Sievietes pārāk maz zina par kosmētisko līdzekļu drošību; noteicošais apstākis iepērkoties -cena
Pērkot kosmētiku, lielākoties, sievietes pievērš uzmanību cenai, otrā vietā ir līdzekļa drošums, tomēr daudzas sievietes nemaz nezina, kas liecina par kosmētiskā līdzekļa drošumu un nekaitīgumu ādai un veselībai.
Par to liecina eko kosmētikas ražotāja "Madara Cosmetics" veiktā pētījuma rezultāti.
No 525 aptaujātajām sievietēm 90% apliecināja, ka produkcijas izvēlē būtiskākā ir cena. 71% būtiski, lai izvēlētā kosmētika būtu dabiska un droša, tomēr 51% nezina, kas liecina par to, ka kosmētiskais līdzeklis ir drošs un veidots no dabiskām izejvielām. Tikai aptuveni 30% sacīja, ka par kosmētikas dabīgumu liecina sertifikāts, bet ap 70% sacīja, ka viņas noticētu produkta dabīgumam arī tad, ja sertifikāta nebūtu.
Lai informētu par dabīgās kosmētikas priekšrocībām, "Madara" organizē Drošas kosmētikas akadēmiju.
"Cilvēki ir pieraduši domāt par drošību, kad brauc ar automašīnu, izņem naudu no bankomāta, bet tikpat būtiska tā ir, izvēloties kopjošo kosmētiku. Sievietēm, kas ikdienā lieto daudz kosmētikas produktu, īpaši svarīgi zināt, no kurām vielām būtu jāizvairās, jo kosmētikas piedāvājums tirdzniecības vietās ir ļoti plašs," stāsta "MADARA Cosmetics" vadītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere.
Tisenkopfa-Iltnere, kā arī starptautiskais organiskās kosmētikas speciālists Teo Stadlers norāda, ka, jo dabīgāks ir produkts, jo organismam to ir vieglāk asimilēt, ir mazāk alerģisku reakciju un ilgtermiņā negatīvas ietekmes uz ādu un organismu kopumā. Šī iemesla dēļ organiskā kosmētika satur 100% tīras augu izcelsmes eļļas un aktīvās sastāvdaļas, nesatur sintētiskos konservantus, krāsvielas un smaržvielas, tā ir dzīvniekiem un videi draudzīga, kā arī tiek pildīta dabai draudzīgā iepakojumā.
Pēc ekspertu sacītā, tā, protams, ir dārgāka nekā tradicionālā kosmētika. Tas tāpēc, ka tradicionālajā kosmētikā nereti tiek izmantotas izejvielas, kas nav dārgas, piemēram, minerāleļļa. Tā ir jēlnaftas blakusprodukts. Minerāleļļu rūpniecībā izmanto kā smērvielu, taču to bieži kā galveno sastāvdaļu izmanto arī bērnu eļļās un daudzos citos ādas kopšanas produktos. Tāpat kā citas eļļas, arī minerāleļļa patiesībā nav mitrinoša. Minerāleļļas molekulas ir pārāk lielas, lai iesūktos matos vai ādā. Tā tikai padara ādu mīkstu uz tausti, jo minerāleļļa pārklāj to. Minerāleļļas slānis, kas pārklāj ādu, aiztur mitrumu. Tas traucē normālu ādas svīšanu, neļaujot ādai atbrīvoties no toksīniem, atkritumvielām un mitruma un aizturot skābekļa iekļūšanu ādā. Minerāleļļa pārklāj ādu un kavē elpošanu, kas izraisa toksīnu un atkritumvielu uzkrāšanos, kas savukārt noved pie pūtītēm un citām ādas problēmām. Minerāleļļa arī palēnina ādas funkcijas un normālu šūnu veidošanos, kā rezultātā āda pāragri noveco.
Minerāleļļa izjauc ādas dabisko imūnsistēmu un nomāc tās spēju elpot un absorbēt mitrumu un barības vielas. Veselīga āda, kas spēj atbrīvoties no toksīniem vai atkritumvielām, ir būtiska mūsu vispārējai veselībai, jo āda taču ir lielākais nevajadzīgo vielu izvadīšanas orgāns cilvēka organismā, brīdina eksperti, norādot, ka ir arī citas sastāvdaļas, no kurām tomēr būtu vērts izvairīties, pērkot kosmētiskos līdzekļus.
Nelabvēlīgās vielas kosmētikas produktos uzkrājas organismā, radot draudus veselībai. Populārākās vielas Latvijas tirgū nopērkamās kopjošās kosmētikas sastāvā, kas izraisa negatīvu iedarbību un no kā drošās kosmētikas eksperti iesaka izvairīties, ir arī parabēni, propilēna glikols, trietanolamīns, dietanolamīns, BHT. Tie ir gn konservanti, gan arī tiek lietoti ar nolūku, lāi mīkstinātu ādu, tomēr daudas no šīm sastāvdaļām var būt kairinošas, alerģiskas reakcijas izraisošas, pat kancerogēnas.
Tisenkopfa-Iltnere, apzinoties, ka dabīgās kosmētikas pirkšana ne katrai Latvijas iedzīvotājai varētu būt pa kabatai, iesaka sievietēm veidot arī pašām savus ādas kopšanas līdzekļus, izmantojot dabiskas sastāvdaļas, produktus, jo mājās pašam ir iespēja pagatavot gan ziepes, gan maskas, gan eļļas un citus skaistumkopšanas līdzekļus.
Ilze Mežniece