Šadurskis: Grozījumi Tabakas direktīvā nacionālā līmenī nozīmīgi ne tikai sabiedrības veselības kontekstā, bet arī saistībā ar demogrāfiju
Otrdien Eiropas Parlamenta (EP) plenārsesijā Strasbūrā apstiprinātie strīdīgie grozījumi Tabakas direktīvā nacionālā līmenī jāaplūko ne tikai plašā sabiedrības veselības kontekstā, bet tam ir ļoti cieša saikne arī ar demogrāfijas jautājumiem, aģentūrai LETA sacīja EP deputāts Kārlis Šadurskis (V).
"Var diskutēt par to, cik stingri vai liberāli ir šodien EP apstiprinātie Tabakas direktīvas grozījumi. Svarīgi un pozitīvi ir tas, ka ir dota jauna un stingrāka virzība sabiedrības veselības jomā, mazinot cigarešu pievilcību, it īpaši jauniešu vidū," sacīja Šadurskis.
Šadurskis uzskata, ka grozījumi un to ieviešana nacionālā līmenī nozīmīga ne tikai plašā sabiedrības veselības kontekstā, bet tam ir ļoti cieša saikne arī ar demogrāfijas jautājumiem.
"Demogrāfija Latvijā tiek virzīta kā viena no prioritātēm, tostarp budžeta kontekstā. Droši var apgalvot, ka Tabakas direktīvas grozījumu ilgtermiņa ietekme atstās gan pozitīvu efektu uz veselības budžetu, rodot iespēju samazināt valsts finansētu slimību ārstēšanu, kuru izraisījusi smēķēšana, gan kalpos kā kvalitatīvs demogrāfiskā jautājuma risinājums," pauda Šadurskis.
LETA jau ziņoja, ka EP otrdien apstiprināja ilgi izstrādāto un pretrunīgi vērtēto direktīvu, kas plāno padarīt cigaretes mazāk pievilcīgas jauniešiem.
Vienlaikus EP gan atteicās noteikt, ka elektronisko cigarešu tirdzniecība būs jāveic saskaņā ar medicīnas produktu normatīviem.
Tādējādi e-cigaretes, kuru popularitāte pasaulē piedzīvo strauju pieaugumu, joprojām būs pieejamas tabakas vai specializētajos veikalos, taču tās būs aizliegts pārdot nepilngadīgām personām, kā arī aizliegta būs to reklamēšana.
Tāpat šī direktīva noteiks tabakas uzņēmumiem prasību uz cigarešu paciņām izvietot lielus veselības brīdinājumus, kas aptvers 65% paciņu, bet zīmola nosaukums būs jāizvieto tās apakšējā daļā.
Aizliegts būs arī tabakas produktos izmantot īpašas garšas, taču EP nav apstiprinājis prasību aizliegt tievo cigarešu tirdzniecību, un mentola cigarešu tirdzniecība tiks aizliegta vien astoņus gadus pēc direktīvas stāšanās spēkā.
Jaunie noteikumi saistīti ar Eiropas Savienības (ES) ieceri nākamo piecu gadu laikā bloka dalībvalstīs smēķētāju skaitu samazināt par 2%.
Kārlis Šadurskis/ Foto: Lita Krone/ LETA