Saeimas komisija atbalsta piespiedu psihiatriskās palīdzības sniegšanas precizēto kārtību
Foto: LETA
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz precizēt piespiedu psihiatriskās palīdzības sniegšanas kārtību psihiatriskās ārstniecības iestādēs, tostarp detalizēti skaidrot pacienta un ārstniecības iestādes tiesības.
Jau vēstīts, ka komisija minētos grozījumus pirmo reizi izskatīja 18.februārī, tomēr nebalsoja par tiem, bet uzdeva VM tos divu nedēļu laikā saskaņot ar Tiesībsarga biroju, jo tā pārstāvji sēdē norādīja uz vairākām nepilnībām.
Ministrija ir saskaņojusi grozījumus ar Tiesībsarga biroju, to šodien komisijas sēdē apliecināja, biroja juriskonsulte Inga Zonenberga. Ņemot to vērā, deputāti grozījumus atbalstīja un virzīja izskatīšanai otrajā lasījumā.
Grozījumi paredz papildināt Ārstniecības likumu ar jaunu pantu, kurā detalizēti skaidrotas pacienta, kurš psihiatriskās ārstniecības iestādē ievietots bez piekrišanas, tiesības, kā arī ārstniecības iestādes tiesības izmantot ierobežojošus līdzekļus.
Plānots, ka pacientiem būs tiesības saņemt un nosūtīt vēstules, saņemt sūtījumus, izmantot ārstniecības iestādes tālruni, tikties ar radiniekiem vai citām personām, kā arī tiesības uz ikdienas pastaigu. Vienlaikus paredzēts, ka ārsts, individuāli izvērtējot katru gadījumu, varēs pieņemt lēmumu par tikšanās ar radiniekiem vai citām personām norisi ārstniecības personas klātbūtnē. Tāpat ārstam noteiktas tiesības ierobežot kādu no pacieta ikdienas tiesībām, piemēram, pastaigu, ja viņš apdraud apkārtējos.
Plānots, ka ierobežojošus līdzekļus psihiatriskās ārstniecības iestādes varēs izmantot tikai gadījumos, kad pacients ievietots ārstniecības iestādē bez paša piekrišanas.
To varēs darīt tad, ja pastāvēs tieši draudi, ka pacients psihisku traucējumu dēļ var nodarīt miesas bojājumus sev vai citām personām, vai pacients izrādīs vardarbību pret citām personām un ar mutisku pārliecināšanu nebūs izdevies pārtraukt apdraudējumu.
Paredzēti četri ierobežošanas līdzekļi - fiziska ierobežošana, izmantojot fizisku spēku pacienta kustību ierobežošanai, medikamentu ievadīšana pret pacienta gribu, mehāniska ierobežošana, pielietojot ierobežošanas saites vai siksnas, un ievietošana izolācijas istabā.
Kā sēdē skaidroja VM pārstāvji, patlaban psihiatriskās ārstniecības iestādēs lietojamos piespiedu ierobežojošos līdzekļus nosaka katras ārstniecības iestādes iekšējie noteikumi.
Savukārt ierobežojošie līdzekļi ir apstiprināta medicīniskā tehnoloģija un VM līdz šim ir paļāvusies, ka mediķi tos lieto atbilstoši apstiprinātai medicīniskai tehnoloģijai.
Savukārt Tiesībsarga biroja pārstāve norādīja, ka minētā regulējuma neesamība bijusi tiesībsarga rūpe jau vairākus gadus. "Tas nozīmē, ka Latvija attiecībā uz šīm personām pārkāpj cilvēktiesības," teica Zonenberga.
Visbeidzot grozījumi paredz noteikt, ka pacientam bez viņa piekrišanas varēs sniegt psihiatrisko palīdzību sešus mēnešus un šo termiņu varēs pagarināt vienu reizi par tikpat ilgu laiku. Tāpat plānots, ka pacientam būs tiesības ne biežāk kā reizi divos mēnešos iesniegt pieprasījumu pārskatīt lēmumu par viņa piespiedu ievietošanu psihiatriskās ārstniecības iestādē.
Lai grozījumi stātos spēkā, VM vēl jāizstrādā atbilstoši Ministru kabineta noteikumi, ko ministrija plāno izdarīt līdz šā gada 31.decembrim.