Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē LĀB prezidents iesniegs paketi ar grozījumiem likumos, kas ļautu ierobežot tabakas lietošanu
8.februārī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Latvijas Ārstu biedrības prezidents iesniegs paketi ar grozījumiem likumos, kas ļautu Latvijā ierobežot tabakas lietošanu.
Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka vislielākais ļaunums Latvijā ir pieaugošais smēķējošais bērnu un jauniešu skaits. Kā zināms, no 1998. līdz 2006. gadam regulāri smēķējošo (vismaz reizi nedēļā) 13 un 15 gadu vecu zēnu īpatsvars samazinājies no 25,6% līdz 20,1%. Tai pašā laikā periodā no 1991. – 2006. gadam 13 un 15 gadu vecumā regulāri smēķējošo meiteņu īpatsvars pastāvīgi pieaudzis, visbūtiskāk – vairāk nekā četras reizes – 15 gadu vecumā. Vecumā no 15–19 gadiem ir ļoti augsts smēķējošo dzemdētāju īpatsvars – 20,5%, kas liecina kā par vieglprātīgu attieksmi pret gaidāmo bērnu, tā arī par zināšanu un izglītības trūkumu jaunietēm. Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka šādā satraucošā jaunatnes veselības paradumu sistēmā nozīmīgi negatīva ir valsts nekonsekvence pret alkoholu un tabaku kā vispārnacionālu kaitējumu, ko īpaši var novērot iekšlietu struktūru demonstrētajā ignorancē pret alkohola un tabakas kontrabandu un nelegālu ražošanu Latvijā.
Smēķēšana bērna vecumā, kā arī pasīvā smēķēšana (kad citi smēķē bērna klātbūtnē) izraisa bērna astmu, plaušu un elpceļu iekaisumu, alerģiskas slimības, kuņģa čūlu. Bērni, kuru vecāki smēķējuši viņu klātbūtnē, ātrāk saslimst ar sirds un asinsvadu slimībām un vēzi.
Ļoti bīstama ir smēķēšana grūtnieču un zīdaiņu klātbūtnē. Eiropas Padomes Baltajā grāmatā uzsvērts, ka šādā gadījumā pasīvā smēķēšana rada priekšlaicīgas dzemdības, bērna attīstības traucējumus.
Tādēļ Latvijas Ārstu biedrības prezidenta ierosinājumi saistīti ar tabakas izstrādājumu pieejamības ierobežošanu bērniem, kā arī bērnu un grūtnieču pasargāšanu no pasīvās smēķēšanas – proti, citu cilvēku smēķēšanas bērnu vai grūtnieču klātbūtnē. Ieteiktie labojumi vispirms skar Bērnu tiesību aizsardzības likumu un nosaka, ka "Smēķēšana bērna, tai skaitā nedzimuša bērna, klātbūtnē uzskatāma par fizisku vardarbību pret bērnu un nodara bērnam fizisku kaitējumu".
Bez tam Latvijas Ārstu biedrība iesaka virkni labojumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kur iesaka bargi sodīt ar naudas sodiem, kā arī reāliem administratīviem arestiem personas, kas pārdod tabakas izstrādājumus nepilngadīgajiem, palīdz nepilngadīgajiem tos iegādāties vai iesaista nepilngadīgos smēķēšanā. Gluži tāpat Latvijas Ārstu biedrība iesaka bargi sodīt ar naudas sodiem, kā arī reāliem administratīviem arestiem personas, kas smēķē bērnu un grūtnieču klātbūtnē.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Latvijas Ārstu biedrības prezidents, Eiropas Ārstu pastāvīgās komisijas tabakas ierobežošanas grupas vadītājs un World Medical Journal galvenais redaktors Pēteris Apinis uzstāsies ar priekšlasījumu par tabakas ierobežošanas iespējām Latvijā.
Latvijas Ārstu biedrība