai stafilokoku līdz pat bīstamajiem B un C hepatītu," stāsta Dr. Karīna Vernere, ģimenes ārste Veselības Centrā 4. Hepatīts ir bīstamas infekcijas slimības, kas izraisa aknu iekaisumu.
B hepatīts ir viena no izplatītākajām infekcijas slimībām pasaulē, kas vesela cilvēka organismā var nokļūt pat caur mikrobrūci un līdz ar to tikt pārnests manikīra laikā – vīruss ir ļoti izturīgs un ārkārtīgi lipīgs – 100 reizes lipīgāks par HIV. "Padomju gados, kad nebija pieejamie vienreiz lietojamie instrumenti un mūsdienīgas sterilizācijas iekārtas, šļirces tika vārītas 40 minūtes, lai novērstu infekcijas risku," saka daktere. Mājas apstākļos instrumentus nav iespējams dezinficēt pietiekami – ne ar ūdeni, ne mazgājot ar ziepēm vai tīrot spirta šķīdumā. Profesionālos salonos un ārstniecības iestādēs instrumentu dezinfekcijai tiek izmantotas īpašas ierīces vai šķīdumi, kurus nevar iegādāties aptiekā vai veikalā.
Aptaujātās sievietes apzinās, ka manikīra veikšana mājas apstākļos ar nedezinficētiem instrumentiem ir riskanta – 51% aptaujāto atzina, ka uztraucas par B hepatīta infekcijas risku, 30% sieviešu tas neuztrauc. Salīdzinoši biežāk risks inficēties ar B hepatītu uztrauc sievietes vecumā no 25 līdz 54 gadiem, bet retāk – tās sievietes, kas jaunākas par 24 gadiem vai vecākas par 55 gadiem.
Aptaujas rezultāti arī liecina, ka to sieviešu grupā, kas visbiežāk manikīru veic skaistumkopšanas salonā, risks inficēties ar B hepatītu satrauc 60% sieviešu, no sievietēm, kas manikīru visbiežāk veic pie meistares mājās – 57%, bet no sievietēm, kas to veic pašas sev mājas apstākļos – 53%.
Krīze ieviesusi arī citas korekcijas sieviešu skaistumkopšanas paradumos – sievietes sākušas veikt skaistumkopšanas procedūras mājas apstākļos pašas, ar draudzeņu palīdzību vai dodas pie meistares uz mājām. Tās, kuras turpina apmeklēt salonus, dara to retāk vai izvēlas apmeklēt lētākus salonus, nekā līdz šim. 40% aptaujāto sieviešu apgalvoja, ka krīze nav ietekmējusi viņu skaistumkopšanas paradumus.
Visvairāk skaistumkopšanas paradumus mainījušas 15 – 24 gadus vecas sievietes (51%), nedaudz retāk sievietes vecumā no 25 līdz 34 gadiem (32%) un sievietes, kas vecākas par 55 gadiem (36%).
Pētījumu veica sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS 2010. gada aprīlī. Kopumā tika aptaujātas 656 sievietes visā Latvijā, vecumā no 15 līdz 74 gadiem.
Antra Savleviča
Baltic Communication Partners