SC: Nepalielinot finansējumu, veselības aprūpes sistēmas reforma ir bezjēdzīga
Foto: LETA
Veselības aprūpes sistēmas reforma, nepalielinot nozares finansējumu, ir bezjēdzīga, uzskata politiskā apvienība "Saskaņas centrs" (SC). Politiskais spēks rosina palielināt medicīnai piešķiramās naudas apjomu.
SC 11.Saeimas frakcija iesniegusi grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumam, lai tiktu palielināti valsts izdevumi medicīnai. Opozīcija ierosina no 2015.gada paaugstināt nozares izdevumus par 0,75% no iekšzemes kopprodukta (IKP) katru gadu, lai divu gadu laikā veselības aizsardzības finansējuma apjoms sasniegtu 4,5% no IKP (pašlaik tas ir 3% no IKP).
Vienlaikus SC frakcijas deputāts Vitālijs Orlovs kā Saeimas Sabiebrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs piektdien vērsies pie visām parlamenta frakcijām ar aicinājumu par vismaz trim mēnešiem pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu Veselības aprūpes finansēšanas likumam, kas pašlaik tiek izskatīts otrajā lasījumā.
"Jau ir skaidri redzams, ka reforma, kuru plāno ieviest ar šī likuma palīdzību, ir ļoti nepārdomāta, un to asi kritizē nozares speciālisti. Tāpēc nepieciešams, ņemot vērā medicīnas principu - "nekaitēt", vismaz trīs mēnešus ieturēt pauzi un, diskusijās pieaicinot speciālistus, noteikt piedāvātās reformas vājās vietas. Medicīna ir joma, kurā nedrīkst pieļaut kļūdas, jo runa ir par cilvēku veselību," uzsver Orlovs.
Viņš uzskata, ka reforma, kas paredz, ka tiesības uz bezmaksas vai valsts daļēji finansētiem medicīniskajiem pakalpojumiem būs tikai tiem, kas Latvijā maksā iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN), un vēl atsevišķām iedzīvotāju kategorijām, kas saņem atbalstu, "ir profanācija".
"Piedāvātie pasākumi nespēj atrisināt nevienu no veselības aprūpes sistēmas problēmām. Šīs problēmas nav iespējams atrisināt, nepalielinot finansējumu nozarei. Līdzekļu apjoms, ko Latvijas valsts piešķir veselības aprūpei, ir niecīgi mazs. Turklāt ne tikai salīdzinājumā ar Eiropas Savienības bagātajām valstīm, bet arī ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju. Kaimiņi šai nozarei jau tagad piešķir ne mazāk kā 4,5% no IKP," apgalvo Orlovs.
Politiķis piebilst, ka jau 2012.gadā Pasaules Veselības organizācija rekomendēja Latvijai līdz 2014.gadam palielināt veselības aprūpes finansējuma apjomu līdz 5% no IKP, taču 2014.gads ir pienācis, bet Latvijā medicīnai tiek piešķirti tikai 3% no IKP. "Saskaņas centra" deputāti neatbalsta Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšanu, ja netiks sniegtas garantijas par valsts finansējuma palielināšanu nozarei.
Kā ziņots, jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar IIN deklarēšanu un nomaksu.
Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.