Sākusies gripas epidēmija
Jelgavā ar gripu pagājušajā nedēļā slimoja 254 cilvēku uz 100 000 iedzīvotāju. Nevienā citā no desmit monitoringa pilsētām epidēmiskais slieksnis nav pārsniegts. Gripas intensitāte Latvijā sasniedza vidēji 38 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu ir divās reizes vairāk, aģentūru LETA informēja Infektoloģijas centrā. Gripas izplatības pieaugums pagājušajā nedēļā novērots Jelgavā, Jūrmalā un Rīgā.
Gripas monitoringa ambulatorās iestādēs pagājušajā nedēļā vērsies 41 pacients ar raksturīgiem gripas klīniskiem simptomiem. Vienlaikus aizvadītajā nedēļā pieaugas stacionēto pacientu skaits - hospitalizēti 44 pacienti ar aizdomām par gripu un pieci pacienti ar gripas izraisītu pneimoniju.
Laboratorijā pagājušajā nedēļā izmeklēts 301 paraugs, tostarp 68 gadījumos apstiprināta A tipa gripas vīruss un viens B tipa gripas vīruss.
Kā aģentūrai LETA sacīja epidemioloģe Raina Nikiforova, tuvākajā nedēļās ir sagaidāms gripas intensitātes pieaugums, taču salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, šogad saslimstība ar gripu būs zema.
Gripas simptomi ir drebuļi un strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, stipras galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, sāpes acu ābolos, kasīšanās sajūta rīklē, sauss, kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula un izteikts nespēks.
Cilvēkam nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, ja viņam parādās gripas simptomi, un jāpaliek mājās. Slimnieku mājās izolē atsevišķā istabā, un regulāri vēdina telpas, slimniekam jālieto atsevišķi trauki un higiēnas piederumi.
No elpceļu infekcijām un gripas iespējams izvairīties, ievērojot speciālistu konsultācijas un padomus, kā arī personīgo higiēnu, tostarp roku mazgāšanu, elpceļu higiēnu. Ir jācenšas izvairīties no kontakta ar vīrusu infekcijas slimniekiem. Un arī pašam saslimušajam jāapzinās, ka, neizārstējies un neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var apdraudēt visu apkārtējo veselību.
Tāpat arī ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu - zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas, kā arī skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu, jācenšas lietot vitamīniem bagātu uzturu, arī pastaigas svaigā gaisā palīdzēs uzturēt stiprāku imunitāti, norāda speciālisti.
Papildu profilakses pasākumi skolās paredz saslimušo skolēnu pēc iespējas ātrāk izolēt no citiem bērniem, vēdināt telpas, rūpīgi mazgāt un tīrīt tās, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, nodrošināt vienreizlietojamās glāzes dzeramā ūdens lietošanai, kā arī nodrošināt šķidrās ziepes un vienreizlietojamos dvieļus. Tāpat nepieciešams ierobežot kopīgo pasākumu rīkošanu iekštelpās.
Savukārt papildu profilakses pasākumi pirmsskolas izglītības iestādēs paredz veikt bērnu apskati no rīta pirms pieņemšanas grupā, nepieņemt slimus bērnus, nekavējoties izolēt saslimušos bērnus no pārējiem, izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, mīkstās rotaļlietas apstrādāt ar ultravioletajām lampām, ierobežot kopīgo pasākumu rīkošanu un bērnu pārvietošanu uz citām grupām, informēt vecākus par saslimšanu un par profilakses pasākumiem. Tāpat pirmsskolas izglītības iestādēs nepieciešams rūpīgi mazgāt un tīrīt telpas, pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, traukiem, rotaļlietām, durvju rokturiem, ūdensvadu krāniem, kā arī vēdināt un mitrināt gaisu telpās.
Rīga, 5.marts, LETA.
Foto: Fotolia
Komentāri
-
Rudities vajag.Ja ir stipra imunitate,nekas nespes piekerties
-
Kas ir vislabākais,lai tā gripa neliptu klāt?
-
Ķiploku krellītes...
-
Rudities vajag.Ja ir stipra imunitate,nekas nespes piekerties
-
Ķiploku krellītes...
-
Kas ir vislabākais,lai tā gripa neliptu klāt?