Rīgas Balss: Desmit jautājumi ginekologam
Nereti vizīte pie ginekologa izrādās pārāk īsa vai arī kontakts ar ārstu nav izveidojies tik labs, lai pajautātu it kā vienkāršus, bet tai pašā laikā svarīgus un brīžiem pat mulsinošus jautājumus.
Vai analīzes dažādu infekciju noteikšanai jānodod katrā ginekologa apmeklējuma reizē?
Tas atkarīgs no sūdzībām un apskates rezultātiem. Ja ir pazīmes, kas varētu liecināt par kādu infekciju, tad noteikti jānodod. HIV un C hepatīta infekcijas noteikšanai analīzes nenāk par ļaunu nodot reizi gadā - to pat var ieviest kā zināmu tradīciju (īpaši ja nav pastāvīgs seksuālais partneris, bijusi asins pārliešana u.c.).
=Vai nepieciešams mainīt kontracepcijas līdzekļus, un vai orālo kontracepciju var lietot arī tad, ja seksuālajās attiecībās iestājies pārtraukums?
Ja sieviete ir atradusi sev piemērotu un pašai šķietami ideālu kontracepcijas veidu, tad to nemainot var lietot ilgstoši. Intrauterīnā spirāle gan obligāti ir jāmaina reizi piecos gados.
Orālā kontracepcija ir ieteicama, ja pārim ir stabilas un regulāras seksuālās attiecības. Ja attiecības tiek pārtrauktas un kontracepcija vairs nav nepieciešama, tad arī tabletes nav jālieto.
=Vai avārijas kontracepciju drīkst lietot reizi mēnesī?
Tas nav ieteicams. Ja situācija ir tāda, ka katru mēnesi jālieto avārijas kontracepcija, tad ieteicamāk būtu regulāri lietot hormonālās kontraceptīvās tabletes.
=Cik ilgi kā kontracepcijas metodi drīkst izmantot pārtraukto dzimumaktu?
Tā nav ne droša, ne fizioloģiska kontracepcijas metode. Attiecībām kļūstot nopietnām, noteikti ir jāaprunājas ar partneri un jāatrod cita - pašiem «sava» kontracepcijas metode.
=Kā cīnīties ar urīna nesaturēšanu?
Urīna nesaturēšana ir diezgan bieža sūdzība. Kaut arī tā ir ļoti bieža parādība, tikai retā sieviete lūdz ārsta palīdzību. Urīna nesaturēšana apgrūtina gan jaunas, gan gados vecākas sievietes. Ja jums ir šāda problēma - nekautrējieties pastāstīt par to savam ginekologam.
Tiesa, ne visi ginekologi ir specializējušies šīs kaites ārstēšanā, bet vajadzības gadījumā ārsts zinās ieteikt, pie kura speciālista vērsties pēc palīdzības. Parasti urīna nesaturēšanas ārstēšanai palīdz dažādi medikamenti un speciāli vingrinājumi.
=Kādas problēmas var rasties neregulāra menstruālā cikla dēļ?
Neregulāra menstruālā cikla iemesli var būt dažādi, tāpēc tie noteikti jānoskaidro. Galvenā problēma, kas var rasties, ir neauglība. Vēl neregulārs cikls olnīcu hormonu nepietiekošas produkcijas vai pārprodukcijas dēļ var radīt tādas problēmas kā dzemdes gļotādas pārmērīgu sabiezēšanos, menstruālu asiņošanu, atsevišķas vēždraudes slimības.
=Kā atrisināt seksuālās dzīves problēmas?
Būtiskākais ir apzināties, ka tādas vispār eksistē. Jāizrunājas ar savu ginekologu - varbūt tam ir kāds objektīvs iemesls? Nereti iemesls zemam libido izrādās nepiemērota orālā kontracepcija vai citi medikamenti. Ja problēmas ir nevis fiziskas, bet psiholoģiskas, tad ārsts ieteiks citu speciālistu. Nekautrējieties par savām izjūtām atklāti runāt ar partneri. Ieteicams apmeklēt arī seksopatologu, partneris varētu pieteikties vizītē pie urologa. Lasiet literatūru, izglītojiet sevi, eksperimentējiet, un varbūt saviem spēkiem izdosies atrast atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem.
=Kādas ir seksuālās vardarbības sekas (ne gluži izvarošanas, bet drīzāk nevēlamu vai piespiedu kārtā, «pienākuma pēc» notikušu attiecību sekas)?
Šāda situācija neapšaubāmi ietekmē sievieti psiholoģiski. Harmoniska seksuālā dzīve ir neatņemama sievietes dzīves sastāvdaļa. Tās nepilnvērtība var radīt spriedzi citās sfērās.
Būtiski ir šādas vardarbības veidu vispār apzināties un mēģināt atrast tam iemeslu.
=Kā smēķēšana ietekmē sievietes seksuālo veselību?
Nelabvēlīgi. Smēķēšana ir bakteriālo vaginozi veicinošs faktors, jo tā izmaina maksts ekosistēmu un vājina pretestību infekcijām. Ļoti nelabvēlīgas sekas šis kaitīgais ieradums atstāj uz grūtniecības norisi - smēķēšana ietekmē placentas attīstību, smēķējošām mātēm biežāk novēro augļa augšanas aizturi.
=Kas noteikti ir jāpasaka ginekologam?
Reproduktīvā veselība ir ļoti intīma dzīves sfēra, un bieži vien ginekologam ir jāuztic tādi noslēpumi, par ko sieviete ne vienmēr kādam skaļi stāsta. Ieteicams atrast tādu ginekologu, kuram jūs varat pilnībā uzticēties, atklāti izstāstot pilnīgi visu. Svarīgi, lai ginekologs būtu informēts par pārciestajām slimībām, būtiskām veselības problēmām ģimenē u.c.
Konsultējusi Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Rezeberga