Sāksies Latvijas Universitātes Jauno mediķu skolas nodarbības
Sestdien, 2.oktobrī, plkst. 11.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā (Rīgā, Raiņa bulv 19) notiks Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes Jauno mediķu skolas (JMS) pirmās nodarbības. Šogad mācības skolā uzsāks vairāk nekā 220 skolēnu, un jau tagad vēlmi pievienoties JMS dalībnieku pulkam izteikuši vēl 300 jauniešu.
Mācības skolā ir veidotas kā aizraujošs lekciju un praktisko nodarbību cikls, kura mērķis ir sniegt ieskatu medicīnas zinātnē. Pirmās nodarbības 2.oktobrī vadīs LU Medicīnas fakultātes dekāne prof. Ingrīda Rumba-Rozenfelde, kas lasīs lekciju "Studijas LU Medicīnas fakultātē: Kā kļūt par labu ārstu!?", skolas patrons – P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs asoc. prof. Andrejs Ērglis –, kas lasīs lekciju "Medicīna – no šodienas līdz rītdienai jeb "Atmiņas par nākotni", un skolas vadītāja – LU Medicīnas fakultātes asoc. prof. Inese Folkmane.
JMS skolai pieteikušies 8.–12.klašu skolēni no vairāk nekā 80 dažādām Latvijas skolām, kas aptver visus Latvijas reģionus. Īpaši priecē fakts, ka lielākā daļa jauniešu, kas pieteikušies dalībai skolā, savā reģistrācijas anketā norādījuši, ka nākotnē vēlas strādāt medicīnā.
Dalība JMS ir bez maksas. Lekcijas un praktiskās nodarbības skolā sākas oktobrī un beigsies 2011.gada maijā un notiks reizi mēnesī (katra mēneša pirmajā sestdienā). Tās norisināsies dažādās vietās – Rīgas lielākajās slimnīcās un klīnikās, kas vienlaikus ir arī LU Medicīnas fakultātes mācību bāzes. Tādējādi JMS dalībniekiem paralēli mācībām būs iespēja klātienē iepazīties ar Latvijas vadošo ārstniecības iestāžu ikdienas darbu. Pēc JMS beigšanas skolēns saņems sertifikātu, kas kopā ar labām centralizēto eksāmenu atzīmēm dos priekšroku, stājoties LU Medicīnas fakultātē.
Skolas ietvaros jaunieši apgūs ievadkursu cilvēka anatomijā un histoloģijā, kā arī uzzinās par biežākajām orgānu-sistēmu patoloģijām, to izmeklēšanas metodēm un ārstēšanu. Skolēni iepazīsies ar onkoloģijas un ķirurģijas iespējām mūsdienās, uzzinās par galvas smadzeņu traumu ārstēšanas jaunākajām metodēm, noklausīsies ievadkursu dzemdniecībā un ginekoloģijā, kā arī iepazīsies ar jaunākajām aktualitātēm pediatrijā.
Mācību kursā iekļauts arī farmakoloģijas kurss un iespēja vairāk uzzināt par funkcionālās izmeklēšanas testiem un molekulārās bioloģijas metožu izmantošanu medicīnā. Paralēli specializētajiem kursiem skolēniem tiks piedāvāts ieskats Latvijas un pasaules medicīnas vēsturē.
JMS lekcijas lasīs un praktiskās nodarbības vadīs pieredzes bagāti LU Medicīnas fakultātes pasniedzēji un Latvijas medicīnas nozares labākie praktiķi: LU Medicīnas fakultātes atjaunotāji – bijušais fakultātes dekāns prof. Uldis Vikmanis un prof. Arnis Vīksna, Iekšķīgo slimību katedras vadītājs prof. Valdis Pīrāgs un citi tās docētāji, Anatomijas un histoloģijas katedras vadītāja prof. Gundega Knipše, Patoloģijas katedras asoc. prof. Valentīna Gordjušina un Dr. biol. Gunta Strazda, kā arī Pediatrijas katedras asoc. prof. Silvija Remberga, Medicīnas fakultātes vadošie pētnieki – prof. Vija Zaiga Kluša un prof. Nikolajs Sjakste, kā arī asoc. prof. Ināra Ančupāne, prof. Igors Aksiks, Dr. med. Kaspars Peksis, Dr. med. Jevgēņijs Kalējs u.c.
Par LU Medicīnas fakultāti
LU Medicīnas fakultāte izveidota 1919.gada 28.septembrī ārstu gatavošanai, bet padomju laikā likvidēta. Fakultāte tika atjaunota 1997.gada 29.decembrī, bet svinīgi atklāta 1998.gada 4.septembrī. 2009./2010.akad. gadā Medicīnas fakultātē kopā mācījās 1850 studenti. Ik gadu LU Medicīnas fakultāte uzņem aptuveni 450 jaunu studentu.
Līdzās atzītiem Latvijas medicīnas nozares korifejiem LU Medicīnas fakultātē strādā daudz jaunu un talantīgu pasniedzēju, lasīt lekcijas ierodas arī vieslektori no Zviedrijas, Vācijas un ASV. Fakultātē kopumā strādā 122 mācībspēki.
Medicīnas fakultātes programmas ir ļoti mūsdienīgas, jo veidotas, balstoties uz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un Skandināvijas valstu pieredzi. Studiju process ir demokrātisks un atvērts, tā pamatā ir princips – studiju centrā ir students.
Evija Ansonska,
LU Medicīnas fakultātes sabiedrisko attiecību vadītāja