Saeimas komisija atbalsta Tehnisko palīglīdzekļu reformas īstenošanas likumprojekta iniciatīvu
Rīga, 6.jūn., LETA. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalsta iniciatīvu grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas nepieciešami Labklājības ministrijas (LM) Tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma modeļa reformas īstenošanai, virzīšanu izskatīšanai Saeimas prezidijā.
Par likumprojekta tālāku virzību balsoja seši deputāti, bet atturējās - pieci. Tāpat komisija pieprasīja LM un Finanšu ministrijai (FM) līdz 9.jūnijam iesniegt atzinumus par likumprojektu.
Kā teica LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs, likumprojekts paredz uzticēt tehnisko palīglīdzekļu administrēšanu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu Valsts komisijai (VDEĀVK) ar 2018.gada janvāri, kā arī no 2019.gada atteikties no tehnisko palīglīdzekļu pirkšanas ar iepirkumu un sākt LM iecerēto "kuponu sistēmu" tehniskā palīglīdzekļa iegādei.
Tāpat Ivanovs informēja ka likumprojektam ir finansiāli neitrāla ietekme, jo nepieciešamo funkciju nodošanu VDEĀVK būs iespējams īstenot esošā finansējuma ietvaros.
Kā norādīja LM pārstāvis Aldis Dūdiņš, likumprojekts izstrādāts, konusultējoties ar daudzām klientus apvienojošajām nevalstiskajām organizācijām (NVO), kā arī piegādātājiem, kas atbalstīja šo virzienu un tehnisko palīglīdzekļu tirgus liberalizāciju.
Komisijā savu atbalstu tehnisko palīglīdzekļu tirgus liberalizācijai izteica arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.
Vienlaikus Ivanovs norādīja, ka konceptuālas sarunas notikušas arī ar Tehnisko palīglīdzekļu centra un VDEĀVK vadītājiem, kuri piekrītot reformai. Turklāt LM pārstāvis norādīja, ka jaunajā "veidojumā" LM centīsies nodrošināt darbu visiem esošajiem speciālistiem.
Likumprojekts izstrādāts sadarbībā Saeimas starpprakšu darba grupu un NVO, kā arī saskaņots ar Veselības ministriju un FM.
Jau ziņots, ka LM izstrādātā Tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma modeļa reforma varētu uz pusi samazināt gaidīšanu laiku pēc palīglīdzekļa, šodien preses konferencē teica LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs.
Jaunā palīglīdzekļu pakalpojuma nodrošināšanas sistēma paredzēs vienkāršāku kārtību palīglīdzekļa saņemšanai, proti, VDEĀVK darbosies kā administrētājs, nodrošinot ekspertīzi un izsniedzot cilvēkam kuponu kā garantijas vēstuli, ar kuru persona pati varēs pieprasīt tehnisko palīglīdzekli.
Savukārt izveidotais Kompetenču centrs, kura darbību organizēs NVO, nodrošinās cilvēkiem tehniskās konsultācijas, apmācības un remontu pēcgarantijas periodā.